Anasayfa Haber Sahtekarlığa Karşı , Oy ve Ötesi Sandıkları Korumak İçin 120 Bin Gönüllü...

Sahtekarlığa Karşı , Oy ve Ötesi Sandıkları Korumak İçin 120 Bin Gönüllü Arıyor.

Paylaş

 

Oy ve Ötesi’nin binlerce gönüllüsü 7 Haziran Genel Seçimleri’nde 45 ilde 162 ilçede sandık başında oylara sahip çıkacak. 30 milyon oyun güvenliği için 120 bin gönüllüye ihtiyaçları var.

Oy ve Ötesi 7 Haziran genel seçimlerinde Türkiye’de oyların %62’sine denk gelecek şekilde toplam 45 il ve 162 ilçede sandık başında olup, oylara sahip çıkacak.

Toplam 50 milyon oyun yaklaşık 30 milyonuna göz kulak olmayı hedefleyen Oy ve Ötesi 120 bin gönüllü arıyor. Şu ana kadar 40 binden fazla gönüllüye ulaşan grubun sandık gözlemcileri için düzenlediği eğitimler ise 6 Haziran’a kadar devam ediyor. Eğitimler Afon, Mersin, Antalya, İstanbul, Ankara, Antep Çorum, Bursa, Urfa, Kütahya, Erzurum, Ağrı, Trabzon, Eskişehir, Samsun, Balıkesir, Yalova, İzmir ve Bodrum’da yapılacak.

Genel seçimler öncesinde Oy ve Ötesi 40 bin gönüllüye ulaştı. Sadece Oy ve Ötesi için yine gönüllü yazılımcıların geliştirdikleri Türkiye Tutanak Teyit(T3) sistemi sandık başında paralel sayımı gerçekleştirecek.

oveo_sticker_yatay

T3 sisteminde, taranıp sisteme yüklenen tutanak sonuçları bilgisayar başında birbirinden bağımsız üç farklı kişi tarafından teyit edildikten sonra sonuç sistemine yansıyacak.

T3 sistemini ilk defa 10 Ağustos Cumhurbaşkanlığı Seçimleri’nde kullanan Oy ve Ötesi bu şekilde 60 saat içinde 20.000’in üzerinde karşılaştırmalı ve doğrulanmış seçim sonuçları yayınlamayı başarmıştı.

TIKLAYIN – DEMOKRATİK GÜVENLİ SEÇİM GİRİŞİŞMİ KURULDU

Oy ve Ötesi’nin bulunduğu iller

Oy ve Ötesi’nin sandık bekleyeceği iller şu şekilde:

Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Aksaray, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Batman, Bursa, Çanakkale, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Düzce, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Antep, Hatay, Isparta, İstanbul, İzmir, Maraş, Kayseri, Kırklareli, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Osmaniye, Sakarya, Samsun, Urfa, Sivas, Tekirdağ, Trabzon, Uşak, Van, Yalova, Zonguldak.

Yerel seçimlerde tekrarlanan seçimler

TIKLAYIN – 14 YERDE SEÇİM VAR

30 Mart yerel seçimlerinin ardından başvurular üzerine Yüksek Seçim Kurulu 13 yerde seçimleri iptal etmişti.

indir (1)

İptal edilenlerden Yalova’daki yerel seçimlerde  il merkezinde oyların sayımından sonra AKP adayı Yakup Koçal’ın bir oy farkla seçimi kazandığı açıklanmıştı. CHP’nin Merkez İlçe Seçim Kuruluna yaptığı itiraz nedeniyle oylar yeniden sayılmış ve bu kez CHP adayı Vefa Salman’ın 6 oy farkla önde olduğu duyurulmuştu. AKP’nin, bazı kısıtlıların da oy kullandığı yönündeki itirazı üzerine YSK, belediye başkanlığı seçimini iptal etmişti. Belediye Meclisi üyelikleriyle ilgili seçim sonuçları ise onaylanmıştı. 1 Haziran’da tekrarlanana seçimin ardından Yalova’da CHP’nin adayı Vefa Salman kazanmıştı.

TIKLAYIN – AĞRI’DA OYLAR 15. KEZ SAYILACAK

30 Mart yerel seçimlerinde  Ağrı’da da oylar 15 defa sayılmış, YSK’nin seçimleri iptali üzerine 1 Haziran’a yenilenen seçimlerde BDP Ağrı Belediye Başkanı Adayı Sırrı Sakık seçimleri kazanmıştı.

Oy ve Ötesi hakkında

TIKLAYIN – “SANDIK BAŞINDA HALK HALKLA TANIŞTI”

Gönüllü ve siyasi partilerden bağımsız bir grup genç olarak yola çıkan Oy ve Ötesi 30 Mart Yerel Seçimleri öncesinde “İstanbul’da 33.000 sandığımız için 33.000 gönüllü arıyoruz” sloganıyla yola çıkarak, 26.500 gönüllüye ulaşmıştı.

24 Nisan 2014 tarihinde OY ve ÖTESİ Derneği ile kurumsallaşan ekip kurduk. 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde İstanbul’da, Haziran 2014 Yalova’da tekrar eden seçimlerde ve 10 Ağustos 2014 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde gönüllü gözlemcilik yaparak sayım tutanakları topladı.

Adil, güvenilir ve şeffaf seçimler için tarafsız, partiler üstü ve sivil seçim gözlemciliğinin önemine inanan Oy ve Ötesi seçimlerin şeffaf ve kanunlara uygun bir şekilde tamamlanabilmesi için gönüllü İstanbul, İzmir, Adana, Bursa, Ankara ve Antalya’da gönüllü sandık gözlemcilerine ulaştı.

Oy ve Ötesi, resmi davet ile Cumhurbaşkanlığı seçimlerini gözlemlemek için çağrılan Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) / Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Bürosu’nun hazırladığı Cumhurbaşkanlığı seçim raporunda da yer almış, AGİT raporunda “Oy ve Ötesi” tarafından gözlemciler yerleştirilerek paralel oy döküm çalışması yapılmıştır. 13 Ağustos tarihinde örgüte ait internet sayfasında Türkiye’nin altı büyük ilinde bulunan 20.000’den fazla seçim merkezinin sonuçları yayınlanmıştır. Oy sayımı halk tarafından izlenebilmiştir” ifadelerine yer vermişti.

Oy ve Ötesi’nin genel seçimlerde hangi sandıkta olduğunu öğrenmek içintıklayın.

Oy ve Ötesi’ne gönüllü olarak başvurmak için tıklayın.

Oy ve Ötesi’nin gönüllü eğitim takvimini öğrenmek için tıklayın.(Bianet)

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here