Anasayfa Forum Sakarya’da Suriyelilere yönelik linç girişimi yaşandı.

Sakarya’da Suriyelilere yönelik linç girişimi yaşandı.

Paylaş

Sakarya’nın Hendek ilçesinde Suriyeli işçiler ve bölüm sorumlusu arasında yaşanan gerginlik kentteki Suriyeli sığınmacılara yöneldi. Kentte yaşayan birçok Suriyeli sığınmacı darp edildi, evleri basıldı. İlçeye jandarma ve çevik kuvvet ekipleri sevk edildi.

suriyeli-haberSakarya’nın Hendek ilçesinde bir galvaniz fabrikasında çalışan Suriyeli bir işçi iddialara göre bölüm sorumlusuyla kavga etti. Ardından Suriyeli işçi, akraba ve yakınlarıyla geldikleri fabrika önünde içinde işçilerin bulunduğu servise taş ve sopalarla saldırdı. Tartışmanın büyümesinin ardından kentte Suriyelilere yönelik linç girişimi yaşandı.

Fabrikada yaşanan tartışmanın ardından, Suriyeli işçinin yakınları fabrikanın önüne geldi. Yaklaşık 15 kişilik grubun bölüm sorumlusunun aracına saldırdığı iddia edildi.

.

.

Saldırıda fabrika işçisi Sefa T. ve Cafer Ç. yaralandı. Yaralı işçiler ambulansla Hendek Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

EVLERE ZORLA GİRDİLER

Fabrikada yaşanan gerginlik, Suriyelilere yöneldi. Hendek ilçe merkezinde toplanan yüzlerce kişi gece saatlerinde yoldan geçen 6 Suriyeli sığınmacıyı darp etti. Ardından Suriyeli ailelerin kaldığı evlere yönelen kalabalık 3 eve zorla girerek içeride bulunanları darp etti.

‘SURİYELİLERİ GÖRDÜĞÜMÜZ YERDE DÖVDÜK’

Yaşanan olayların içinde olduğunu söyleyen E. S. adlı şahıs ise çok sayıda Suriyeli sığınmacıyı dövdüklerini anlattı: “Sanayide Suriyeliler kavga çıkartmışlar, otomobillere saldırmışlar. Kadınlara da laf atıyorlarmış. Bizde bundan dolayı toplandık baya kişi, Suriyelileri gördüğümüz yerde dövdük. Burada mezbahane denilen bir yer var, oraya geçtik orada da çok sayıda Suriyeli dövdük. Daha sonrasında Hendek Meydanına geldik. Olaylar esnasında polisler geldi, jopla müdahale etti. 1-2 kişinin olay esnasında gözaltına alındığını duydum. Jandarma ve Çevik Kuvvet ekipleri geldi. Beklemeye devam ediyoruz.”

duvar

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here