Saldırganlar Hala Tutuklanmadı; LGBTİ Aktivisti Ördek’e Koruma Yok

Paylaş

LGBTİ aktivisti Kemal Ördek’e cinsel şiddet uygulayan üç saldırganın yargılandığı davanın ikinci duruşması bugün Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Nitelikli cinsel saldırı, kasten yaralama, hırsızlık, hakaret, tehdit ve cebir ile kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma suçlarından yargılanan sanıklar hakkındaki tutuklama talebi bir kez reddedildi.

Ayrıca Kemal Ördek’in başkanı olduğu Kırmızı Şemsiye Cinsel Sağlık Ve İnsan Hakları Derneği’nin davaya müdahillik talebi de reddedildi.

Bir sonraki duruşma 19 Nisan saat 14.00’da görülecek.

“Polisler hakkında soruşturma devam ediyor”

Ördek’in avukatlarından Sinem Hun, saldırının ardından karakolda yaşananlara dair CD kayıtlarının geldiğini ve onların çözümlenmesini beklediklerini ifade etti.

Avukat Hun, olaya karışan polislerle ilgili soruşturmanın da devam ettiğini hatırlattı ve “Polisin o geceki ihmali, sanıklar ile Kemal’in yakınlaşmasına izin vermeleri, kötü muamele ve bunun gibi sorunlar, bu davada tanık ve sanık anlatımlarıyla tutanaklara geçmiş oldu. Bu davadaki gelişmeler, söz konusu polisler hakkındaki soruşturmayı da etkileyecek” diye konuştu.

Tanık olarak dinlenecek polis duruşmaya katılmadı. Avukat Hun duruşmada sanıklar hakkında “yağma” suçundan ayrı bir suç duyurusunda bulunduklarını belirtti.

Sanıklar hakkında bir dava daha açıldı

Kemal Ördek’e yönelik saldırıyla ilgili dava devam ederken, üç saldırgan hakkında bir de “huzur ve sükun bozma suçu”ndan dava açıldı.

Saldırının ardından yaklaşık 36 saat boyunca Ördek’i telefonla arayarak iletişim kurmaya devam etmeleri nedeniyle, üç sanığın yargılanmasına 12 Mayıs 2016’da, saat 10:15’te, Ankara 41. Asliye Ceza Mahkemesi’nde başlanacak.

Ördek’e hala koruma yok

5 Temmuz’da saldırıya uğrayan Ördek, saldırganlar tutuklanmadığı için koruma tedbir kararı çıkartmıştı.

Önce 1 aylığına verilen koruma tedbir kararı, daha sonra 4 ay uzatılmıştı. Bu karar da 6 Aralık’ta sonlanınca, Ördek’in avukatları koruma kararının uzatılması için mahkemeye başvurmuş ancak Ankara 8. Aile Mahkemesi, koruma kararının uzatılması talebini usulen reddetmişti.

Saldırganlar hakkında 7 farklı suçtan iki dava sürmesine rağmen, Ördek için hala koruma tedbir kararı çıkartılmadı.

Ne olmuştu?

LGBTİ aktivisti Kemal Ördek, 5 Temmuz Pazar gecesi Ankara’daki evinde cinsel saldırıya uğramış, “Şu Lut kavmi de bir türlü bitmedi” diyen polise “Biz erkek adamız memur bey, siz bizim halimizden anlarsınız” dediği iddia edilen saldırganlar serbest bırakılmıştı. Ördek yaşananları bianet’eanlatmıştı.

Ördek ayrıca bir polis memurunun “Şu Lut Kavmi de bir türlü bitmedi ya” diyerek içeri girdiğini, polislerden birinin yüksek sesle ‘Bunlar Gezi’de Hükümet’e karşı ayaklandılar’ dediğini, ifadesini alan polisin ise “Sen tecavüze uğramadın ki, nereden çıkarıyorsun bunu” dediğini söylemişti.

Saldırının ardından Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Nils Muiznieks konuyla igili yazılı bir açıklama yayınlayarak Türkiye yetkililerini LGBTİ’lere yönelik nefret söylemi ve suçlarına müsamaha göstermeyeceklerini açıkça beyan etmeye çağırmıştı.

CHP İstanbul milletvekili Mahmut Tanal, CHP Malatya milletvekili Veli Ağbaba ve HDP İstanbul milletvekili Garo Paylan konuyu Meclis’e taşıyarak, Ördek’e yönelik saldırı ve ardından yaşananları İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk’e sormuştu.

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Rupert Colvillede Ördek’in yaşadığı saldırı hakkında açıklama yapmış, Trkiye’nin Evrensel Periyodik Değerlendirme sırasında LGBTİ bireyler hakkında verdiği taahhüdü hatırlatarak yetkilileri homofobik ve transfobik şiddet ve ayrımcılığa karşı mücadele için etkin önlemler almaya çağırmıştı. (ÇT)

Çiçek Tahaoğlu

Université Marc Bloch’da sosyoloji okudu. 2009’dan 2011’e kadar AFP’de fixer ve çevirmen olarak çalıştı. Açık Radyo’da Cadı Postası programını yaptı. 2015 Müşerref Hekimoğlu Başarı Ödülü’nü aldı. 2011’den beri bianet’te kadın ve LGBTİ haberleri editörü olarak çalışıyor.

bianet
Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here