Anasayfa Haber Saldırıların Ardından Paris

Saldırıların Ardından Paris

Paylaş

Paris’te gerçekleşen silahlı ve bombalı saldırıların ardından dünya liderleri Fransa’yla dayanışma açıklamaları yaptı.

TIKLAYIN – Fransa’da Silahlı ve Bombalı Saldırılar

TIKLAYIN – Fransa’da OHAL İlan Edildi

Erdoğan: Ankara’da, Diyarbakır’da, Paris’te

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, düzenlediği basın açıklamasında şöyle konuştu:

“Ülkem ve milletim adına, mevkidaşım sayın Hollande’a ve Fransız halkına kayıpları için taziyelerimi sunuyor, yaralılara cil işfalar diliyorum.

“Bildiğiniz gibi Fransa Almanya maçı sırasında meydana gelen patlamaların her iki halkın da güvenliğini hedef aldığı açıktır. Konser salonundaki rehin alma olayının hiçbir ahlaki açıklaması yoktur. Bu olaylar şimdiye kadar dile getirdiğimiz hassasiyetlerin ne kadar isabetli olduğunu acı bir şekilde göstermiştir.

“Terörizme karşı mücadelemizi her zaman sürdürdük. Ancak artık terörizmle mücadele konusunda sözün bittiği bir yerde olduğumuzu hatırlatmak istiyorum.

“Terör konusunda yaklaşık 30 yılı aşkın süredir bunun mücadlesini veren bir ülkenin cumhurbaşkanı olarak bunu söylüyorum. Terörrün dini, dili, ırkı yoktur, teröristin hepsi kötüdür. Artık benim teröristim kötü, seninkisi iyi mantığını bir kenara bırakmamız gerekir.

“Türkiye olarak terörizm konusunda ilkeli tavrımızı bundan sonra da devam ettireceğiz. Ankara’da, Suruç’ta, Gaziantep’te, Diyarbakır’da, Şırnak’taki, ülkemizin insanları bunların hepsini çok iyi bilir, ne düşündüysek Paris’teki eylemler için de aynısını düşünüyor, aynısını hissediyoruz.

“Terörün açtığı sonuçları çok iyi bilen bir ülke olarak şu anda Fransa’daki acıyı çok iyi anlıyoruz. Aynı acıyı paylaştığımızı bir kez daha hatorlatmak istiyor ve başsağlığı diliyorum.”

Davutoğlu: Dayanışma içindeyiz

Başbakan Ahmet Davutoğlu da Twitter’dan bir açıklama yaptı:

“Paris’teki alçak saldırının hedefi tüm insanlıktır. Türkiye olarak bu saldırıyı nefretle kınıyoruz. Teröre karşı Fransa ile dayanışma içindeyiz. Kurbanların yakınlarına ve Fransız halkına başsağlığı diliyorum.”

ABD: Fransa’nın yanında olacağız

ABD Başkanı Barack Obama, Beyaz Saray’da yaptığı açıklamada şöyle konuştu:

“Bir kez daha masum sivillere korku vermeye yönelik çirkin bir teşebbüse tanıklık ettik. Bu sadece Paris’e yönelik, Fransa halkına yönelik bir saldırı değil, paylaştığımız tüm insanlık ve evrensel değerlere karşı bir saldırı. Fransa halkı ya da onların savunduğu değerler üzerinde korku saçabileceklerini düşünenler yanılıyor.

“Bu teröristleri adalet önüne çıkarmak ve halklarımızın yakasını bırakmayan her türlü terör şebekesinin peşine düşmek için Fransa halkı ve dünya genelindeki uluslarla birlikte çalışma yolunda gereken her şeyi yapacağız.”

İngiltere: Elimizden geleni yapacağız

İngiltere’de Başbakan David Cameron, Dışişleri Bakanı Philip Hammond ve ana muhalefetteki İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn, Twitter’dan saldırıyla ilgili açıklamalar yaptı.

Başbakan Cameron “Paris’te bu gece meydana gelen olaylarla sarsıldım. Düşüncelerimiz ve dualarımız Fransa halkıyla. Yardım için elimizden geleni yapacağız” dedi.

Dışişleri Bakanı Hammond “Paris’te bu gece meydana gelen saldırılarla derinden sarsıldım. Düşüncelerim kurbanlar ve sevdikleriyle. Rehin alınanlar olduğu yönündeki haberler nedeniyle kaygılıyım” dedi.

Corbyn ise “Düşüncelerimiz paris halkıyla. Fransızlarla dayanışma içindeyiz. Böylesine saldırılar iğrenç ve ahlak dışı” dedi.

Almanya: İrtibat ve dayanışma halindeyiz

Almanya Başbakanı Angela Merkel “Kalbim, muhtemelen bir terör saldırısı sonucu hayatını kaybedenlerin yakınları ve Paris’teki tüm insanlarla beraber. Fransa hükümetiyle irtibat halindeyiz ve kendilerine Almanya’daki insanların Fransa ile dayanışma içerisinde olduğunu ilettik” dedi.

Almanya İçişleri Bakanı Thomas De Maiziere’nin, Fransalı mevkidaşına, yardımcı olmak amacıyla Fransa’ya özel kuvvetler göndermeyi teklif ettiği bildirildi.

Rusya: Fransa halkının yanındayız

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, saldırılardan derin üzüntü duyduğunu bildirerek, Fransa Cumhurbaşkanı Hollande ve Fransa halkının yanında olduğunu belirtti.

İtalya: İtalya ağlıyor

İtalya Başbakanı Matteo Renzi, İtalya’nın Paris’teki kurbanlar için ağladığını belirtirken,  “Fransızların acısını paylaşıyor. Kalbinden vurulan Avrupa, barbarlığa karşı tepki göstermeyi bilecektir. Avrupa’daki, Paris’teki menfur saldırı karşısında Fransız kardeşlerimizle birlikteyiz” değerlendirmesinde bulundu.

Kanada: Her türlü yardıma hazırız

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, “Ben ve tüm Kanadalılar ölenlerin ailelerine ve yakınlarına en derin taziyelerimizi iletiyoruz. Kanada bu karanlık günlerinde Fransa halkının yanındadır. Fransa’nın talep edeceği her türlü yardımı sağlayamaya hazırız. Bu korkunç ve anlamsız eylemleri önlemek için uluslararası toplumla yakın işbirliği içinde çalışmaya devam edeceğiz. Dualarımız Fransız halkıyla ve onların kayıplarının yasını birlikte tutuyoruz” dedi.

Çin: Şoktayız

Çin Dışişleri Bakanlığının resmi internet sitesinden Sözcü Hong Ley tarafından yapılan yazılı açıklamada, Paris’te gerçekleşen terör saldırılarının şiddetli kınandığı ve olaydan dolayı derin şok içinde oldukları ifade edildi.

Irak Kürdistanı: Fransa halkını iyi anlıyoruz

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’a gönderdiği taziye mesajında şu ifadelere yer Verdi:

“Şahsım ve Kürdistan halkı adına patlamayı kınıyorum. Terör insanlığın ortak düşmanıdır. Nerede terör varsa orada huzur bozulur. Terörle mücadele eden Kürdistan halkı olarak Fransa halkını iyi anlıyoruz. Kürdistan başkanlığı ve hükümeti olarak elimizden gelen desteği vermeye hazırız. Yaralıların şifa bulmasını ümit ediyorum. Kurbanların ailelerine başsağlığı diliyorum.”

Suudi Arabistan: İnsani ve ahlaki değerlerle bağdaşmıyor

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Dünyanın her yerinde güvenlik ve istikrarı hedefleyen bu tehlikeli ve yıkıcı teröre karşı uluslararası toplumun bir olup daha fazla çaba göstermesi gerekir” ifadeleri kullanıldı. Açıklamada, saldırının hiçbir şekilde insani ve ahlaki değerlerle bağdaşmadığı kaydedildi.

Ürdün: İnsanlık dışı ve alçakça

Ürdün Hükümet Sözcüsü ve Medyadan Sorumlu Devlet Bakanı Muhammed Mumani’nin, yaptığı açıklamada, Fransa hükümetine ve saldırıda yaşamını yitirenlerin ailelerine başsağlığı dileklerini iletti. Mumani, saldırıları “İnsanlık dışı ve alçakça terör” olarak değerlendirdi.

Katar: İstikrarı bozmak hedeflendi

Katar Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Güvenlik ve istikrarı bozmayı hedefleyen ve hiç bir insani değerlerle bağdaşmayan Paris’teki terör saldırılarını şiddetle kınıyoruz” ifadesine yer verildi. Açıklamada, saldırıda ölenlerin yakınlarına taziyede bulunularak, Katar’ın Fransa halkı ve hükümeti ile dayanışma içinde olduğu kaydedildi.

Norveç: Mağdurların yanındayız

Norveç Başbakanı Erna Solberg, ”Düşüncelerimiz Paris’te yaşamını kaybeden terör mağdurları ve Fransa halkı ile birlikte” dedi.

Mısır: Dayanışma içindeyiz

Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el Sisi, Fransa ile dayanışma içinde olduklarını ve terörle mücadele çabalarını desteklediklerini ifade etti. Mısır Cumhurbaşkanlığı ofisinden yapılan yazılı açıklamada, “Fransa halkına ve hükümetine ölenlerin ailelerine ve yakınlarına en derin taziyelerimizi iletiyoruz. Sınır tanımayan teröre karşı Fransa halkının yanındayız” dendi.

Vatikan: Delice şiddet

Vatikan Paris’i vuran terör saldırılarını “delice bir terörist şiddeti” diye kınarken “cinai nefretin” yayılmasının engellenmesi çağrısı yaptı. Vatikan sözcüsü Federico Lombardi, “Papa ve barışseverlerle birlikte bu eylemi en radikal şekilde kınıyoruz” dedi. (ÇT/EKN)

Paris’te en az 127 sivilin ve sekiz saldırganın öldüğü saldırıların ardından olağanüstü hal ve 3 günlük yas ilan edildi.

Yetkililer vatandaşlara mecbur kalmadıkça evlerinden çıkmama çağrısı yaparken, şehirde ve ülkede güvenlik önlemleri arttrıldı:

 • Vatandaşlar, hastanelerde kan bağışı yapmak için sıra oluşturdu.
 • Yetkililer, mecburi olmadığı sürece evden çıkılmaması çağrısı yaptı.
 • Fransa İçişleri Bakanlığı yerel yönetimlere gerekli gördükleri durumlarda sokağa çıkma yasağı ilan etme yetkisi verdi.
 • Paris’in bazı noktalarına askeri birlikler yerleştirildi.
 • Paris’teki tüm gösteri ve toplantılar, 19 Kasım Perşembe gününe kadar yasaklandı.
 • Fransa’nın tüm sınırları kapatıldı, ülkeye giriş ve çıkışlar yasaklandı.

TIKLAYIN – FRANSA’DA OHAL İLAN EDİLDİ

Fotoğraf: Sen Kanalı (Quai de Seine) kıyısı, MK sineması önü, yürüyüş yolu, saat 11.35, Mehmet Selami Şakiroğlu

 • Kültür Bakanı Paris’teki tüm kültürel kurumların kapalı olacağını açıkladı.
 • Haftasonu Fransa’da düzenlenmesi planlanan tüm okul seyahatleri ve eğitim etkinlikleri iptal edildi. Okullar kapatıldı.
 • Disneyland ve Asterix gibi eğlence parkları haftasonu boyunca kapalı.
 • Ünlü giyim ve tasarım markaları Paris’teki butiklerini haftasonu boyunca kapattı. Bazı müesseseler ise haftasonu boyunca açık kalma kararı aldı. Bugün içinde Paris polisiyle yapılacak toplantıda, mağazaların ilerleyen günlere ne yapması gerektiğiyle ilgili karar alınacak.
 • Hava kontrolörleri sendikası SNCTA, Salı günü için planlanan grev kararını başka bir zamana erteledi. (ÇT)

TIKLAYIN – HOLLANDE: IŞİD’IN GERÇEKLEŞTIRDIĞI BİR SAVAŞ SALDIRISI

TIKLAYIN – IŞİD PARİS SALDIRILARINI ÜSTLENDİ

bia
Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here