Anasayfa Haber Sami Evren : Abluka 

Sami Evren : Abluka 

Paylaş

Geçtiğimiz hafta sinemaya gittim. İyi bir film izleyicisi değilim. Arkadaşım tarafından ablukaya alınmasam, herhalde sinemaya gitmezdim. “Abluka”, tıpkı hikâyedeki şehirler gibi yönetmen Emin Alper tarafından abluka altına alınmış. Sonuçta, sinema eleştirmeni değilim, konu açılırsa, sadece izlediğim için, birkaç söz söyleme hakkını elde ettim.

Film bittiğinde anlamaya çalıştığınız o kadar çok sahne var ki, tekrar, tekrar gözünüzün önüne geliyor. Anlıyorsunuz ki;Siz,yanıbaşındakiniz,öteki , caddelerdeki  Kalabalıklar,meyhanelerde oturanlar, barlarda  içenler,boş boş yürüyenler,işe gidenler,işten gelenler,işsizler,öğrenciler, üniformalılar,siviller,ihanetçiler, ‘’politikler’’,apolitikler  dahil  herkes abluka altında.

Hayatımız, yaşamımız, kentlerimiz, köylerimiz, şehirlerimiz, suyumuz,  nefesimiz, ağacımız, dağlarımız, çiçeklerimiz, böceklerimiz, her şey …

Haziran direnişinde hepimizi heyecanlandıran, sokaklara çıkma cesaretini güçlendiren, insanlığımızı hatırlayıp isyanımızla buluşan şey, bilincimizi bulandıran ablukaya karşı ortaya çıkan itirazdı.

Demek ki Haziran’dan, Hazirana ablukacı bocaladı.Saldırılarını ablukasını kıran yerlere yöneltiyor. Her yerden, her şeyle saldırdı. Öldürdü, öldürttü, yok saydı. Çevirdi, kuşattı, yasakladı, yaktı yıktı, bombaladı, infaz etti. Yalan yazdırdı, ırkçılığı yeniden keşfetti.

1 Kasım da %49,5’le iktidarını yeniden ilan edildi. Demokrasi, insan hakları, uluslar arası hukuk, hepsi rafa kalktı.

Geride bölgede bazı kentlerde barikatlar ve arkasında bedenlerini ablukaya teslim etmeyen genç insanlar kaldı.

 Kim bunlar,teröristler mi?,Özgürlük savaşçıları mı?Ablukanın tesiri o kadar büyük ki beyinlerimize atılan bomba, akılları ablukanın yanına taşıyor.

Filmde Kadir gibi, zaaflı, gerçek hayatta yakinen bildiğimiz okadar çok ‘’Kadir ‘’varki ,filimdeki Ahmet, tertemiz, saf ,duru ,ablukanın hem içinde ,hem dışında ,ama sonuçta öldürüldü.frenzy_still

Hakikati görmek istemeyenler, güce doğru yaklaşanlar, dönenler, üç kuruş için ,dönen dolap içinde çırpınanlar,size güle,güle..

Hakikat: Sokağa çıkmak yasak, denilen kentlerde öldürülen çocuklar kadar gerçektir.

Gerilimli bir film, bu bizim hayatımız,  Hayatımızı ,geleceğimizi ,teslim etmeyelim..

Dilini, inancını, aşkını, cinsel tercihini, cenazesini, yoksulluğunu, oyunu, geleceğini, onurunu, işini, aşını, ormanını, dağlarını, haysiyetini teslim etmeyenler. Umudumuz sizde,  bu abluka mutlaka bir gün dağıtılacak. Sağlam duralım, kaybetmeyeceğiz.

Sami Evren

Bu makale Bianet’te yayınlanmıştır.

maxresdefault

 

 

 

 

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here