Anasayfa Emek Sami Evren : Açıklanan asgari ücret adaletsizliğin politik belgesidir.

Sami Evren : Açıklanan asgari ücret adaletsizliğin politik belgesidir.

Paylaş

Ne zaman Asgari Ücret artışı tartışılsa karşımıza çıkan klişe laf   ‘’İşverenler bu yükü kaldıramaz….!!! ‘’denir..Çünkü işverenler asgari ücreti işçinin,emekçinin insanca yaşayabileceği asgari ücret olarak görmüyorlar.

Bu ülkede 20 milyondan fazla insan üretim sürecinde ve bunların büyük bölümü yaklaşık 14 milyonu asgari ücret karşılığında çalışmaktadır. İşçi ücretleri küçük işletmeler açısından sıkıntılı ‘’maliyet’’ oluşturmakla birlikte büyük bölümü kayıt dışı ekonomiye ait sıkıntıları da üretmektedir.

Sermeye ya da şirketler açısından işçi ücretler maliyetleri artıran en önemli faktör olarak görülmekle birlikte aynı zamanda kontrol edebilecekleri de faktördür. Enerji ve ham maddeden yada diğer giderlerde kısıtlama yapma şansı yoktur. O nedenle kar hırslarını işçi ücretlerini geriye çekerek,emekçinin sırtına yıkarak halletmektedirler.

1404 TL  evet rakamdan anlaşılan çok ‘’ince ‘’Hesaplar yapılmış.1405 TL olamamış..

Ekonomik kriz denen hikâye ile  tarif edilen ‘’istikrarsızlık’’ sonucu ortaya çıkan reçetenin en önemli iki kalemi vardır. İşverenlere teşvik paketleri, faizsiz krediler, hibeler vs. işçi ücretlerinde kısıtlamadır.

Buradan anlaşılan sermayenin krizi tespit edilirken ,emekçinin krizi hiçbir zaman tespit edilememesidir.

Neyse işin hikâyesine ilişkin bir çok şey söylenebilir. Kapitalizmin ürettiği en önemli adaletsizliğin politik belgesi gibidir asgari ücret açıklamaları.

Demokrasi ile işçi ücretleri arasında doğrudan bir ilişki vardır.Bir ülkede emek ne kadar  ucuz ise demokrasiden o kadar çok uzaklaşıyoruz demektir.Kayıt dışı ekonomi otoriter ülkelerde sürekli sermayenin lehine artar.Yoksullarla zenginler arasındaki fark aslında faşizmi tarif eder. Dolaylı vergilerin sürekli artırılması sistemin gizli eli sürekli halkın cebindedir demektir.

Böylesi ülkelerde sarı sendikacılık sürekli güçlendirilir.

Asgari ücret 2016 yılsonu hediyesi olarak  sarı sendikalara ,vatana, sermayeye, şirketlere hayırlıklı olsun …!!!

 Sami evren

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here