Anasayfa Demokratik Emek Meclisi Sami Evren : Bir eylemin ‘’vicdanı’’ Eğitim-Sen

Sami Evren : Bir eylemin ‘’vicdanı’’ Eğitim-Sen

Paylaş

Cizre ve Silopi’ de halkın direnme hakkına  karşılık, devlet  öğretmenlere  okulları kapattığını  ilan eden  açıklamayı telefon mesajı ile duyurdu. Öğretmenlerin  topluca işten uzaklaştırılması anlamına gelen bu karar  bir nevi kelime olarak, İngilizcede lock-out “birinin yüzüne kapıyı kapama” anlamına gelen  patronların uyguladığı Lokavt kararına benzer niteliktedir.

Daha sonra yapılan saçma sapan açıklamalarla konunun özünün anlaşılması engellenmeye çalışıldı.

Başbakan Kürt çocuklarını ne kadar çok sevdiğini söyledi ve onları   gerekirse batıda en iyi okullarda okutacağı sözünü verdi.

Bazılarının aklına  bu çocukların TEOG sınavlarına nasıl hazırlanacağı sorusu geldi.

Daha sonrada yarım kalan eğitimin telafi edileceği duyuruları yapıldı.

İnsanların evi yıkılıyor.Öldürülen çocuk sayısı her gecen gün artıyor.Halk sıkıyönetim koşullarının en ağırını yaşıyor.Katliamlarla  halkın yaşam alanlarını terk etmeleri sağlanıyor, kentlerden, mahallelerden göçe zorlanıyorlar.

Bölgenin  demografik  yapısına müdahale anlamına gelen uygulamaların yürürlükte olduğunun kanıtı niteliğindedir ,  okulların kapatılması, aslında. On binden fazla çocuğun asimile edilmesi programı muhtemelen sonra uygulamaya gelecektir..

Burada konu Türkiye’nin her yerinde yok edilen  eğitimde fırsat eşitliğinin olmadığı değildir.Ayrımcı politikaların her türlü savaş tekniği ile ayyuka çıkmış olmasıdır.,

Eğitim-Sen’in   almış olduğu eylem kararı bu nedenle anlamlıdır.Konu bir saat derse girmem sorunu değil  geleceği yok edilen bir neslin yaşayacağı ,yaşadığı travmalara karşı  en vicdani en insan uyarı eylemi niteliğindedir.

sami evren

 

 

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here