Sami Evren : Gerçek Ergenekon 7 Haziranda Kuruldu.

Paylaş

Ergenekon davası sonuçlandı. Peki askeri vesayette sonuçlandı mı ?  Memleketin bir bölümünde tanklar toplar kent merkezinde dolaşıyor, top atışları yapıyor. Ve faili belli cinayetler işleniyor. Hangi vesayet sonuçlanmış oldu ki ?

Ey liberaller kıçınızın üzerine oturdunuz mu? Her gün Ergenekon davasıyla yattınız, Ergenekon davasıyla kalktınız. Bavullarla belgeler taşıdınız şimdi hiç konuşmayacakmısınız?

Ergenekon davası önceleri bu ülkede işlenmiş faili meçhulleri aydınlatacağı algısı oluşturarak açıldı. Bir dönemin eli kanlı faşistlerinin JİTEM eliyle gerçekleştirdikleri katliamların aydınlatılacağı düşünüldü. Çünkü darbe koşulları devlet içerisinde örgütlenmiş güçlerin senaryoları ile hazırlandığı bilinen gerçekti.

Peki Ergenekon davası hangi faili meçhul olayına istinaden yürütüldü? Hiçbir faili meçhul için dava açılmadı. AKP hükümetine darbe yapacakları ortaya çıkarmaya yönelik senaryolar üzerine açıldı. Dahada ötesi Cumhuriyetin kuruluş felsefesiyle çatışmaya giren siyasal İslamcıların, devletin ordunun vesayeti altında olmasını ‘’istememeleri’’ üzerine açılmış bir dava idi.

Bu dava sol kesimleri ikiye böldü, bir kısmı ulusalcı milliyetçi bir yerde durarak askeri vesayete itiraz etmedi’’Cumhuriyeti korursa askerler Korur ‘’düşüncesiyle siyasal İslam’a  karşı ordunun yanında saf tuttu.En  ulusalcıları ’’Ordu millet el ele’’ dediler. Bir kısım ‘’sol’’da militarizme karşı liberallerden de etkilenerek her gördüğünü Ergenekoncu ilan etti, Aynı zamanda Cemehatlar koalisyonuda olan  AKP iktidarının her yaptığını ‘’ileri demokrasi’’ adına onayladı. Sonuçta orduyla büyük bir ‘’hesaplaşma’’ yaşanıyormuş gibi AKP nin yanında saf tuttular.

Liberallerin bu ilişkisi Anayasa oylamasında ‘’Yetmez Ama Evet’’sürecine kadar devam etti.

Kürt özgürlük hareketi, devrimciler, demokratlar, özgürlükçü solcular defalarca Ergenekon davasının bir dönemin faili meçhullerini kapatma davası olduğunu vurguladılar. Hiç kimse ciddiye almadı.

Bu konun Türkiye nin siyasi tarihinde önemli bir dip not oluşturduğu gerçeği unutulmamalıdır. Türkiye solunun bu kesitteki davranışı, izlediği zikzaklı çizgi ve savrulmalar ve çıkartacağı önemli dersler olduğunu, nedenleriyle, gerekçeleriyle en şeffaf ve samimi şekilde konuşması solun geleceği açısından çok önemlidir. Bu konuyu unutarak atlayarak, görmezden gelerek, sanki bütün olaylar kendi dışında olmuş gibi yaparak geçiştiren ‘’sol – sol’’ olamaz. Solcular açısından Ergenekon davasının önemi burasıdır.

Geldiğimiz noktada ortaya çıkan sonuç şudur ki  AKP zihniyetiyle hep barışık olan liberallerin bir kısmının  AKP ile barışıklığı devam etmektedir. Çözüm süreci sonrası ortaya çıkan savaş ölüm göz yaşı ve katliam politikaların yanında durarak ‘’liberal’’ olunmayacağını bile unutmuş durumdalar tam bir savaş çığırtkanlığı içindeler. Yine aynı şekilde AKP karşıtlığı üzerinden solu şekillendirmeye çalışan ulusalcı milliyetçi sol ise şimdi tam bir AKP destekçisi durumundadır.

7 Haziran seçimleri öncesinde buluşan bütün demokrasi güçleri, demokratik zeminde neler yapabileceğini somut olarak gösterdi. Devletin ezberinin bozulduğu siyasal sonuç ortaya çıktığında geleneksel tüm reflekslerini nasıl devreye soktuğunu film gibi izledik. Kitlesel katliamların gölgesinde 1 Kasım seçimlerini yaşadık.

Gerçek Ergenekon’un 7 Haziran  sonrasında kurulduğunu görmemek için kör olmak lazım.

Şimdi bu gerçeklik içinde düşünme zamanı çoktan geldi. Buna karşı 7 Haziran öncesi oluşan birleşik mücadeleyi yeterli görmeyerek daha büyük, daha kapsamlı muahalif buluşmaya her zamankinden daha fazla ihtiyaç vardır.

Demokratik siyaset zeminini demokrasi mücadelesine inananlarla büyür…

 

sami evren

 

Paylaş

1 Yorum

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here