Anasayfa Köşe Yazıları Sami Evren : HDP başardı,Umut büyüdü.

Sami Evren : HDP başardı,Umut büyüdü.

Paylaş

7 Haziran seçimleri sonrası ortaya çıkan sonuçlar üzerine konuşulacak konu başlıkları bellidir

.AKP’nin Oyları düştü, birinci parti olma durumunu korudu, Cumhurbaşkanı kaybetti.Tek başına Hükumet kurma iradesini halk AKP ye vermedi.Seçimler sürecinde beğeni kazanan bir program açıklamasına rağmen, CHP’ de durum değişmedi, birkaç puan fazla oy alsada durum çok değişmeyecekti.MHP açısından da durum yaklaşık böyle oylarını  birkaç puan artırmakla birlikte sonuçları etkileyen bir sonuç çıkartamadı.HDP üzerine konuşulacak çok şey var,çünkü HDP sonuçları en çok etkileyen parti.HDP seçime bağımsız adaylarla girmiş olsa idi AKP iktidarı eskisi gibi devam edecekti.Cumhurbaşkanı başkanlık sistemini topluma dayatacaktı.AKP’nin Yolsuzlukları,adaletsizlikleri,baskısı,toplumu geren gizli açık şüpheli faaliyetleri,Ortadoğu politikaları hepside devam edecekti.

HDP ve HDP’ye oy veren demokratlar AKP’nin ve Erdoğan’ın 12’yıldır süren güçlü iktidarına son verdi.

Her ne kadar ‘’bazı’’ sosyalistler emanet oylarını AKP’nin diktatörlüğüne karşı kullanmaktan imtina etselerde, sağduyulu politik düşünen demokratlar, Devrimciler, sosyalistler, Aleviler,LGBTİ’ler,emekçiler vicdan sahibi olanlar HDP ‘ye oy verdiler.

Bu destek ve iş birliğini sadece parlamentodaki tablo açısından değerlendirmek eksik olur, HDP nin Türkiye partisi olma yolunu güçlendirmişde oldu.

Yıllardır AKP ye destek vermekle suçlanan Kürt’ler bu seçim sonucunda bu şaibeden kurtuldu. Ulusalcı geçinen, şovenizm den etkilenen kesimler, aynı zamanda AKP’nin düşmesi konusunda çabada sarf etmeyen bu kesimlerin uydurması her halde artık son bulur!

HDP ‘’Emanet’’ denen oyların politik kıymetini bilen bir sorumlulukla siyaseti örmek          zorundadır. Bu oyların %4-5 olduğu düşünülürse ilkelerden ödün vermeden doğruları daha iyi anlatan, siyaseti toplumsallaştıran geniş kitlelerin sorunlarını ve taleplerini içeren, sosyal politikaları doğru ortaya koyan siyaset çizgisini güçlendirmelidir.

HDP ile  birlikte siyaset yapan ,HDP’nin oluşum sürecinde yer alan parti ,hareket,oluşum ,kişi,akademisyen vs bütün kesimler yeni durumu yeniden değerlendireceklerdir.Eskisi gibi siyasi yollarına devam edemezler.Mevcut ilişkilerde zaten HDP ye yetmez  bunu da bilerek hareket edilmelidir.

Türkiye bir nefes aldı, Aleviler, Kürtler, emekçiler, sosyalistler yıllar sonra bir başarı öyküsüne sahip oldular.

Bugün için günlük yaşantımızda belki çok şey değişmeyecek, Ancak toplumu kendi çizgisinde hizaya sokan siyasetin önüne önemli bir barikat kurulmaya başlanmış demektir.

Bu siyasal süreçte, her türlü saldırıya göğüs geren, seçilme olasılığı hiç olmadığı halde bulunduğu ilde HDP faaliyeti sürdüren Devrimcileri ayrıca kutlamak gerekiyor. Devrimci dayanışmanın en güzel örneğini gösterdiler. İşte HDP yi büyütecek olan bu inançtır. Şimdiden tartışmaya başlayalım, ayrışmaya değil  tartışmaya başlayalım.

 

 

 

 

 

 

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here