Anasayfa Haber Sami Evren : İnsanlık Olsun Umut Olsun…

Sami Evren : İnsanlık Olsun Umut Olsun…

Paylaş

.tekrarı Mahir olsun,Deniz olsun,Che Guevara olsun,İbo olsun ,Yılmaz olsun …adını bilincimize yazdığımız  binlerce devrimci olsun, İnsanlık olsun,umut olsun..

 

Zaman 365 günde bir başa sarıyor. Her başlangıca yeni diyoruz. Bütün yenilerin toplamı 10 yeni,20 yeni,30 yeni olmuyor. Eski yıllar, geçmiş yıllar oluyor. Bazen derin bir nefes alıp zaman nede çabuk geçmiş deyip ‘’iç çekildiği’’ çok olur. Bu an çok kısadır, kesik kesik tekrarlanan aralıklarda olur. Aslında bu kısa anda öyle uzun zaman dilimi gizlidir ki, akıldaki kayıtlar bütün ‘’çok’’ senelerin envanterini döküverir. Kişisel olarak çok önemsediğimiz hayatlarımızın başkaları için hiç bir şey ifade etmediği çok yaşanmışlıklar vardır. Aslında kişisel yaşanmışlıklar toplamı, toplumsalı ifade eder. Olay ve olguları toplumsal düşünmeye başlarsak insancıllaşma, insan olma başlar. Siyasal tarih aynı zamanda insancıllaşma süreçlerinin tarihidir. ‘’Resmi tarih’’ denen şey insanlığın tarihi değildir. Devletlerin tarihidir. Devlet insan değildir. Devlet insanları hizaya sokan kurumdur. Devleti yok ederseniz ‘’insanı’’ bulursunuz. Devleti var ederseniz, güçlü devlet üretirseniz insanlığı tüketirsiniz.

Bazen, bazı canlılar küçük  küçük devlet olur. Bunların şekli olarak insana benzemesi bizleri yanıltmasın. Biz onlara faşist diyoruz. Bunlar kendilerini devlete adamışlardır.’’Yasak ‘’ ‘’Kanun’’kavramlarını bunlar üretmişler. Doğayı, çiçeği,böceği,havayı,suyu yok etmek üzerine kuruludur gelecek temayülleri. Para denen soğuk demir yada kağıtlar bunlara aittir. İnsanlık parayla disipline edilmek istenir, kölelik burada başlar. Sömürü aracı olan para devletlerin birimidir. Biz büyük birimlere sahip olan devletlere emperyalist diyoruz. Bütün emperyalistler para hesabı yapar. Şirketleri, holdingleri, velhasılı toplam kapitalleri çok kıymetlidir. Kıymetlilerini korumak için orduları, tankları, topları silahları vardır. Bunların patlatılması insanlığa karşıdır. İnsanlığın, insanlığını korumak için bir araya gelmesi büyük insanlığı ortaya çıkarır. O an devlet küçülür, kişiliksizleşir, daha çok saldırır, daha çok küçülür. Bebekleri yaşlıları öldürür hıncını alamaz, ormanları yakar, Çaresizlik beyaz bayrakla  ortaya çıksa bile öldürür.

İnsanlığın sınırları yoktur. Devletlerin sınırları vardır. İnsanlık devletlerin çizdiği sınırları aşmak, yok etmek için mücadele eder. Her Sınırın öbür tarafında da  bir devlet ve insan vardır.

Sınırın ötesine ulaşabilmek insanlığa ulaşabilmektir.Devletleri aşmak sınırları yok etmekle başlar.Bütün insanlık bütünleşmek için mücadele eder.Bütün devletler bölücüdür,sınırlarını kalınlaştırmakla meşguldürler.Daha kalın sınır için daha fazla öldürmeleri gerekir, İdeolojisi ırkçılıktır. Medyaları duyurur 200,2000 …yada  daha fazla ”terörist‘ Öldürüldü … Duydunuz mu ? Öldürme haberleri mutlulukla  ,başarı hanelerine yazılarak anons edilir.İşgal,kimyasal bomba, ,soy kırımı, sürgün göçe zorlama asimilasyon,bombalama ,silah üretme satma,işgal etme, tutuklama asma yok etme .. hepsi vatan için olur. Aradaki fark  ”Teröristin” vatanı yoktur..!

Başa dönüp 1.2,3………..365 günü yeniden saymaya başlayacağımız bu gün geçmiş zaman diliminde başaramadıklarımızı başarmak için umudumuzu,insanlığımızı korumak için bir fırsat olurmu?

Bu sorunun cevabı, insanlığı koruma adına hendeğin arkasında sağlam durmaktır. Barış hendeğin arkasındadır.Devlet bu taraftadır,savaşı temsil eder.Barışı savunanlar devlete teslim olmayanlardır.Teslim olmamak her devrimci için etik bir durumdur.Toplumsal tarihte bir dip nottur.Onlar devletin resmi dosyalarında teröristtir.

…….364…365  ve saat  sıfır,sıfır  yeniden başlayalım ,Roboski’yi ,Maraş’ı,77 1 Mayıs Taksimi,Suruç’u, Diyarbakır’ı,Ankara10 Ekim’i, Paris’i  Ege’de boğulan göçmen işçileri,dünyanın bilmediğimiz coğrafyasında katledilenleri unutmadan  saymaya…. 1,2,3  ….tekrarı Mahir olsun,Deniz olsun,Che Guevara olsun,İbo olsun ,Yılmaz olsun …adını bilincimize yazdığımız  binlerce devrimci olsun, İnsanlık olsun,umut olsun..

Sami Evren   01 /01/ 2016

 

 

 

Paylaş

1 Yorum

  1. Ancak bu kadar yalın bir dille anlatılabilir insan nedir.devlet nedir.emperyalist,faşist devlet.tarih,coğrafya sınır nedir ve Türkiye nedir.

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here