Anasayfa Köşe Yazıları Sami Evren : Kirli savaş ,kirli siyaset üretiyor

Sami Evren : Kirli savaş ,kirli siyaset üretiyor

Paylaş

Yedi haziran sonrası ortaya çıkan fotoğraf bize ve topluma savaşın ve AKP siyasetinin kirli yüzünü bu kadar açık ve net hiç bir zaman göstermemişti.

Şehirleri kuşatıyorlar, sokağa çıkma yasağı uyguluyorlar, her türlü pisliği ,katliamı,baskıyı hayata geçiriyorlar.Savaş hükümeti saraydan tasarlanan stratejiyi uyguluyor.Mevzuyu basitçe  Erdoğan’ın kaybettiği seçim hırsı olarak tarif  etmek yetersizdir, her şeyi anlatmaz ya da sadece buradan bakmak  eksik olur.Devlet  dediğimiz aygıtı  anlamak için bu konunun altını çizmek istedim, bazen es geçiliyor diye düşünüyorum.

AKP iktidarı eski rejimi tasfiye ederken kendi rejimini dayatarak, zorlayarak  yeni bir rejim krizini devam ettiriyor.Erken seçimle bu krizi çözmek isteyenler demokratik olmayan yöntemlerin ötesinde bir projeyi uyguluyorlar.

Sonuç almamaları için yapılması gereken  tek şey  barış mücadelesini ,demokratik siyaseti,meşru mücadele  zeminini kaybetmeden sağlam durarak yola devam etmektir.

AKP nin hamlelerini boşa çıkarmak,kaybettiği itibarı 1 Kasımda tekrar kazanmasını engellemektir.

Bu konuda HDP dışındaki siyasi partiler iyi bir sınav vermediler.CHP kısmi olarak memleket meselelerine daha sağlıklı bir yerden bakarken ,Meclis başkanlığı ve koalisyon meselelerinde AKP yi aşan onu boşa çıkaran siyaset üretemedi .MHP’nin  siyasi ırkçılığı  şamaroğlanına döndü.AKP nin kendi dışındaki partileri iç tartışmaya sokmak parçalamak kitlelerin güvenini kaybetmesini sağlamak üzerine kurulu. HDP ye  saldırarak,savaşı boyutlandırarak bunu yürütüyor.Ve bu konuda henüz başarı sağlayamadı aksine  sürekli kaybediyor.Seçim hükümetinde HDP nin yer almasını asla istemeyen AKP nin kurnaz siyasetini de HDP hükümette yer alacağım diyerek boşa çıkardı. AKP nin isteğine uygun  bir tutum alan HDP den seçilmiş bir milletvekili ortaya çıksa da,AKP HDP yi buradan  güçlü vuramamıştır.

AKP ile liberallerin siyasi flörtü  bu dönemde çoktan sona erdi.Bu  durum ‘’sosyalistlerin’’ her durumda herkesi liberal olarak tanımlamalarını ve liberallerin görüşleri üzerinden  polemik yaparak kendi dışındaki ‘sol’a siyasi üstünlük kazanma  ‘’rekabeti’’ni de ellerinden aldı.

HDP nin seçim hükümetinde yer almasının yanlışlığını buradan tarif etmeye çalışanların, verili siyasette  AKP siyasetini nasılda güçlendirdiklerini artık görmeleri gerekiyor.

HDP  yi desteklemek ,ona oy vermek,tabiri caiz ise bileşeni olmak, farklı algılarla tarif ediliyor.’’sırtında yumurta sepeti ‘’meselesi gibi ..yanlışlar Kürt hareketine ,doğrular ,yada iyi şeyler hep beraber..,ya da Kürtlere akıl verme babında -biz söylemiştik  siyasetsizliği.HDP li olamama hallerini ele veren  işler bazen hayatın pratiğinde ortaya çıkıveriyor.

AKP ‘nin HDP yi bölgeye sıkıştırma siyasetinin özü HDP yi Kürtlerin partisi yapmak isteğidir.Tam da AKP siyasetine itiraz eden yerden hayır, HDP Türkiye halklarının partisidir demek gerekiyor.Böyle bir yerde durursak HDP ye yönelik eleştiriler,yapıcı ve geliştirici olur.

Haziranda barajı aşmak için ,AKP nin mutlak iktidarını sarsmak için ‘’bizler meclise’’ dedik.Bunu kendi ‘’İktidarımız’’ için yapmadık,barış için ,demokrasi için,adalet için,eşitlik için yaptık.Zaman kısa şimdi Kasımda  bir kez daha ,daha istekli ,daha heyecanlı, daha aktif olarak AKP nin tüm taktik savaşlarını boşa çıkararak yolumuza devam etmeliyiz.

Sami Evren

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here