Anasayfa Haber Sami Evren : ne diyebilirim ki sana..

Sami Evren : ne diyebilirim ki sana..

Paylaş

 

Ahmet Kaya “Önümüzdeki kasetimde Kürt asıllı olduğum için Kürtçe bir şarkı söyleyeceğim ve Kürtçe bir klip yapacağım,’Dedi .. sözde sanatçılar tarafından sataşma ve saldırılarla karşılaştı .Dönemin siyasi iktidarı ve onların borazanı basın linç girişiminde bulundu  ve sonuçta Paris’ te son bulan bir yaşam,Ayrımcılığa uğrayan bir yaşam.

Neden Ahmet Kaya’yı hatırladım ve ondan söz  ettim, konuyla ne ilgisi var şimdi ? .

indir

Öğretmenler her zaman eski öğrencilerinin doğru duruşlarıyla karşılaşmazlar. Ahmet Kaya’ ya çatal bıçak atan sözde’’ ünlü’’  kadın benim dersine girdiğim öğrencilerden biriydi. Çok üzüldüm, kendi kendime kızdım. Demokrat bir öğretmenin kızı, akıllı okuyan yazan çalışkan bir öğrenci  gerçek yaşamda nasıl olurda bu kadar ırkçı olabilir, Oldu işte .Bazen insanlar kendine pay çıkararak ‘’Övünerek’’ birilerinden bahseder ya.. Bu öğrenci için bunu hiç yapamadım.

Şöyle de düşünmedim iyi ‘’yetiştiremedim’’ suç bende  diyede düşünmedim.Eğitim ve öğretmenlik  uzun ve başka bir hikaye …

Bakırköy Behramağa Ortaokul  8A sınıfında en arkada oturan, dersle  fazla ilgilenmeyen uzun boylu esmer güzeli sakin güler yüzlü çocuk.Bana birşeyler anlat
Canım çok sıkılıyor
Bana birşeyler anlat
İçim içimden geçiyor  ….Nasihat kültürü kötü bir kültürdür. Öğretmenler genellikle baş edemediği öğrencilere bol bol nasihat eder.Sanki kendileri çok doğru söylüyor !Hiçbir öğrenciyle baş etmek istemem,Hayatın akışı içinde  o hayatla baş etmenin yollarını mutlaka bulacaktır. Yada ‘’hayat’’ onlara müthiş bir haksızlık yapacaktır.Dicle okuldan bol nasihatlerle mezun oldu.

Yıllar sonra üzerime koşarak gelen gencin

Öğrencim olduğunu fark etmek ,biz öğretmenler için iyi bir duygu ….

‘’Yanımdasın, susuyorsun

Susuyor, konuşmuyorsun

Bakıyor, görmüyorsun
Dokunsan donacağım
İçimde intihar korkusu var
Bir gülsen, ağlayacağım
Bir gülsen, kendimi bulacağım
Depremler oluyor beynimde
Dışarda siren sesi var
Her yanımda susmuş insanlar
İçimde ölen biri var
Hadi birşeyler söyle
Çocuk gözlerim dolsun
İçinden git diyorsun
Duyuyorum gülüm
Gideceğim, son olsun
İçimde soluyorsun
İki can var içimde
Korkular salıyorsun, üstüme korkular
Her an başka biçimde…’’ Ahmet Kaya

10 Ekim  Ankara katliamı  internete çok hızlı ‘’düştü’’ 17 yaşında Diçle Deli  katledilenler arasında

31836351

Ankara’da katledilen Arkadaşım Niyazi Büyüksütcü öğretmeni  Mudurnu Sarıyer köyünde  doğaya teslim ettik. Şimdi   o uzak köyde , dağların arasında  bir ağacın altında  bir barış sever yatıyor. ,

Dicle yi uğurlamaya yetişemedim,Hangi birine yetişelim ki yüz  yere, yüz beş  karanfil düştü

 

ne diyebilirim ki sana..

ne diyebilirim ki sana dedi sonra içimden bir ses..katliam günü arayan, yine eski bir öğrencinin ilk aklıma sizi aramak geldi sözündeki mahcubiyete dönüşen – biliyorum şu an herkes ile aynısınız sözleri varken, ya da cenaze törenlerinde karşılaştığın sarıldığın, hayatın öğretmenliğin hiç de uzun bir hikaye olmadığını başka bir mahcuplukla yaşadığın öğrencilerin varken..

sami evren

 

 

Paylaş

2 Yorumlar

  1. Bu ülkeye Demokrasi gelecekse AKP eliyle gelir.Vesayet rejimi yıkılıyor,statükocular buna direniyor.12 Eylül yargılanacak.Tekel işçisi artık evine dönsün,eylemi sonlandırsın.
    Bu sözler senin tarafından söylendi.O bombada senin de katkının olmadığını söyleyebilirmisin?
    Bay Başkan!

  2. Bu yazıya cevap vermeye değermi ? bilmiyorum..İnsanları yanıltmak ,yalan söylemek öncelikle söyleyeyim çok ayıp. İftira siyaset araçı olarak bu günlerde çok kullanılıyor.Hayatı boyunca Muhalif olan birisine nası olurda AKP yi destekledi iftirası atılabilirki?Bir çümle destek ifademi kanıtlayamazsın ,Eski faşist devlete karşı hep mücadele ettim şimdide edeceğim,Eski rejimin faşist artıklarıyla şu anda AKP anlaşmış durumda umarım siz bunun dışındasınızdır.Tekel Eylemi ile söyldiğiniz iftiradanda öte haysiyetsizce söylenen sözlerdir.Tekel işçilerini geri gönderen sizin gibi düşünen milliyetci,ulusalcı sendika bürokratlarıdır.Tutanaklarda bu sabittir.Tekel işçisi bunu çok iyi bilir.
    Hayat bu şu anda AKP yi yönetenlerle Kürt meselesinde aynı düşünüyorsunuz buluştunuz.Şahsıma düşmanlığınız ve iftira nın nedenide bu olsa gerek..

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here