Anasayfa Köşe Yazıları Sami Evren Yazdı : Değerler eğitimi

Sami Evren Yazdı : Değerler eğitimi

Paylaş

Eğitim sistemine köklü eleştiri yapmak için Değerler Eğitimi adı altında sisteme yapılan müdahaleyi eleştirmeden Türkiye de eğitim sistemini tartışmak çokta anlam ifade etmez durumuna   gelmiştir.Nihayetinde değerler eğitimi olarak sunulan ve uygulanan program geleneklerin yaşam biçimlerinin ideolojinin,kültürün eğitim programına  her fırsatta monte edilmesi,milyonlarca çocuğun kendinize benzetilme sidir.  çocukların zihinlerinin çalınmasının en önemli  adımıdır. Kendi geçmişinizi kültürünüzü doğru kabul edip, dogmatik düşünceleriniz ile beyinlerin üretkenliği ve özgürleşmesine  bilimsel düşünmesine set çekilmesidir.

Bu nedenle değerler eğitiminde Atatürkçülük,cumhuriyet,laiklik neden yok diye sorup ortalıkta dolaşmak aslında senin değerler diye kabul ettiklerin yerine benim  değerlerimin çocuklara ulaştırılmasını savunmaktır. Kaldı ki programa bunlarda eklenince eğitim doğru hedeflere mi yöneliyor? Siyasi iktidar açısından hiçte problem değildir bunları eklemek.Bilimsel eğitim kendini her boyutta dayatan değil çocukların özgürce düşünmesini sağlamaktır.

Bu nedenle  MEB, 2017-2018 yılı yeni öğretim programını tanıtması için daha önceden eğitilen bin 200 koordinatör ile il eğitim müdürlüklerine yolladığı program sunusunda yapılan yeniliklerin en başında değerler eğitiminin yer aldığını duyurdu.

Böylelikle Milli Eğitim Bakanlığı’nın Diyanet İşler Başkanlığı ile imzaladığı protokol çerçevesinde TÜRGEV ve Ensar Vakfı başta olmak üzere Hizmet Vakfı, Hayrat Vakfı, İHH, Furkan Vakfı, İlim Yayma Cemiyeti gibi dini vakıflar aracılığıyla devlet okullarında verdiği “Değerler Eğitimi” tüm derslerin içinde konu olarak yer alacak.

Yeni müfredatta İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersinden Fen Bilgisi dersine, müzik dersinden Matematik dersine kadar 15 temel eğitim dersinin içine “Değerler Eğitimi” yerleştirilmiş oldu. Ne yerleştirilmiş oldu?Hedeflenen rejimin ideolojisi..

Bakanlığın amacı da zaten değerlerin,yani hangi değerlerin?Kendi değerlerinin ”yeni nesillere aktarılması hedeflere ulaşmada ve kültürel devamlılık açısından da son derece önem taşımaktadır.” diye tarif edilmektedir.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından değerler eğitimi; “Çocukların ve gençlerin pozitif değerleri keşfedip geliştirmeleri ve kendi potansiyellerine göre ilerlemeleri için yürütülen eğitimsel gayretler” olarak tanımlanmaktadır.

Çocuk kendi keşfedecek,empoze ima olmayacak sen böyle  bir insan tipi oldu diye bir kalıp tarif etmeyecek.

Konuya ilişkin tartışmak fikir üretmek kolektif akılla meselelere yaklaşmak çok önemlidir.EĞİTİM-SEN  Bu konuya ilişkin birikimlerini  hafızasını kaybetmeden  sağlam durması gerekiyor.

 

 

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here