Anasayfa Köşe Yazıları Sami Evren yazdı : HDP barajı aşarsa eksik olan ”TAMAM” oluyor.

Sami Evren yazdı : HDP barajı aşarsa eksik olan ”TAMAM” oluyor.

Paylaş

    Erdoğan’ın 24 Haziran baskın seçim kararı muhalefeti hareketlendirdi. Önceki seçimlerde favori olan AKP ilk defa tartışmalı duruma düştü. Yüzde 10 baraj ittifaklarla boşa çıkarıldı. Sadece ittifakların dışında HDP kaldı. Türkiye’de Seçim sisteminin ana kurgusu yüzde 10’dan az oy alan partilerin oylarını en fazla oy alan partinin hanesine yazma kuralıdır.

12 Eylül hukukunun siyaseti şekillendirme projesi AKP’ye yarayarak bugüne kadar devam etti. AKP’de bundan memnundu. Kürtler bağımsız adaylarla sınırlı sayıda vekil çıkaracak, bölgedeki diğer vekiller AKP’nin olacak. Bu durumu 7 Haziranda ilk defa HDP seçimlere girme kararı alarak bozdu. Erdoğan 7 Haziran seçimlerinin sonuçlarını neredeyse saymadı ve 1 Kasım’da yeniden seçim yapıldı. HDP aleyhine yaratılan siyasi atmosfere rağmen HDP seçilerde yine barajı aşmayı başardı. Daha sonraki süreçlerde AKP’nin imdadına MHP koştu. Başkanlık sistemini tekrar gündeme taşıdı. Erdoğan da MHP’ye bir iyilik yaptı ittifakla baraj altında kalmaması için seçim yasasını ona göre düzenledi. Türkiye’de iktidar sahipleri iktidarlarını kaybetmemek için sürekli Kürt seçmenlerin oyları üzerine hesap yaparlar. Seçim sistemleri de bu durumu dikkate alınarak mevzuata dönüşür. Bazen matematiksel hesaplar tutmaya biliyor. O zamanda baskı ve tutuklamalar, dışlamalar, gündeme geliyor. Binlerce HDP yönetici ve üyesi tutuklu, Vekillerinin bir kısmı tutuklu, Belediye başkanlarının neredeyse hepsi görevden alındığı ve tutuklandı. Ana Akım medya HDP’ ye kapılarını kapattı. Toplumda HDP adını anmak ‘’cesaretli’’ kişilerin işi haline geldi.

Uzun zamandan sonra ilk defa AKP karşısında sağ partiler ( İYİ Parti ve Sadet Partisi ) aktif siyaset yaparak seçimlere giriyor. CHP bu partilerin aktif siyasete girmesinin önünü açan aktör durumunda önemli ve başarılı hamleler yapmış oldu.

Bu gelişmelerden sonra oyun kâğıtları yeniden karılıyor. Hangi siyasi hamleler gelir bilemiyoruz. Bir tarafta iktidarını ve nimetlerini bırakmaya hiç niyeti olmayan Cumhur ittifakı. Diğer tarafta böyle gelmiş böyle gitmez diyen Millet ittifakı.

Sosyalistler devrimciler, demokratlar, Kürtler, aleviler, emekçiler, ayrımcılığa uğrayanlar bu durumda farklı kampanyalarla seçimlerde önemli rol oynayabilirler. Kapatıyoruz Tamam Kampanyaları sosyal medyada önemli bir çalışmaya dönüştü. Bu aşamada;

Milet ittifakı sağcımı? Solcumu? Gibi meleklerin cinsiyeti tartışmaya açmak hangi siyasi aklın ürünü olabilir ki…

HDP barajı aşarsa eksik olan ”TAMAM” oluyor.

Bu seçimlerde pratik olarak baraj sadece HDP ye uygulanıyor.

Bu seçimlerde Adayı ve adayları tutuklu parti HDP.

Toplumun bütün kesimlerinden HDP ye oy vermesini bekleyemeyiz. Bu talep doğruda değil. Millet İttifakı kendi gerçekliği içinde oyunu zaten alacak.

Burada sorun bu ülkenin sosyalistleri ve devrimcilerinin alacağı açık tutumdur. HDP’ ye yönelik her türlü haklı eleştirileri bir tarafa bırakıp oy vermek en devrimci görevdir. HDP ye oy vermek kimseyi vebal altında bırakmaz. Peki ya oy vermemek AKP’ye devam sonucunu üretirse.

 

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here