Anasayfa Köşe Yazıları SAMİ EVREN YAZDI : HDP SEÇİMLERE GİRMEDEN SEÇİMİ KAZANABİLİR

SAMİ EVREN YAZDI : HDP SEÇİMLERE GİRMEDEN SEÇİMİ KAZANABİLİR

Paylaş

24 Haziran Seçimleri ile yeni rejimin inşası için önemli bir fırsat yakalamış olan Erdoğan, yerel seçimlerle inşa etmeye çalıştığı rejimi güçlendirmeyi hedefliyor.Bu nedenle toplumun yarısının karşı çıktığı yeni rejimi tek başına ayakta tutamayacağı gerçeğini biliyor. Hem parlamentoda hem de bundan sonra yapılacak seçimlerde mutlaka yanına destekçiler bulmak zorundadır.Bugüne kadar MHP Erdoğan için gereken her şeyi yaptı.Rejimin geleceği için oluşan bu ittifak uzun bir süre devam edeceğe benziyor.Bu ittifakın karşısında ister zorunluluktan ,ister çaresizlikten hangi nedenle olursa olsun bir karşı ittifak arayışları devreye girmiş durumda.Bu ittifakın baş aktörleri ise CHP ve İYİ parti.Cumhur ittifakının milliyetçiliği sürekli ayakta tutmak için politikalarında hedef aldığı HDP ‘ye sürekli saldırmakta ve giderek bu saldırıları devlet politikası haline getirilmek isteniyor.Sürekli CHP ve İYİ partiyi HDP ile ittifak yaptıklarını yada yapacaklarını bir propaganda malzemesi haline getirdiler.Özellikle CHP bu konuda o kadar çok sıkışmış ki ,bir savunma refleksi ile böyle bir görüşme olmadığını açıklamaya çalışıyor.Ve bu konuda AKP amacına ulaşmış görünüyor.HDP ile ilgili devlet politikası CHP nin tutumu ile güçlenmiş oluyor.
Bu durumda HDP ne yapmalı ? Bu soruya verilecek yanıtlar çok fazla yok.Kimse seninle ittifak yapmak istemiyorsa sende bağımsız siyasi faaliyetini sürdürürsün normal koşullarda bir siyasi partinin yapması gereken davranış budur.
Ancak durum böyle değil. Çünkü; HDP siyaseti onlar gibi kavrayamaz.Farklılığını yapacağı siyasetin toplumsal karşılığına göre kendine rota oluşturmak zorunda.Siyasi partileri anlamsız hale getirmek isteyen rejim karşısında siyaseti anlamlı hale getirebilir. Siyaseti siyasi varlığı neredeyse anlamsızlaşan partilere sıkıştırma dönemine son verilebilir.
Milyonlarca insanın eşitlik,adalet.barış talebini yoksulların,emekçilerin ,küçük esnafın,dar gelirlinin,beklentileriyle buluşturabiliriz.Ekonomik ve ekolojik krizin derinleştirdiği bu dönmede başka bir siyaseti mümkün kılacak faaliyetlere öncelik verebiliri.
Mart seçimleri bunun için bir fırsattır.Pazarlık,ittifak yada platformlar oluşturmak gibi eski siyasetin dayattığı yöntemler böylesi bir dönemde rejim karşısında etkisiz kalmaya mahkumdur. Yaptığınız faaliyetlerin siyasi sonuçları rejimi mutlaka geriletmelidir.Rejimin sınırlarını çizdiği alan dışına çıkarak,siyaset yapmalıyız. Toplumum haklı ve meşru taleplerinin kolektif sözcülüğüne talip olmayı esas almalıyız.HDP yerel seçimlerde batıda özellikle de İstanbul’da hiçbir pazarlığın içine girmeden, yüzünü topluma dönüp rejim karşısında ortaya çıkan demokrat adayları destekleyeceğini ilan etmelidir.Açık şeffaf gerçekçi bir tutumun en önemli siyasi sonucu, demokratik siyasetin genişlemesine hizmet eder.Bu cesaretli tutum milyonların beklentisidir.Bu tutum seçimlere girmeden seçimi kazanmak anlamına gelir.yüzde onüç halk desteği olan bir siyasi partinin yüzde elli den fazla halk kitlesinin sempatisini kazanması çok önemlidir.Doğru söylediği her şeyle milyonlar ilgilenecek demektir.Mevcut partiler pazarlık, sen siyaset yap…

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here