Anasayfa Köşe Yazıları Sami Evren yazdı:BHH, Hangi kararı verecek?

Sami Evren yazdı:BHH, Hangi kararı verecek?

Paylaş

 

Sol, sosyalist, demokrat kamuoyu ve konuyla ilgilenenlerin merakla beklediği yanıt, BHH  seçimler de ne yapacak?

ben hemen söyleyeyim hareket olarak bağımsız seçime girmeyecek.

Ya CHP ya da HDP çatısı altın da seçime girecek.

Bunun dışın da ki zorlama formüller Hareketin dağılmasını engellemek için apolitik kararlar olur.

Hareket için de tartışma ve saflaşmaların olduğu biliniyor.

Önemli bir bölüm CHP ile ittifak yapmaktan yana, Diğer önemli bir kesim de HDP ile birlikte davranmak istemektedir.

Daha geniş birlik adına CHP,HDP ve BHH ortaklığını savunanlar ise,en doğruyu kendilerinin ifade ettiklerini söyleseler de hayatta bir karşılığının olmadığını da bilerek durumu idare etme babında savunmuş oluyorlar.

Bu seçimler de AKP ye öfke duyanlarla, AKP ye karşı olanlar arasında bir saflaşma olacağını düşünüyorum.

Öfke geçici bir durumdur, kızgınlık, sinirlenmek gibi. AKP ye karşı olmak Politik bir tutumdur. Politikalarına, uygulamalarına, siyasetine, tavır almaktır.

AKP ye kızgın olanları şöyle bir sıralarsak, MHP,CHP,Hizmet Hareketi,İşçi partisi ve milliyetçi ‘’sol’’Bu grup milli meselelerde hemen uzlaşabilir,birlikte fotoğraf verebilirler.

Geri kalanları bunlarla aynı yere yazmak iyi niyet sınırlarını zorlamak olurdu. Ancak bazı yanlış tutumlar siyasette aynı noktaya sizi iteler.

Bu seçim aynı zamanda solun turnusol’ü olacak.

HDP politik olarak AKP ye karşı, Pratik olarak ta mücadele ediyor. Barışı istemeyen bir AKP yi barışa zorluyor.İŞİD desteklediği iddia edilen bir AKP yi Kobani de hezimete uğratıyor.Barzaniy le ilişkilerini iyi tutan AKP’ye gücü oranın da boşa düşürüyor.Seçimlere parti olarak girme kararı ile  mevcut durumu allak bullak ediyor, ve AKP nin tüm başkanlık sistemi dahil  bütün kurgularını bozuyor.

HDP nin barajı aşması için omuz vermek AKP ye büyük darbe vurmaktır. Matematiksel olarak 2+2=4 gibi açık.Tercih sizin, adınızı doğru yere yazın….

Paylaş

10 Yorumlar

  1. Sayın Sami başkanım yazınızda söz ettiğiniz CHP BHH ve HDP siyasetinin seçimlere birlikte girmesini savunanlardan biriyim. Sizin de belirttiğiniz gibi bu iş olmayacağa benziyor.Ama bunun suçlusunu yazmamışsınız. O yüzden ben söyleyeyim.1. suçlu tabanının yıllardır ırkçı şövenist bir yapıya bürünmesine seyirci kalıp birleşmenin olanaklarını yıllar öncesinden haızlamayan CHP 2.suçlu Barış barış diyerek AKP ve İmralı’dan ayrılmayan yaptığı görüşmeler ile ilgili çevresindeki hiçbir örgüte açıklama yapmayan,Türkiye’nin yüzlerce sorununu görmezden gelerek her yere apo bayrakları ile katılan ve sıkıştığında da Türkiye sosyalistlerinden yardım isteyen HDP.Lütfen iğneyi bir batır kendine çuvaldıza razıyız.(Kadıköy’deki laiklik mitingine bile apo bayrakları ile geldiniz.El insaf yahu)

  2. BHH haeketini, çogunlukla chp den yana olduklarına inanıyorum. BHH ini içndekilere bakınca bu durum anlaşıa bilir. Ergenekoncu Cihaner ve Merdan Yanardağ ile birlikte siyasal bir hareket kurmanın ,bir çatı altında toplanmanın kendisi , bu gurubun chp ile olan yakınlığını izaha yeter.

  3. Sami Evren arkadaşa katılıyorum.Ya emekten,ezilenlerden yana olacaksınız,ya sermaye tarafında.Ortası yok. BHH Geçmişten bu yana emeğin ve ezilenlerin mücadelesini vermiştir./savunmuştur.Bundan vazgeçeceğini,emeğini yok sayacağını düşünmüyorum.Bence HDP ile seçimlere katılıp ezberleri bozmaya katkı sağlamalıdır.Ben öyle yapıyorum.HDP Türkiye halklarının ortak partisidir.Parti içinde üyeler arasında PKK liler de ,BDPn lilerde olabilir..Biz sen hangi partidensin,hangi düşünceyi savunuyorsun diye sormayız..Parti tüzüğünü,programını kabul eden herkes üyemiz olabilir.Ayrıca Kürt Özgürlük hareketi Türkiye halklarının bilincni örgütlenmesini de etkilemiştir.Kobani direnişi dünyaya özgürlük savaşını ve Kobani’li Kürtlerin Demokratik mücadelenin nasıl olması noktasında, dersler vermiştir.Bölündükçe çokça bir işe yaramadık. .Zaman Varken (kendi ideolojik/politik hattinızdan vaz geçmeden)BAŞARABİLİRİZ’, SEÇİM İTTİFAKI yapabiliriz..Herkese kolay gelsin.Devletin Ve AKP’ nin ezberlerini bozalım.

  4. BHH”li olarak bende CHP,HDP,BHH ittifatını savunuyorum ancak böylesi geniş ittifak akp diktatörlüğünü yıkabilir,Alper başkanın önerisini CHP VE HDP reddetdi birbirleriyle ittifatı istemiyorlar,HDP”nin tek derdi barajı geçecek oranı yakalamak BHH”den ittifak degil destek isteyen HDP kısa süre önce yaşatdıkları mecliste diktatörü ayakda alkışlamanın karşılıgınıda seçimlerde BHH”den ve sosyalistlerden görebilir

  5. Bu iş CHP ile olmaz: .Ancak özgürlükçü sol ile olur.Ben solcuyum,sosyalistim diyen insanlar derhal gerçek solu tercih etmelidirler.Küçük sosyalist gruplarda aklını başına devşirmeli.Bölünmeyelim diye hep CHP dedik.ne oldu?CHP sol ve sosyal demokrat oyları cepte görüyor.7 Hazirnda dersini almalı.Yetti gari.Yanıbaşımızda SYRİZA örneği var. Bu iş anacak gerçek sol ile OLUR. HDP+BHH+ÖDP+sol ve sosyalist grup ve partiler.HDP çatsı altında olur fakat HDP türkiye partisi,ezilenlerin,emekçilerin partisi olamalı.BEN ÇOK UMUTLUYUM.

  6. dostum sami hoca gezegende yaşamıyor,dayatmacı bir dille yok sayamazsın,bhh önderlerinden merdan sönmüş daş zaten açıklamayı yaptı ,bayrağa laf söylettirmeyiz diye. aynen ırkcı faşistlerin söylemi gibi bir söylem,onun bu lafı bhh karşılık bulmadı demekki bu seçimler size bayrağı koruma görevi verdi, marş marş bayrak nöbetine

  7. Düzen partilerinin yıllardır zulüm ,işkence üretip ülke kaynaklarını sermaye ye peşkeş çektiklerini izlemeyen ,görmeyen kalmadı.. Bunlara oy verilmez diyerek bazen oy kullanmadık ,bazende onaylamasakta birilerine oy verdik .son seçimde 55700000 seçmeni olan ülkemin vatandaşlarının geçerli oyları 39 496 000 basındaki değişik rakamlara rağmen geçersiz oylar çıktıktan sonra, 12000000 civarında seçmen oy kullanmadı . bizler çok iyi biliyoruz ki bu kitle seçimde tavrını koyarsa AK Parti iktidarını darmadağın eder. Seçim barajını indirmeyen düzen partilerinin karşısına yüzde 20 gibi bir kazanımla durula bilir. yoksa iktidarın hedefleri çok net .tüm ilerici unsurları yok etmek , fazla düşünmeye gerek var mı ?

  8. Seçkin hanım, niyetinizi sorgulamıyorum. ama bir kere daha düşünmenizi öneriyorum. Bana değil kendinize dürüst olarak cevap verin. Öcalan bayraklarını nerede görseniz rahatsız olmayacaksınız? Ve Atatürk posterlerini gördüğünüzde Öcalan posteri gördüğünüz kadar öfkeleniyor musunuz?

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here