Anasayfa Forum Sami Evren Yazdı:Muharrem İnce’ye Oy Vermek

Sami Evren Yazdı:Muharrem İnce’ye Oy Vermek

Paylaş

24 Haziran seçimlerinin arifesindeyiz.Malum saflaşmalar gerçekleşti. Böylelikle ittifaka dahil olanların seçim barajı sorunu kalmamış oldu.Sosyalist solun var olan partileri seçimlere girme hakkını elde edemedikleri için seçimlerdeki siyasi tercihlerini genel olarak cumhur ittifakına itiraz eden  bir yerde konumlanmış durumdalar.Evet şimdi gelelim HDP’ye  HDP 7 Haziran seçimlerinden sonra en fazla hırpalanan parlamentoda 3. Büyük parti. Erdoğan  rejimi HDP ye sanki savaş açtı.savaşın bilançosu  çok ağır oldu.Eş Genel Başkanları ,belediye başkanları,vekilleri ve binlerce yöneticisi tutuklandı. HDP’ye sempati duyanlar adete korkutuldu.Olup bitenlere karşı demokratik tepkiler çok şiddetli bastırıldı.İnsanlar zorla susturuldu.HDP’nin kongresi  neredeyse yapılamayacak algısı yaratıldı. Sürekli hendek tartışması gündemde tutularak siyasi linç devam etti.Bu sistematik  işkence hiç bitmedi.

AKP iktidarının ,toplumun milliyetçi hislerini açığa çıkarmaktaki hamleleri çok özel stratejilere  filan bağlı değil.Bildiğimiz eski devletaklının ta kendisidir.

Burada üzerinde durulması gereken konu ;sola bulaşık olan ulusalcı – milliyetçi kesimlerin yanı sıra kendini demokrat olarak ifade eden liberal düşüncelere sahip kesimlerin büyük bir kısmı AKP’nin argümanları kadar acımasız olmasa da yaklaşık olarak aynı tınıda ses çıkarmalarıdır. Durum böyle olunca  batıda HDP adını anmak, HDP’li olmak ‘’ cesaret’’ li olmayı gerektir hale geldi. Anayasada diğer partilerle aynı haklara sahip olan bir partinin suçlu ilan edilmiş olması, siyasi faaliyeti fiili olarak siyasi iktidar ve geniş milliyetçi kesim tarafında neredeyse yasaklandı, meşruluğu tartıştırıldı.

Ayrımcılığa uğrayanların,yok sayılanların partisi HDP bu kez kendisi yok sayıldı.

Erken seçim kararı alındıktan sonra, D. Perincek’in  partisini dikkate almaz iseniz, kurulan ittifakların içerisinde yer almayan  yüzde 10 barajı uygulanan tek  parti durumunda.

Muharrem İnce’nin adaylığı ile taze kana kavuşan CHP, Akşener le AKP ‘den  ve MHP’den  sıkılmış kesimlerin yeni adres bulması, bağrından AKP’yi doğuran Sadet Partisinin  saf  değiştirerek  “Siyasette  ben de var olacağım “demesi, siyasi  iklimi  çok hızlı değiştirdi. Kürt seçmenden oy istemeye yüzü olmayan AKP’nin , kurduğu ittifaklarla yüzde elli bir hesapları zora girdi. Muharrem İnce ile umutlanan CHP, geç de olsa anladı ki Kürtlerin oyunu almadan kazanmak mümkün değil.Sadece CHP değil ,aynı zamanda milyonlarca yurttaş ,baskıcı ,zora dayalı rejimden kurtulmak için bütün eleştirilerini saklı tutarak HDP’nin barajı aşması için kendi doğallığında bir çabaya girdi.Bu çabanın kendisi HDP’nin yeniden  ‘’Kaybettirilen’’itibarının iade edilmesine  yol açtı.

Her şeyi yapmaya muktedir olan iktidarın ,tutuklu Cumhurbaşkanı adayının partisi HDP ‘yi sandıkta tutuklamaya gücü yetmeyeceği ortaya çıkmış durumdadır. Soru işaretli, sopalı, B-C planları yapılsa da şimdilik durum böyle.

24 Haziran seçim sonuçlarını doğrudan etkileyecek olan HDP ,demokrasi mücadelesinin en sağlam kalesi durumunda.

Bu kalenin oluşmasına omuz veren ,özellikle Karadeniz ‘de, İç Anadolu’da ,batı illerinde,  kazanma durumu mümkün olmayan yerlerde bir adım öne çıkan tüm dost ve arkadaşlar demokrasi mücadelesine katkı sundukları için ellerimiz acıyana kadar alkışı hak ediyorlar.

HDP’de siyaset yapmak, faaliyet sürdürmek, omuz vermek, zor dönemlerde  yanında dimdik durmak,kararlı ve inançlı olmak, bütün demokratların görevidir.Aynı şekilde 24 Haziran seçimlerinde  2.tur oylamasında Erdoğan’ın karşısında  herhangi bir komplekse kapılmadan Muharrem İnce’ye oy vermek  ,eski dilde söylersek cebirsel bir durum.

Politik Matematik birinci turda HDP’yi 2. turda Muharrem İnce’yi işaret ediyor. Tabii ki ideolojiniz “Diktatörlüğe hayır” diyorsa…

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here