Anasayfa Haber Sami Evren: ‘’yerli ve milli ‘’olmayan 59 milletvekili meclise girmeyi başardı.

Sami Evren: ‘’yerli ve milli ‘’olmayan 59 milletvekili meclise girmeyi başardı.

Paylaş

AKP ‘nin ‘’başarısı’’ derinleştirdiği savaş stratejisinde gizlidir.7 Hazirandan bu güne kadar geçen sürede oynadığı oyun çok aleni ve ortada. Halkın büyük bir çoğunluğu milliyetçi ve ırkçı söylemlerden etkilenen bir durumdadır. Etkilenme dediğim mesele sağcıların güçlü olan sağ partide yani AKP’de birleşmesidir. AKP’nin Milliyetçi çizgisi, MHP’yi gereksiz parti durumuna düşürmüştür.

Beş aydır siyaset yapması yasaklanan bir siyasi parti,devlet partisinin sürekli saldırısı altındadır.Hiç bir ilde açık faaliyet yürütememiştir.Bütün yöneticileri göz altına alınmış,seçilmiş belediye başkanları tutuklanmış binaları yakılmış,medyaya görünürlüğü yasaklanmış ,’’Terörist’’ ilan edilmiş.Üyeleri dostları öldürülmüş HDP den bahsediyoruz.Bu koşullar altında 2.5 puan oy eksik alarak barajı aşmayı başarmışsa bu memlekette hala  beş milyon onurlu insan arkasında duruyor demektir.

HDP ye oy kaybettiren hendekler ve barikatlarmış! Şiddet kaybettiriyor mu demek istiyorsunuz. Hayır, kaybettirmiyor bakın beş ayda onlarca çocuk öldürüldü, binlerce insan tutuklandı. Mitingler binalar bombalandı. İnsanlarımız katledildi. Bunların siyasi sorumlusu parti en fazla oyu aldı. Konunun özü demek ki şiddet değil.Bir HDP eleştirisi yapılacaksa buradan doğru yapmak haksızlık olur. Ayrıcıda şiddet uygulayarak oy toplayan siyasi partinin yaratmak istediği politik atmosfere hizmet eder.

MHP nin oy kaybetmesi ile HDP’nin oy kaybetmesi aynılaştırılarak sunuluyor. Son derce haksız ve çarpıtılan bir konudur. Sağ partiler uzun süre muhalefette kalamazlar, iktidarın nimetlerinden faydalanma üzerine siyaset yaparlar. MHP seçmeni hem Kürtlere saldıran bir AKP ye hem de iktidar olanakları olan bir AKP ye yöneliverdiler. Bu onlar için gayet doğaldır. AKP karşıtlığı üzerinden siyaset yapanların, MHP’yi de kendi cephelerinde sayanların artık bunu kavraması gerekiyor.

HDP ye başka bir saldırıda kimlik siyaseti yapan partiler kaybetti denilerek yine MHP ile HDP aynılaştırılmak isteniyor. Irkçı bir siyasi partiyle yok sayılan kimlik ve kültürel haklarını talep eden bir siyasi parti nasıl olurda aynı kefeye konur. Bu gün başka Kimlik ve kültürleri yok sayarak siyaset yapan tek devlet tek millet diyen AKP dir .Böyle Kimlik siyaseti yaptığı için MHP nin oylarını  bölende AKP dir.

Zaten şunu artık hepimizin bilmesi gerekiyor. Bugün AKP; CHP;ve MHP konu ‘’milli’’mesele oldu mu hepsi başka kimlikleri yok sayacak çizgide buluşurlar.

Neyse ki ‘’yerli ve milli ‘’olmayan 59 milletvekili meclise girmeyi başardı. Bunların meclise girmesini engelleyemeyenler başarısız oldu. Kaybettikleri çoğunluklarını yeniden kazansalar bile.

Bu kış demokrasi mücadelesini yükseltmek isteyenlere zor geçeceğe benziyor.

Aynı şekilde %49 la hükümet olanların çoğunluk olmaları kolay yönetecekleri anlamına hiç gelmiyor.Çünkü HDP bir tabela partisi değil , parlamentoya sıkıştırıp boğabileceğiniz bir parti hiç değil.

Savaş çığırtkanlığı ile ülke yönetilemez. ‘’İstikrar’’ hiç sürdürülemez.

Barış inadımız olmaya devam edecek,demokrasi mücadelesi için daha fazla dayanışma daha fazla birlikteliğe ihtiyaç var.

Herkese kolay gelsin..

 

 

 

 

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here