Anasayfa Haber Sami Evren:Bu Gece Yollara Düşeceğiz, İstikamet Ankara

Sami Evren:Bu Gece Yollara Düşeceğiz, İstikamet Ankara

Paylaş

Soğuk gri beton duvarlarıyla devlet kokan merkez Beştepe’de kurucusu tarafından Külliye olarak adlandırılan saray vardır. Bütün karanlık tertiplerde adı sıkça telaffuz edilen MİT burada bulunur. Karanlık her türlü entrikanın siyasi bağlantılarına, kulislerinde evsahipliği yapılan yerdir Ankara.

Ankara, işlemeyen parlamentonun olduğu, Futbolda Onursal başkanı, Ankara Büyükşehir belediye başkanı Melih Gökçek’in takımı Osmanlıspor ile temsil edilen kent!

Külliye, ocak, bucak, ülkü  geleneğinden Osmanlı Ocaklarına uzanan zihni zorlamanın üretildiği kent.

Bekle bizi geliyoruz.

783 bin 562 km² lik bir ülkeyi tek merkezden yönetemeyeceğinizi haykırmak için geliyoruz.

Bizler işçi sınıfı adına sorumluluk üstlenen sendikalar, emek ve meslek örgütleri, emekten yana siyaset yapan partiler, dernekler, siyasi dergiler, feministler, LGBTİ’ ler, anarşistler, ekolojistler, beyaz yakalılar kim varsa tüm muhalifler, kirlenmiş iktidarınızın yeniden ürettiği kirli savaşınıza karşı inadına barış demek için geliyoruz…

Pankartlarımızla, sloganlarımızla geliyoruz.

‘’Kanun’’ kokan ayrımcı Anayasa, barışın önünde en büyük engeldir. Bu engele sığınan siyasi iktidarınıza itiraz etmek için geliyoruz.

Ortadoğu’yu kan gölüne çeviren emperyalist haydut devletlerin ve diktatörlerin savaş çığlıkları sonucunda ülkesini terk etmek zorunda kalan yüz binlerce insanın göçmen durumuna düşmesi ve acımasızca canlarının, emeklerinin gasp edilmesine seyirci kalmamak için geliyoruz.

“İş kazası” adı altında cinayete kurban giden binlerce insanımızın acısını, öfkesini sokağa taşımak için, kadın ve çocuk emeğini ucuza kapatan insafsız şirketlere, taşeron firmalara karşı biz sizi tanıyoruz demek için geliyoruz.

HDP oylarının yüksek olduğu kentlerde operasyonlarla demokratik siyasetin gelişmesini engelliyorsunuz bunu biliyoruz. Kim iktidarınızı eleştiriyorsa “polis devletiniz” onun kapısında. Eskiden bu işler dolaylı yapılırdı, şimdi artık aleni yapılıyor. Logosunda ‘’Türkiye Türklerindir’’ diyen gazetenin yazarı Ahmet Hakan’ı PKK’li diye dövdürüyorsunuz, nasıl ve niye dövdüğünüzü bilerek servis ediyorsunuz.

TIKLAYIN – EMEK, BARIŞ, DEMOKRASİ MİTİNGİ ANKARA’DA

Kentlerde sokağa çıkma yasakları ilan ediyorsunuz, arkasından infazlar, insanlık dışı görüntüler  servis ediliyor…

Suruç’tan başlayan şiddet sarmalında 29 Eylül’e kadar 20 çocuk öldürüldü bu ülkede…

Soğuk duvarların arkasında alttan ısıtmalı koltuklarınızda otururken siyasi geleceğinizi ölüm haberlerine bağladıysanız siyasetiniz çürümüş demektir.

Hacı Lokman Birlik’in akrep tipi zırhlı aracın arkasına bağlanarak sürüklendiği fotoğraf  ortaya çıktığı an sizin savaşı kaybettiğiniz andır.

İşte kaybettiğinizi bir kez daha hatırlatmak için, yanlış savaş politikalarından vazgeçmeniz için Ankara da olacağız dilimiz barış dili olacak. Daha önceleri de geldik tepkimizi Sıhhiye meydanında defalarca haykırdık. Duymuyorsunuz anlamıyorsunuz bunu bilerek biz sokaklarda olmaya, Ankara’ya gelmeye devam edeceğiz.

Bizler yoksulluktan sabrı taşanlar, pahalılıktan tadı kaçanlar, yolsuzluklardan siniri bozulanlar, ayrımcılıktan tepesi atanlar, barıştan yana olanlar, haksızlıklar, adaletsizlikler, savaşlar var olduğu sürece hep var olacağız. Savaş kışkırtıcıları her yerde kaybetsinler demokratik siyaset umudunu güçlendirsin diye… Anladın mı Ankara? (SE/HK)

Sami Evren

Bu Makale Bianet’ te yayınlanmıştır

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here