Anasayfa Köşe Yazıları Sami Evren:Siyasi iktidar,zannediyor ki eylem gezi parkında olacak.

Sami Evren:Siyasi iktidar,zannediyor ki eylem gezi parkında olacak.

Paylaş

  Siz polislerinizle bekleyin kafeslerin arkasında boş, boş alana bakın kesemediğiniz ağaçlara bakın, AVM yapamadığınız meydana bakın. Katlettiğiniz çocuklar kabusunuz olsun.

Toplumsal itirazların açığa çıkması için bazen örgütlü güçler tarafından süreç hızlandırılır. Kampanyalar düzenlenir’’ bizim’’ tabirimizle eylemlerin’’ altı’’ doldurulur.

İki yıl önce özgürlük alanları daraltılmış, yok edilmiş binlerce insan sokaklara döküldü.

 

‘’Altı ‘’dolmadan ‘’kampanyalar’’ düzenlenmeden.

Eylemleri kitle psikolojisi ile açıklamaya kalkanlar oldu.

Eylemleri bilmiyorum ama toplumun psikolojisini bozan o kadar çok şey oluyorki !

‘’Apolitik’’ kitleler ‘’politik’’ kitleler yada gençler..’’ Olgun’’ olanlar zaten politiktir!

‘’Kendiliğindencilik evet eylemlere iradi müdahale yapılmalı, kitleleri yönlendirmeli çünkü en doğruyu biz biliriz kitlelere önderlik yapmalıyız. Muhteşem eylem boşa gitmemeli.!’’ Diye düşünenler olmadı değil.

Sahi boşa giden neydi..

AKP şaşkın, Eylemleri darbenin  işareti olarak topluma algılatmaya çalıştı, Karalama kampanyaları başlattı. Havuz medyası ve ‘’İktidar’’ sahipleri akla hayale gelmeyen uydurmaları ortaya attı.

Yok Cami’de içki içilmişte….

Yok, Dolmabahcede başörtülü bir kadına saldırılmışta..

TRT  iki gündür  gezi belgeseli yayınlıyor. Muhteşem bir belge…! uluslar arası bağlantıları açıkladılar.  Sosyal medya da İngilizce twit’ın atıldığını bile kanıtladılar. İnanmıyor musunuz vallahi yayınladılar! İnsan kendini alamıyor bazen,  siz inanmayın ben izledim az kalsın hükümetsiz kalıyorduk..!

LGBTİ bireyler devletin dışladığı,’’olgun solcuların’’kabullenmekte zorlandığı, Yada sadece liberallerin ilgilendiği sorunsal..!

Yani gezinin militanlarından bahsediyorum, Onur yürüyüşünde onbinlerce kişinin desteklediği insanlardan bahsediyorum. Gezinin devrimcilerinden bahsediyorum, kendilerini kabullendirdiler ve kazandılar.

Tabi herkes aynı beyne sahip değil ..,  HDP’nin Eskişehir’de Eşcinsel birey Barış Sulu’nun aday gösterilmesini topluma şikâyet eden Erdoğan gibi bir cumhurda var.

Ekolojistler, AVM de çalışan beyaz yakalılar, türbanlı kadınlar, anarşistler, varoşlarda yaşayan yoksul gençler, işsizler, atanamayan öğretmenler, Vicdanı redciler, feministler, demokratik kitle örgütleri, tabii ki  kent savunmasında önemli bir işlev gören Taksim Dayanışması, sosyalistler, ve partileri, hareketleri, dergileri… Hepimiz ordayız. Ve çok mutluyuz.

Geceleri çadır sohbetleri gündüzleri barikat müthiş ..vız gelir vız sizin gazınız..

Benim bulunduğum  çadır bostanla, devrim market arasında bir yere de ,Hemen yan tarafta kütüphane kitap değiş tokuşu yapılıyor..

Çocukluğumda yumurta ile lokum aldığım günler gibi..

Nalet olası para ağzına tükürdük senin, ‘’İnsanın’ olduğu yerde ne kadar anlamsızsın, aşağılıksın bütün kötülüklerin kaynağı sen misin yoksa!… Geziden kovuldun.

Büyük usta Yaşar Kemal Sovyetler birliği çöktüğünde  ‘’Şimdi sosyalizm kazandı demişti’’

Benim için çok şey ifade eden bir açıklamadır.

21 yüz yılın sosyalizmi iktidarı ele geçirme üzerine kurulmayaçaktır. Kirlenmesi muhtemel erklerden uzak durmak, kirlenmişlerini yıkmakla mümkündür.

Bu nedenle geziden yeni bir siyaset çıkarmaya çalışmak geziyi anlamadığını beyan etmektir zaten.

Gezi içi boşalan kavramların içini dolduran bir öze sahiptir.

Gezi son yılların en büyük politik eylemidir. Bu politik eylemi  ‘’politikleştirmeye’’ çalışmak bir o kadar apolitiktir.

Geziden bütün politik hareketler doğru etkilenmelidir.

Haziran eylemlerini büyütmek, demokrasi mücadelesini büyütmekle eş anlamlıdır.

Gezi’yi HDP,ye sığdırmak ne kadar zorlama olurdu, zaten HDP de öyle yapmadı. Gezinin politik sonuçlarını programına yansıttı. Bu gerçek başka siyasal hareketler içinde geçerlidir.

Ödenen bedellere saygı, mücadelenin içinde olanlara saygı bunu gerektirir.

Mücella Yapıcı bir televizyon programında gezi ötekileştirilenlerin bir birini yakinen anladıkları süreç olarak değerlendirdi, son derece haklıydı.

Gezi sadece bir sınıf hareketi olarak tanımlanması ne kadar zihne zarar bir düşünceyse sınıfsal durumu görmemekte bir o kadardır. Sorunları ayrı, ayrı yaşayanların bütünsel birlikte demokrasi kavgasıdır.

Bugün geziye giden yolları kapatan,yasaklayan siyasi iktidar,zannediyor ki eylem gezi parkında olacak.

Siz polislerinizle bekleyin kafeslerin arkasında boş, boş alana bakın kesemediğiniz ağaçlara bakın, AVM yapamadığınız meydana bakın. Katlettiğiniz çocuklar kabusunuz olsun.

Yine yanıldınız eylem bilincimizde, sizin ulaşamayacağınız kadar uzak,bir o kadarda ensenizde olacak.

Sami Evren

ressam-ve-aileler-615x340

Haydar Özay’ın Gezi Tablosu gezide kaybettiğimiz gençlerin aileleriyle birlikte.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here