Anasayfa Haber Sanatçılar 29 Madde Sıraladı, HDP’ye Desteğini Açıkladı

Sanatçılar 29 Madde Sıraladı, HDP’ye Desteğini Açıkladı

Paylaş

50 sanatçı yayınladıkları bildiride Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) sanata yönelik baskılarına dikkat çekerek seçimde Halkların Demokratik Partisi’ne (HDP) oy verceklerini açıkladı.

Aralarında Vedat Türkali, Yasemin Göksü, Özcan Alper, Nur Sürer gibi sanatçıların olduğu 50 kişi şöyle dedi:

“Hayatın sureti olan sanata kast edenlerin doğrudan hayatlarımıza da kast ettiğini, barış diyenleri “katlettiğini” gördük. Sessiz kalmayacağız.

 

emek

 

“Sanatı ve hayatı savunmak için, bizi susturmaya çalışanlara karşı sandıkta HDP’den yana tutum alacak, insanlığın yeniden yeşereceği bir ülke düşümüzü barışla, özgürlükle, sanatla yoğurmaya devam edeceğiz.”

Açıklamada AKP iktidarında sanata yönelik olumsuz gelişmeler şöyle sıralandı:

AKM çürümeye terk edildi

* 2008 yılında onarım amacıyla boşalttığı Atatürk Kültür Merkezi’ni çürümeye terk etti.

* 51. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde Reyan Tuvi’nin ‘’Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek’’ filmine sansür uyguladı. 6 farklı dalda 10 jüri üyesi sansürü protesto etmek için görevlerinden istifa etti. Ulusal Belgesel Film Yarışması kategorisindeki 13 filmin protesto amaçlı yarışmadan çekilmesi üzerine, yarışmayı festival yönetimi iptal etti.

* Türkiye Yazarlar Sendikası tarafından 2002 yılında kurulan Edebiyat Müze ve Belgeliği’nin, “depoya ihtiyaç duyulduğu için’’ boşaltılmasını istedi.

* Tiyatro oyuncusu Haldun Akçıksözlü’yü, “Laz Marks” adlı oyunda Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a hakaret gerekçesiyle Yargıtay tarafından kesinleşen 6 bin TL para cezasını ödemediği için gözaltına aldırdı.

Gözaltılar, tazminatlar

* Cumhurbaşkanı Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan’a hakaret suçlamasıyla yargılanan yazar Emrah Serbes hakkında zorla getirme kararı aldırdı.

* “Berkin için 11 Mart’ta hayatı durdur” sloganı ile hazırlanan video klipten dolayı sanatçılar Mustafa Altıoklar, Zuhal Olcay, Cahit Berkay, Levent Üzümcü, Hüseyin Turan, Grup Yorum üyeleri, Sinan Tuzcu, Bülent Emrah Parlak, Efkan Şeşen, Tayfun Talipoğlu, Tarık Akan ve Şevval Sam hakkında “suç işlemeye alenen tahrik” suçundan soruşturma başlattı.

* Sahne sanatları eleştirmeni Üstün Akmen’e TÜSAK yasa tasarısı ile ilgili eleştirilerinden dolayı tazminat davaları açtı.

* Erdoğan 2011’de Kars’ta düzenlediği mitingde, heykeltraş Mehmet Aksoy tarafından yapılan ‘İnsanlık Anıtı’na “ucube” diyerek, yıktırdı.

* Bir mizah dergisinin kapağında Erdoğan’a hakaret edildiği iddiasıyla karikatüristler Bahadır Baruter ve Özer Aydoğan hakkında hapis istemiyle dava açtı.

Sansür, baskı

* Erdoğan’ı eleştirdiği için yazar Murat Menteş’in Üsküdar Belediyesi bünyesindeki etkinliğini iptal ettirdi.

* Cumhuriyet gazetesinin Paris’te terörist saldırıya uğrayan Charlie Hebdo ile dayanışma amacıyla seçki yayımlamasının ardından gazete ve yazarları hedef gösterdi. Gazetelerin bulunduğu kamyonlarda yasal dayanak olmaksızın arama yapıldı.

* Kimlerden oluştuğu açıklanmayan bir seçici kurulun seçtiği, yine isimleri açıklanmayan 40 yazara teşvik vererek, edebiyatta teşviki siyasileştirdi.

* Projesi 1964 yılında düzenlenen ulusal yarışma ile mimar Şandor Hadi ve Hüseyin Başçetinçelik tarafından tasarlanan İstanbul Üniversitesi Merkez Kütüphanesi hakkında yıkım kararı çıkardı.

* Cumhuriyet tarihinin en eski sinema salonu Emek Sineması’nı yıktı.

* Grup Yorum’un konserlerini defalarca engellemeye çalıştı.

* Fazıl Say’ın ‘Nazım Oratoryosu’nu Antalya Devlet Senfoni Orkestrası’nın programından gerekçe belirtilmeden çıkardı.

* “Öyle Bir Geçer Zaman ki” dizisinin yer aldığı kanala iki defa öpüşme sahnesi sebebiyle ceza verdi.

Yasaklamalar

* Şair Can Yücel’in şiirlerinden oluşturulan “Can” adlı oyunu Edirne’de yasakladı.

* Şeker Portakalı’nı müstehcen, Fareler ve İnsanlar’ı sakıncalı buldu.

* Sel Yayıncılık Yayın Yönetmeni İrfan Sancı ve çevirmen İsmail Yerguz’u Fransız yazar Guillaume Apollinaire’in “Genç Bir Don Juan’ın Maceraları” kitabından “müstehcenlik” suçlamasıyla yargıladı.

* William S. Burroughs’un “Yumuşak Makine”si ile Chuck Palahniuk’un “Ölüm Pornosu”nu mahkemede yargıladı.

* 34. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nde “Kuzey / Bakur” belgeselini gösterimden kaldırdı. Bunun üzerine protesto için 22 filmin yönetmen ve yapımcıları festivalden çekildiğini açıkladı. Ardından ulusal ve uluslararası jüriler, Radikal Halk Jürisi festivalden çekildi. Festivalin yarışma bölümleri ve kapanış töreni iptal oldu.

* Almula Merter tarafından sahneye konan ‘Vajina Monologları’nı, ahlak kurallarına aykırı olduğu gerekçesiyle yasakladı.

* Batman Bahar Kültür Merkezi üyesi 13 kişiye, 5 yıl boyunca “Sanat yapmama” cezası verdi.

İşten atmalar

* Ferhat Tunç’u 1 Mayıs’ta, “Hepinizi Deniz Gezmiş’lerin, Mahir Çayan’ların, İbrahim Kaypakkaya’ların devrimci ruhuyla selamlıyorum” dediği için iki yıl hapisle cezalandırdı.

* Ünlü yönetmen Lars von Trier’in son filmi “Nymphomaniac”ın Türkiye’de gösterimini yasakladı.

* Gezi’nin öne çıkan isimlerinden M. Ali Alabora’yı hedef haline getirdi.

* Fazıl Say’ı Twitter’daki bir paylaşımından dolayı 10 ay hapis cezasına çarptırdı.

* Levent Üzümcü’yü İstanbul Şehir Tiyatroları’ndan ihraç etti.

 İmzacılar:

Ahmet Melih Yılmaz, Ali Mert, Aslı Erdoğan, Aslı Tohumcu , Ayfer Tunç, Aysel Sağır, Ayşe Hicran Özgür, Ayşegül Tözeren, Burak Tamdoğan, Burhan Sönmez, C. Hakkı Zariç, Cengiz Çelik, Cihan İnan Bekar, Çağrı Mengüç, Emre Canpolat, Ertuğrul Mavioğlu, Feridun Koç, Fırat Kuyurtar, Figen Şakacı, Gaye Boralıoğlu, Giray Kemer, Gönül Kıvılcım, Hatice Meryem, Haydar Karataş, Irmak Bahçeci, İlkay Akkaya, Mahir Ünsal Eriş, Murat Özyaşar, Murat Uyurkulak, Nermin Yıldırım, Nur Sürer, Nuri Karadeniz, Özcan Alper, Özge Özdemir, Özge Yıldırım Çelik, Özgün Enver Bulut, Sema Kaygusuz, Seray Şahiner, Seren Yüce, Sevinç Koçak, Sibel Oral, Sibel Öz, Sibel Yerdeniz, Simge Gedizlioğlu, Şeyma Gökçe Cengiz, Vedat Türkali, Volkan Yosunlu, Yasemin Göksu, Yavuz Ekinci, Zana Kılıç.

bia

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here