Anasayfa Forum “Saraysız Başkan” Jose “Pepe” Mujica İstanbul’da

“Saraysız Başkan” Jose “Pepe” Mujica İstanbul’da

Paylaş

Uruguay eski Devlet Başkanı Jose “Pepe” Mujica, Türkiye ziyaretinin ilk durağında Şişli Belediyesi’nde gazetecilerle buluştu.

Basın toplantısına, Mujica’nın eşi de olan Uruguay Parlamentosu ÜyesiLucia Topalansky, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağababa, CHP Milletvekili Şafak Pavey, Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü, Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Uruguay Sendikalar Birliği BaşkanıFernando Pereira ve “İktidarda Bir Kara Koyun Saraysız Başkan Jose Mujica” kitabının yazarları Andres Danza, Ernesto Tulbovitz‘de katıldı.

TIKLAYIN – FAKİR BAŞKANIN ZENGİN ÜLKESİ URUGUAY

Mavi renkli Vosvos’la geldi

Mujica, mavi renkli Vosvos araçla, “koruma ordusu” olmaksızın beraberindeki heyetle birlikte basın toplantısına geldi.

Çok sayıda gazetecinin takip ettiği toplantıya, CHP’li milletvekilleri Şafak Pavey ve Veli Ağbaba, DİSK Genel Başkanı Kani Beko ile Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, CHP’li belediye başkanları Hayri İnönü, Ekrem İmamoğlu da katıldı.

Kendisine “sayın” denmesinden hoşlanmayan “Saraysız Başkan” diye adlandırılan Mujica’ya toplantı boyunca lakabı olan “Pepe” adıyla seslenildi.

Ağbaba: Umarım Türkiye’de böyle bir Cumhurbaşkanı’na kavuşur

Basın toplantısında bir açıklama yapan Ağababa, “Muhalefetin kitaplara ve filmlere hapsedildiği bir zaman dilimindeyiz. İşte böyle bir dönemde Mujica yoldaş hayatı başka bir yerden yorumladı, mücadeleye başka bir açı kazandırdı. Yaşam tarzı ile başka bir dünyanın mümkün olduğunu gösterdi. O bir başkandı ancak alışılmışlardan değildi. Hem Pepe’ye hem de sevgili eşine çok teşekkür ediyorum. Umarım Türkiye’de bir gün böyle bir Cumhurbaşkanı’na kavuşur” dedi.

TIKLAYIN – URUGUAY’DA ESKİ GERİLLA SEÇİMİ KAZANIYOR

Mujica: Hayatta en güzel şey özgürlük

Toplantıda “Parayı çok sevenlerin sanayi ve ticaretle ilgilenmesini ve bunun vergisini ödemeleri gerektiğini düşünüyorum. Siyaset para biriktirmek için değildir. Halka hizmet ederek kendini mutlu hissetmek içindir. Basit olmaktır ve halk gibi olmaktır, sıradan bir vatandaş gibi olmaktır” diye konuşan Mujica şöyle devam etti:

“Halkın büyük çoğunluğu gibi yaşamaya çalışıyorum çünkü karar veren halktır. Çoğunluğun daha iyi yaşadığı gün belki biz de daha iyi yaşarız ve daha fazla harcarız. Hayatta en güzel şey özgürlüktür. Özgür olmak, sevdiğimiz şeyleri yapabilmek için daha fazla vakte sahip olmak demektir. Yoğun bir hayatım büyük bir evim ve hizmetçilerim olursa bunlara dikkat etmek için çok çalışırım. Bu nedenle de daha az özgür olurum. Benim işlerime dikkat etmesi için başkasını görevlendirirsem bu kez de onun vaktini çalmış olurum. Bu nedenle hayatta hafif olmak, bagajsız olmak daha fakir olmak değildir, özgür olmaktır.”

“Rahat geleni değil birleştiren programı seçtik”

Partisi Halk Girişimi Hareketi’nin (Movimiento de Participación Popular-MPP) 40 yıllık tarihe sahip olduğunu ifade eden Mujica “Bizi birleştiren güçlü sektörlerden daha ziyade, güçlü birlikteliğimizdir” diyerek şöyle devam etti:

“Çünkü biz bir alternatif yarattık ve sadece beyan olmayı bıraktık. Bize bu dönemde ihtiyacımız olan, bizi birleştiren programla ortaya çıktık, bize rahat gelen programla değil. Büyük bir sabırla tuğla tuğla inşa etmeyi ve böylelikle depremi önlemeyi öğrendik.  Ne zaman yapabilirseniz Uruguay’a gelin. En kötüsü, çok lezzetli bir et yiyeceksiniz ve şarabımız çok güzeldir.”

Parlamenter Topalansky’de kısa bir konuşma yaparak Türkiye-Uruguay ilişkilerinin geliştirilmesini istediklerini söyledi. Topalansky “İstanbul, 14 milyonluk bir şehir, Uruguay’ın tamamından daha kalabalık. Bu nüfus farkına rağmen iyi bir dostluğumuz olacaktır. İnşa alanında çalışan işçilerle tanıştık. Tercümanımız yoktu ama işaret dili ile anlaştık” dedi.

Mujica’nın Türkiye programı

Program görselini büyütmek için üstüne tıklayın.

10 gün boyunca İstanbul, İzmir ve Eskişehir’de etkinliklere katılacak olan Mujica Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile de görüşecek. (EA)

 

bianet

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here