Anasayfa Haber Sarı Sendikaya İnat, Bursa’da 10 Bin İşçi Direnişte

Sarı Sendikaya İnat, Bursa’da 10 Bin İşçi Direnişte

Paylaş

5 bin 600 işçinin çalıştığı otomobil fabrikasında dün 00.00-08.00 vardiyasında görevli yaklaşık bin 500 işçi fabrikaya girmemiş; 16.00-24.00 vardiyasında çalışan işçiler de mesailerinin dolmasına rağmen fabrikadan çıkmamış ve direniş başlamıştı.

İşçiler Türk Metal Sendikası ile işveren sendikası Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) arasında Aralık 2014’te imzalanan toplu iş sözleşmesindeki (TİS) ücret zammını düşük buldukları için eylem kararı almışlardı. Bir vardiyada yaklaşık 400 otomobilin üretiliyor.

Bursa’da yaklaşık 5 bin Tofaş işçisi, Renault Fabrikası’nda yapılan greve destek vermek amacıyla dün akşam saatlerinde iş bıraktı. Tofaş işçileride benzer talepleri dile getiriyor.

 

 

Dün akşam saatlerinde Renault derinişene destek veren ve vardiyayı terk eden Coşkunöz Metal Form Fabrikası işçileri de eylemini sürdürüyor.

Üç fabrikada üretimi bırakan işçi sayısı 10 bini buldu.

 

 

* Fotoğraflar: Begüm Zorlu – Bursa

Begüm Zorlu Kimdir

İstanbul Bilgi Üniversitesi Uluslarası İlişkiler Bölümü ve Madrid Complutense Üniversitesi İspanya Çalışmaları’ndan mezun. Sabancı Üniversitesi’nde Çatışma Çözümü ve Arabuluculuk üzerine çalışıyor. bianet’in Barış Gazeteciliği Projesi koordinasyonunda çalışıyor.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here