Sarıyıldız: Gerçek olan burada bir katliamın yapıldığıdır.

Paylaş

Özgürlükçü Sol Haber – HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, Cizre’de önce çok büyük iki patlamanın yaşandığını ardından da böylesi bir iddianın ortaya atıldığını söyledi.

Faysal Sarıyıldız Cizre’deki son durumu aktardı: Gerçek olan burada bir katliamın yapıldığıdır .Cizre’de bulunan HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, ilçedeki son duruma ilişkin bilgileri paylaştı. Sarıyıldız, cenaze araçlarının mahalleye gönderildiğini ama net bilgi edinemediklerini aktardı.

 Cizre’de bulunan HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, ilçedeki son duruma ilişkin bilgileri paylaştı. Sarıyıldız, cenaze araçlarının mahalleye gönderildiğini ama net bilgi edinemediklerini aktardı.

Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız’ın Cizre’den ANF’ye aktardığı son bilgiler şöyle:

‘’Dün gece, henüz bu bilgiler dolaşıma girmeden, sesi tüm ilçede duyulan bir patlama meydana geldi. Patlamadan sonra 7 cenazenin hastaneye götürüldüğü bilgisi bize ulaştı. Zaten hastane çalışanlarını özel bir odaya kapatmışlar. Devlet güçleri hastaneyi kontrol altına almış. Oraya cenaze veya yaralı götürüldüğünü bilemiyoruz. Daha önce bir binada mahsur kalan 9 kişi zaten yakılarak katledilmişti. Dolaylı olarak bize ulaşan bazı bilgilere göre, yanmış bazı cenazeler daha bulundu. Bu insanlar yaralı halde bir binada bulunuyorlardı. Etrafları kuşatılmıştı. Ve tanklardan açılan ateş sonucu binada yangın çıkmıştı. Orada dün gece kaç insanın, orada nasıl infaz edildiklerine dair net bilgiler edinemiyoruz. Şu an iki cenaze aracımız mahalleye gitmiş bulunmaktadır.”

Sabah saatlerinde özel harekat polisi ve askerlerin Cizre Belediyesi’ne gelerek belediyeye ait 2 ambulansı cenazeleri almak için Cudi Mahallesi’ne doğru götürdüğünü de ekleyen Sarıyıldız, basında çıkan 30 kişinin yanmış cenazesinin hastaneye kaldırıldığı yönündeki bilgilerin de teyit edilmiş bilgiler olmadığını söyledi. Sarıyıldız, “Bu bilgi bizde teyitli değil. Valiliğe ulaşmaya çalışan ismini vermek istemeyen bir kuruma emniyet veya valilik Abdulceliloğlu Petrol’ün arkasındaki binada 30’ya yakın kişi ölü bulundu tarzında bir şey söylemiş. Ona dayanarak ifade edilmiş ama teyitli bir bilgi değil”

GERÇEK OLAN BİR KATLİAMIN YAPILDIĞIDIR

Sarıyıldız, Şırnak Valiliğinin ’10 kişi etkisiz hale getirildi’ açıklamasına ilişkin ise şu değerlendirmeyi yaptı:

‘’Dün gece devletin resmi kanalı olan TRT 60 dedi. Sonra 30 iddiaları dolaştı. Şimdi valilik 10 diyor. Kamuoyunda gelişen tepkileri azaltmak için sayıları eksik veriyor olabilirler. Gerçek olan burada vahşi bir katliamın yapıldığıdır. Sayılar bu vahşetin niteliğini değiştirmez.’’

  HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, Cizre’de önce çok büyük iki patlamanın yaşandığını ardından da böylesi bir iddianın ortaya atıldığını söyledi.

Stêrk TV’ye konuşan HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, “2 saat önce iki büyük patlama gerçekleşti. Sonrasında böylesi bir iddia ortaya atıldı. Binadakiler yanarak yaşamını yitirenin 9 kişi ve katledilen bir kişi dışında 52 kişinin olduğunu bizimle paylaşmışlardı. Öyle anlaşılıyor ki oradaki binadır. Elimizde net bir bilgi yok. Ama böyle bir vahşet yaşanmış olabilir. Günlerdir mahsur kalan insanların hastaneye taşınmasını istedik. Böyle bir şey yaşandıysa çok büyük katliamdır” dedi.

Sarıyıldız görgü tanıklarının da saldırı esnasında patlama dışında herhangi bir silah sesinin gelmediğini aktardığını da belirtti.

Katliamdan sonra polisin hesaplarından paylaştığı bazı fotoları yayınlıyoruz.full screen sliderGömülü resim için kalıcı bağlantıGömülü resim için kalıcı bağlantı

fotoğraf kaynakları
Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here