Anasayfa Haber Saruhan Oluç: HDP’ye saldırılar tek elden organize ediliyor

Saruhan Oluç: HDP’ye saldırılar tek elden organize ediliyor

Paylaş

HDP Denizli, Tekirdağ ve Antalya il örgütleri, milletvekili adaylarının katılımıyla seçim bürolarını açarken, Urfa’nın Viranşehir ilçesinde ise şenlik düzenlendi. HDP Antalya Milletvekilli Adayı Saruhan Oluç, ülkede siyasetin nasıl yapılacağını HDP’nin herkese gösterdiğini belirterek, Ağrı, Serik ve HDP Genel Merkezi’ne yapılan saldırıların tek bir elden organize edildiğini söyledi.

DENİZLİ

HDP Denizli İl Örgütü, seçim çalışmaları kapsamında Merkez Efendi ilçesinde seçim bürosunu açtı. Çok sayıda yurttaşın yanı sıra HDP Denizli milletvekili adaylarının da katıldığı açılışta, sık sık “Biji serok Apo”, “Be serok jiyan nabe” ve “Jin jiyan azadi” sloganları atıldı. Kısa bir konuşma yapan HDP Denizli İl Eş Başkanı Rıfat Sami, Antalya ve Ankara’da HDP binalarına yönelik gerçekleşen ırkçı saldırıları kınayarak, kirli provakosyonlara gelmeyeceklerini vurguladı. AKP iktidarına en büyük cevabı sandıklarda vereceklerini söyleyen Sami, “AKP zihniyetine en büyük cevabı 7 Haziran’da vereceğiz. Barajları yıkacağız ve seni başkan yaptırmayacağız” dedi.

Merkez Efendi’de yapılan açılışın ardından onlarca araçlık konvoyla Pamukkale ilçesine giden HDP’liler, burada da Pamukkale seçim bürosu açılışını gerçekleştirdi.

ANTALYA

Seçim çalışmalarına ara vermeden devam eden HDP Antalya milletvekili adayları, Konyaaltı ve Kepez ilçelerinde halkla bir araya geldi. Konyaaltı Etiler Mahallesi’nde yapılan toplantıya katılan HDP adaylarına halkın ilgisi yoğundu. Burada yapılan konuşmaların ardından Kepez ilçesinde yapılan seçim bürosu açılışına geçildi. Güneş Mahallesi’nde yapılan açılışa HDP il ve ilçe yöneticileri HDP milletvekili adayları ve yüzlerce kişi katıldı. Açılışta konuşan HDP Antalya Milletvekili Adayı Hadi Cinsöz, “Bütün halkımız da bilsin ki gayrı ciddi bir hükümetle karşı karşıyayız. Alıştıkları tek bir şey var oda suçu başkasına atmak. Hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmeyen bir yapıyla karşı karşıyayız. Her seferinde ağızlarından düşürmedikleri bir söz var: ‘Kefenimizi giydik bu yola çıktık.’ Asıl kefeni giyenler siz halkımız ve sizin temsilcilerinizdir. AKP’nin yaptığı tek bir şey var oda keseyi doldurmak” dedi.
680x680nc-urf-vir-19-04-15-vsehir-halk-senlik5
HDP Milletvekilli Adayı Saruhan Oluç ise, ülkede siyasetin nasıl yapılacağını HDP’nin herkese gösterdiğini belirterek, HDP’ye dönük yapılan ırkçı saldırılara işaret etti. Oluç, Ağrı, Serik ve HDP Genel Merkezi’ne yapılan saldırıların tek bir elden organize edildiğini söyledi. Yapılan tüm provokasyonların boşa düşürüldüğünü belirten Oluç, “Sağduyumuz ile provokasyonlar boşa düştü ve düşmeye devam edecek. AKP hükümeti veya devletinin iktidarı boyunca halkların hiçbir sorununa çözüm üretmemiştir. Süreci konuştuğumuzda da işte anneler artık cezaevindeki çocuklarıyla Kürtçe konuşabiliyor. Peki biz soruyoruz Kürtçe konuşan o evladımızın cezaevinde ne işi var bunu sorguluyoruz biz. Tayip Erdoğan yaptırdığı 1500 odalık sarayının padişahının eksik olduğunu düşünmüş bunu da yarım başbakanla istişare edip 7 Haziran seçimlerinde ferman çıkarmayı düşünüyorlar” şeklinde konuştu.

TEKİRDAĞ

Tekirdağ’ın Ergene ilçesinde HDP seçim bürosu açıldı. HDP Tekirdağ milletvekili adayları Erdal Avcı, Sevgi Evren, Sabri Topçu, Hilal Civil, Elif Güler ve Lokman Tekin’in de katıldığı açılış töreninde, seçim bürosuna PKK Lideri Abdullah Öcalan ile YPJ gerillası Viyan Peyman’ın fotoğraflarının bulunduğu pankart asıldı. Demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler için yapılan saygı duruşunun ardından kısa birer konuşma yapan milletvekili adayları, Tekirdağ’da yaşayan yurttaşlardan destek istedi. Konuşmaların ardından “Biji serok Apo” sloganları eşliğinde söylenen ezgilerle halaylar çekildi.

VİRANŞEHİR

Urfa’nın Viranşehir ilçesinde HDP’nin seçim çalışmalarına destek olmak için Med Kültür ve Sanat Merkezi, Amfi Tiyatro Salonu’nda şenlik düzenledi. Şenliğe HDP Urfa milletvekili adayları Leyla Güven ve Serhat Dicle Yüksel, Viranşehir Belediye Eş Başkanı Filiz Yılmaz ve yüzlerce yurttaş katıldı. DAİŞ çetelerinin Şengal’e saldırmasının ardından Viranşehir’e gelen Şengalli çocukların oluşturduğu koro sahne aldı. Daha sonra halkı selamlayan Viranşehir Belediye Eş Başkanı Filiz Yılmaz, “Sizlerin desteği ile zalimlerin barajlarını yıkacağız ve 12 arkadaşımızı da meclise göndereceğiz” dedi.
Yılmaz’ın ardından konuşan HDP Urfa Milletvekili Adayı Leyla Güven ise, Urfa’nın bir erkek şehri olarak anıldığını ve kadınlar olarak bu çizgiyi değiştireceklerini söyledi. Güven, seçildikten sonra Urfa’da kadınlar için çalışacaklarını ve kadının üzerindeki baskıyı kaldırmak için mücadele edeceklerini sözlerine ekledi. Urfa’da yüksek bir oy miktarı almak için çalışacaklarını belirten Güven, Urfa’dan en az 10 milletvekili çıkarmaları gerektiğini ifade etti. AKP’nin Kenan Evren’den kalan seçim barajına sığındığını dile getiren Güven, halkın desteği ile barajları yıkacaklarını söyledi. HDP’nin Urfa Milletvekili Adayı Serhat Dicle Yüksel ise, Şengal ve Kobanî direnişinin ruhu ile çalışacaklarını ve seçimden zafer ile çıkacaklarını söyledi.
Halk şenliği Koma Dengê Amara ve Med Kültür ve Sanat Merkezi korosunun seslendirdiği ezgiler ile gecenin geç saatlerine kadar sürdü.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here