Anasayfa Haber Saruhan Oluç: Hükumet adım atmalı

Saruhan Oluç: Hükumet adım atmalı

Paylaş

HDP Eş Başkan Yardımcısı Saruhan Oluç, çözüm sürecinde hükumetten bir adım beklediklerini belirterek, ” HDP çözümü ve barışı en fazla isteyen siyasi odaktır. AK Parti’den çok daha fazla isteyen siyasi odaktır” dedi.

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi’nin Zonguldak İl Başkanlığı binasının açılışına katılan Saruhan Oluç, İmralı’da ve Kandil’de heyetlerin, çözüm süreciyle ilgili görüşmelerini sürdürdüğünü hatırlattı. Çözüm sürecinin hızlandırılmasını istediklerini her fırsatta dile getirdiklerini belirten Oluç, şöyle konuştu;

Saruhan Oluç: Cözüm sürecinde hükümetten adım bekliyoruz

“Bizim için müzakerelerin hemen başlaması, devlet heyetiyle bizim heyetimizin ve Öcalan’ın masada oturarak, müzakere ederek çözüm için adım atmaya başlamaları son derece önemlidir. Sunulmuş olan barış ve demokratik müzakere taslağının görüşülmeye başlanması ve bunun doğrultusunda adımlar atılması son derece önemli.”

‘BARAJI AŞAMAZSAK DA SÜREÇ DEVAM EDER’

Oluç, HDP’nin halktan gördüğü ilgiden dolayı 7 Haziran’da ki genel seçimlerde barajı açacağına inandıklarını söyledi. Barajı açamadıkları takdirde ise çözüm sürecinin devam edeceğini ifade eden Oluç sözlerini şöyle sürdürdü:

“Barajı aşamazsak ne olur diye şu an bir tartışmamız yok. HDP çözümü ve barışı en fazla isteyen siyasi odaktır. AK Parti’den çok daha fazla isteyen siyasi odaktır. Bu istem doğrultusunda buraya kadar gelinebilmiştir. ‘Barajı aşamazsak masadan kalkılır, çözüm ve barış süreci sekteye uğrar’ gibi fikrimiz asla olmamıştır. Bundan sonra da olmaz. Biz Türkiye’de çözümün ve barışın artık kan akmamasını, eşitlik ve kardeşlik içinde yaşamanın son derece önemli olduğunu düşünüyoruz.” turnusol

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here