Anasayfa Haber Savaş lobisi öldürmeye ve yakmaya devam ediyor: Silopi yanıyor, ölü ve yaralılar...

Savaş lobisi öldürmeye ve yakmaya devam ediyor: Silopi yanıyor, ölü ve yaralılar var

Paylaş

680x680nc-srnk-07-08-15-silopi-olaylar1ŞIRNAK (DİHA) – Polislerin saldırısı sonucu 2 kişinin hayatını kaybettiği Silopi’deki olaylar büyüyor. Hamdin Ulaş, polis tarafından ateşe verilen evini söndürmeye giderken keskin nişancıların kurşunuyla yaşamını yitirirken, yaralanan 17 yaşındaki Mehmet Hıdır Tanboğa ise getirildiği Silopi Devlet Hastanesi önünde içinde bulunduğu aracın taranması sonucu hayatını kaybettiği öğrenildi. Onlarca kişinin yaralandığı olaylarda, yaralıların tedavi için ilçede yeterli doktor bulunmaması nedeniyle gönüllü doktor çağrısında bulunuldu.680x680nc-srnk-07-08-15-silopi-yaralilar3

Şırnak Silopi’de, operasyon ve gözaltıların önüne geçmek için yurttaşlarca hendeklerin kazıldığı Zap Mahallesi’ne sabah saatlerinde baskın düzenlemek isteyen polisler, mahallelin direnişini ile karşılaşınca terör estirdi. Halkın üzerine ataş açan polislerin sıktığı kurşunlar nedeniyle 58 yaşındaki Hamdin Ulaş ile 17 yaşındaki Mehmet Hıdır Tanboğa isimli genç hayatlarını kaybetti. Sıkılan kurşunlan onlarca kişinin ise yaralandığı belirtiliyor.680x680nc-srnk-07-08-15-silopi-olaylar4

Yaralanan yurttaşlar tarafından Silopi Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.CLzIpjZWIAAqB0a

Hastane kapısında içinde bulunduğu araç tarandı680x680nc-srnk-07-08-15-silopi-yaralilar01

Yaşamını yitiren Hamdin Ulaş’ın polis tarafından ateşe verilen evini söndürmeye giderken keskin nişancıların kurşunuyla vurulduğu kaydedildi. Polis saldırısında yaralanan Mehmet Hıdır Tandoğan ise, çevredeki yurttaşlar tarafından araçla hastaneye kaldırılmak istendi. Ancak Tandoğan’ın içinde bulunduğu araç, geldiği hastanenin önünde polislerce tarandı. Doktorların müdahale edilmesi engellenen Tandoğan, hastane kapısında hayatını kaybetti.

Yaralıların götürüldüğü Silopi Devlet Hastanesi’ne acil hastalar dışında gelen hastalar kabul edilmedi. Hastaneye kaldırılan yaralıların arkasından hastaneye gelen polisler ise, yaralılardan zorla parmak izi almaya başladı. Bu duruma tepki gösteren yurttaşlara ise polis şiddetine maruz kaldı.

Gönüllü doktorlara çağrı

Şu an için hastanede 5 yaralının olduğunu bilgisini veren DBP Şırnak İl Eşbaşkanı Salih Gülenç, ancak hastanede yeterli sayıda doktor bulunmadığı için yaralılara müdahale edilemediğini söyledi. Güvenç, bu yüzden bir an önce ilçeye gelmeleri için gönüllü doktorlara çağrıda bulundu.

Güvenç, hastaneye ulaştırılan bu yaralıların yanı sıra çok sayıda yaralının ise halen olayların devam ettiği Zap Mahallesi’nde bulunduğunu aktardı. Polislerin devam eden saldırıları nedeniyle mahalleye girilip, yaralıların hastanelere kaldırılamadığını belirten Güvenç, yaralıların hastaneye getirilmesi için Şırnak Valisi ile görüştüklerini ancak, valinin kendilerine ‘Yaralıların bulunduğu adresleri verin biz onları alalım’ dediğini aktardı.

Olayların devam ettiği mahalleye İlçe Jandarma Komutanlığı’na ait birlikler de zırhlı araçlarla getirildi. İlçede helikopter hareketliliği de yaşanıyor.

Keskin nişancılar mahalleden çıkmak isteyenlere ateş açıyor!

Silopi Emniyet Müdürlüğü ve Trafik Şube Müdürlüğü binalarına ise keskin nişancılar yerleştirildi. Binalara konumlanan keskin nişancıların mahalleden dışarı çıkarmak isteyen yurttaşları hedef aldığı belirtiliyor. Mahalleden kimsenin çıkmasına izin vermeyen polisler, kapıları kırarak ev baskınlarına başladı

Mahallede bunlar yaşanırken, ilçenin diğer mahallelerinde yaşayan yurttaşlar da toplanıp, çatışmanın yaşandığı Zap Mahallesi’ne doğru yürüyüşe geçti. Aralarında Şırnak HDP milletvekilleri Faysal Sarıyıldız, Leyla Birlik ve Aycan İrmez’in de bulunduğu binlerce kişi, çatışmaların yoğunlaştığı mahalleye girdi.

Sarıyıldız: Abluka kalkmalı, şiddet durmalı

Şuan halkın tarandığı mahallede bulunan Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, şunları kaydetti: “Mahalle polis kuşatmasındadır. Polis ablukası kaldırılmalıdır. Halk sokaklarda, biz de yanlarındayız. Sivil katliam göze alınarak yapılıyor. Valilikle görüştük. Sivil insanların yaşamını yitirdiğini ve yaralıların olduğunu söyledik. Yaralıların alınması için polis şiddetinin ve ablukasının kaldırılması gerekiyor. Şuan mahallenin bir sokağındayız. Tüm sokaklarına gidilemiyor. Başka yaralıların da olduğu ve polis ablukasından kaynaklı kendilerine ulaşılmadığı haberlerini alıyoruz. Yaralanları halk kendi imkanlarıyla hastaneye kaldırıyor. Hastanede bile polis şiddeti durmuyor. Yaralıları taşıyan araçlar da polis tarafından taranıyor. Şuan olanlar yeni bir konseptin parçasıdır. 90’lıları aşan konseptır. Halka yönelik bir vahşettir.”

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here