‘Savaş var, iş bulamıyoruz’

Paylaş

 Çağdaş köle pazarlarını anımsatan Ulus İşçi Pazarı işçileri, AKP’nin yarattığı savaş ortamı nedeniyle iş bulma zorluğu yaşıyor. “Ankara’da savaş havası hakim, bombalar patlarken biz nasıl iş bulalım” diyerek durumu özetleyen işçiler, “AKP her seçim öncesi iş vaadiyle oylarımızı alıyor, ancak seçimlerden sonra durumumuz daha kötü” sözleriyle yaşadıklarını anlattı. İşçilerin bir kısmı ise, yaşadıkları işsizliği Suriyeli savaş mağdurlarının “ucuz iş gücü olarak çalıştırılmalarına” bağladı.

Filmlerde görülen işçi pazarı sahnelerini 21. yüzyıl Ankara’sında kendisini yeniden görünür kıldı. Yıllardır Ulus’un Anafartalar Caddesi’nde iş bulma ümidiyle bir araya gelen gündelikçi işçiler, yaptıkları angarya ve ağır işlere rağmen son dönemde artan savaş politikaları nedeniyle iş bulamıyor. Sabah saat 05.00-05.30’da kimi hitlisiyle, kimi matkabıyla, kimi testere, keser ve ufak tefek malzemesini alarak Ulus yoluna düşen işçiler, bazen geldikleri gibi işçi pazarından ayrılıyor. Güvencesiz, düşük ücretlerle çalıştırılan işçiler, hem savaş politikaları hem de kendi anlatımlarıyla “Suriyeli sığınmacıların gelmesi” nedeniyle işsizlik sorununu daha ağır bir şekilde yaşıyor. “Köle pazarlarını” anımsatan ve kendilerini işe götürecek olan işverenleri bekleyen işçiler, Suriye iç savaşından kaçıp Türkiye’ye gelen ve daha ucuz iş gücü olarak çalışan savaş mağdurlarının kendi işlerini etkilediğini düşünüyor.

AKP’nin istikrar vaadi ve söylemleri ile kendilerini kandırdığını ve gelinen aşamada durumlarından eskisinden daha beter olduğunu düşünen işçiler, ayın sadece 3-4 günü iş bulabildiklerini, 26-27 günü sabah pazara gelip akşam evlerine elleri boş döndüklerini anlattı. Savaşa 76 milyar TL’lik bir bütçe ayrılmasına rağmen işsizliğin geldiği aşamada Ulus İşçi Pazarında kendisini çıplak bir şekilde his ettiriyor.

‘Savaş havası var, iş bulamıyoruz’

Çorum Sungurlu’dan yıllar önce gelip Ankara’ya yerleşen inşaat işçisi Hamza Çırakoğlu, Türkiye’de son zamanlarda yaşanan kaos ortamının işlerini de etkilediğini hatırlattı ve Ankara’da üst üste patlayan bombaların etkisiyle iş bulmakta zorlandıklarını ifade etti. Çırakoğlu, “Bu sene işler durgun, zaten iş bulmakta zorlanıyoruz birde peş peşe patlamalar olunca işler daha da durgunlaştı. Türkiye’de savaş havası hakim, bu şartlar altında iş nasıl olsun ” şeklinde konuştu.

‘Hangi birine yetişeyim’

Geçim sıkıntısı yaşadığını dile getiren Çırakoğlu, “Ayda 2-3 gün iş bulabiliyorum. 5 kişilik aile geçindiriyorum ve iki çocuğumu okutuyorum ayda 2-3 gün çalışarak fatura mı ödeyeyim, mutfak masrafını mı karşılayayım, çocuklarımın okul ihtiyaçlarını mı karşılayayım? İşin içinden çıkamıyorum” dedi.

‘Seçim vaatlerine ne oldu’

İsmini vermek istemeyen bir işçi ise, AKP hükümetinin 14 yıldır her seçim öncesi iş vaadinde bulunduğunu ancak seçimden sonra kendilerinin unutulduğunu dile getirerek; “AKP her seçim döneminde işsizliği çözeceğini vaat ederek bizden oy istiyor. Oy verdiğimiz kişiler nerede, bir gün olsun bizim yanımıza geldi mi? Gelmedi. Her seçim dönemi aynı vaatler ama çözüm yok, bizi düşünen yok, herkes koltuk peşinde” şeklinde konuştu.

‘Bizden oy isteyenler şimdi bizi ekmeğimizden ediyor’

Aynı emekçi, yıllardır bekledikleri alanın Ankara Büyükşehir Belediyesi zabıta ekipleri tarafından boşaltılmak istendiğini belirterek, “Bizden oy isteyenler şimdi bizi ekmeğimizden ediyor. Zaten iş bulamıyoruz. 13 yaşından beri inşaat işinde çalışıyorum, her sabah 05.30’da Mamak’tan kalkıp buraya geliyorum ayda 3-4 gün iş ya bulabiliyorum ya da bulamıyorum. Babam 80 yaşında hasta yatağında bakıma muhtaç 3-4 günlük yevmiye neyime yetsin doğal gaz faturamı karşılamıyor biz de mi hırsızlık yapalım” ifadelerini kullandı.

‘Suriyeliler piyasayı alt üst etti’

Yıllar önce Çorum’dan gelip Ankara’ya yerleşen inşaat işçisi Hüseyin Ünveren ise, özellikle Suriye’den gelen savaş mağdurlarının ucuz iş gücü olarak çalıştırılmasını yaşadıkları işsizliğin nedeni olarak görüyor. Ünveren, “İki kişi geçindiriyorum, diğer arkadaşlara oranla masrafım az olabilir ama her ne kadar masrafım az olsa da gelir yok. İki üç sene önce az da olsa iş bulabiliyorduk ama Suriyeliler geldikten sonra iş bulmamız daha da zorlaştı. Biz günlüğü yüz TL’ye çalışırken Suriyeli işçiler 30-40 liraya çalışıyor, ucuz işçi arayan vatandaş bir işçi yerine 2-3 Suriyeli alıyor bu da bizim işlerimizi ciddi anlamda etkiliyor” dedi.

‘Kışın iş yok yatıyoruz’

Özellikle kış aylarında iş bulmakta zorlandıklarını dile getiren gündelikçi Abidin Sinan (50) ise, “Kışın iş bulamıyoruz. Az iş oluyor, ayda 4-5 gün iş bulabilirsek şükrediyoruz. Özellikle yabancı işçilerin Türkiye’ye gelmeleriyle birlikte az olan iş imkanını daha da kısıtlıyor. Türkiye’de Suriyelilerden tut Afgan’ına kadar bir sürü yabancı çalışıyor, ucuza çalıştıkları için iş bulma imkanları daha yüksek. Bizim insanımız da masraftan kaçındığı için bu yabancı işçileri tutuyor” dedi.

‘Sorsan herkes milliyetçi’

Kendileri iş bulamazken yabancı işçilerin rahatlıkla iş bulduğuna değinen Sinan, “Biz iş bulamıyoruz ama yabancılar çok rahat iş bulabiliyor. Sorsan herkes milliyetçi ama para söz konusu oldu mu kimse milliyetçilik yapmıyor, herkes cebini düşünüyor” diyerek birde kendince milliyetçilik yaptı. ANKARA (DİHA)

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here