Anasayfa Haber Savaşa neden olanlar ancak ganimet üzerinde anlaşabilirler..

Savaşa neden olanlar ancak ganimet üzerinde anlaşabilirler..

Paylaş

Merkel Davutoğlu görüşmesi sona erdi

  Ortadoğu’yu kana bulayan devletlerin ikili görüşmeleri,sanmayalım ki sorunları çözmek için dir. Sorunu yaratanlar  halkların yoksulluğu üzerinden pazarlık yapmaktadırlar.

Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun toplantısı sona erdi. Toplantıda, Suriye savaşı tartışılırken, Türkiye’nin 4 talebine karşılık Merkel’in “Bizim de beklentilerimiz var” dediği belirtildi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Başbakan Ahmet Davutoğlu, İstanbul’da bir araya geldi. Beşiktaş’ta bulunan Başbakanlık Ofisi’nde gerçekleşen görüşme basına kapalı olarak yaklaşık 1 saat 15 dakika sürdü. Merkel ve Davutoğlu görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Görüşmede, Davutoğlu’nun mülteci vize konusunda destek istediği belirtilirken, Merkel’in, “Bizim de bir beklentimiz var” diyerek karşılık verdiği öğrenildi.

İstanbul’a gelen Almanya Başbakanı Angela Merkel, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştü.

Yıldız Sarayı’ndaki Mabeyn Köşkü’nde gerçekleşen görüşme saat 16.30 sularında başladı ve yaklaşık bir buçuk saat sürdü.

Görüşme sonrası düzenlenen ortak basın açıklamasında konuşan Merkel ikili görüşmeleri süreç olarak değerlendirdiklerini söyledi, “Birçok çalışma grubu oluşturulacak. Bir sonraki buluşmamız Antalya’da G-20 zirvesinde olacak” dedi.

 

Merkel: Külfet paylaşımı

 

Merkel önemli konu başlıklarından birinin mültecilerin Türkiye’deki ve batıdaki yönelişi olduğunu söyledi.

“Bu konuda külfet paylaşımı üzerinde değerlendirmemiz oldu. Türkiye’nin bu konuda üstlendiği yük konusunda kendileri Türkiye’ye yardımcı olmamız gerekir dediler.

“Ayrıca terör örgütlerine karşı birlikte hareket etmemiz gerektiği üzerinde durduk. Fasıllar üzerinde konuşma fırsatımız oldu.  15,17, 23 ve 24 ve 31’inci fasıllar üzerinde değerlendirme yaptık.

“Suriye’de siyasi çözüm gerekliliği”

“Özellikle terörle mücadele konusunu değerlendirdik. Suriye’de bir siyasi çözümü gerekliliğini ele aldık. Bu konuları daha sonra da görüşmek üzere mutabık kaldık.  Biz burada özellikle Suriye’deki iç savaş konusunu ve Irak’taki şartları görüşerek şunu da konuştuk: Türkiye’nin 2 milyon mülteciyi kabul ederek güç bir görev üstlendi.

“Bir mülteci hareketinin olduğunu ve çoğalabileceğini ve bu hareketin Türkiye üzerinden Avrupa’ya akacağını da görüyoruz. Bu konuda Türkiye’ye destek verilmesi gerektiğini savunuyoruz.

“Türkiye ve AB daha yoğun işbirliğine girmeli”

“Türkiye ve AB daha yoğun ve işbirliği içine girme gerektiği konusunda mutabık kaldık.

“Vize konusu ve geri kabul anlaşması olsun bu konulara bir hızlandırma gerektiği konusunda bir mutabakata vardığımız konusunda anlaşmaya vardığımızı belirtmek isterim.

“Bir takvim oluşturarak, bir takvim geliştirerek biz de Almanya olarak destek vereceğimizi belirtti. Böyle olması gerektiğini belirttim.”

Erdoğan: Fasıllar üzerinde değerlendirme yaptık

Erdoğan, Merkel ile Türkiye-AB ile ilgili fasıllar üzerindeki çalışmaları değerlendirdiklerini belirtti:

“Gerek 15, 17, 23, 24 ve bu noktada 31. fasıllar üzerinde değerlendirme yaptık. Gerek Almanya’nın, Fransa’nın, İngiltere’nin, İspanya’nın, bu tür ülkelerin bu konudaki desteğini kendilerinden özellikle rica ettim.

“Önemli konu başlıklarımızdan bir tanesi mültecilerin şu andaki gerek Türkiye’deki durumu gerekse Batı’ya olan yönelişidir. Bu konuda külfet paylaşımı üzerinde değerlendirmemiz oldu. Türkiye’nin bu konuda üstlendiği yükü kendileri (Merkel) de ifade etmek suretiyle ‘Türkiye’ye yardımcı olmamız gerekir’ dediler.”

bianet, diha

* Fotoğraf: Yasin Bülbül / Cumhurbaşkanlığı

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here