Anasayfa Haber Savaşa,katliama,ölümlere,karşı halk 47 gündür kırsal alanda direniyor

Savaşa,katliama,ölümlere,karşı halk 47 gündür kırsal alanda direniyor

Paylaş

 
 Gelîyê Doskî, Kepîr ve 47 gündür canlı kalkan eyleminin sürdüğü Weregoz alanlarında devam eden operasyonun önüne geçmek ve haber alınamayan yurttaşlara ulaşmak amacıyla Yüksekova’dan bölgeye yürüyen halka, helikopter, karakol ve tepelere indirilen yüzlerce asker tarafından ateş açıldı. Saldırıda 1 kişi gaz fişeğinden yaralanırken, çok sayıda Barış Annesi de gazdan etkilenerek baygınlık geçirdi.

hkr-04-10-15-gever-canli-kalkan-tarama9
Günlerdir askeri operasyonun sürdüğü Hakkari’nin Yüksekova ilçesi Gelîyê Doskî, Kepîr ve 47 gündür canlı kalkan eyleminin devam ettiği Weregoz bölgesinde 4 gündür haber alınamayan canlı kalkanlara ulaşabilmek için yola çıkan yurttaşlar, sabah saatlerinde onlarca araçlık konvoyla bölgeye doğru hareket etti. Aralarında Barış Anneleri ve HDP Hakkari Milletvekili Abdullah Zeydan’ın da bulunduğu yurttaşların önü Civyan Köprüsü, Kuruköy, Beşbulak bölgesi ve Kamışlı Karakolu’nda tank, panzer ve zırhlı araçlarla kesildi. Asker ve polislerin tüm engellemelerine rağmen ovalık alandaki yolları kullanan yurttaşlar, Sinava köyü ile Girê Pirê arasındaki bölgeye ulaştı.

Kobralar yakından taciz etti!

hkr-04-10-15-gever-canli-kalkan-tarama11

Binlerce yurttaş Sinava Köyü’nün ve Kamışlı Karakolu’nun üst bölgesindeki tepeye ulaşınca, bu kez de kobra tipi helikopterler yurttaşları alçak uçuşla taciz etmeye başladı. Kitlenin ön tarafına gaz bombaları atılırken, kitlenin etrafı da Kobra tipi helikopterle tarandı. Yürüyüş kolunun 5-10 metre ilerisine ateş açan kobraların alçak uçuş yapması üzerine kimi noktalarda yurttaşlar kendilerini korumak için yere eğildi. Kobrayla yapılan tarama ve taciz, halkın iradesini kıramayınca, bu kez de Kamışlı Karakolu’ndan da kitlenin 100 metre ilerisine obüs atışı yapıldı.

Engeller bir bir aşılınca, her tepeye asker indirildi

hkr-04-10-15-gever-canli-kalkan-tarama7

Yapılan tüm saldırı ve engellemelere rağmen binlerce yurttaş, dağlık alanlarda gerçekleştirdiği yürüyüşü sonucu Berdereş (Yeşildere) köyünün arka tarafına vardı. Burada da bu kez helikopterlerle tepelere indirilen özel harekat timleri ve yüzlerce asker, yurttaşlara gaz bombaları ve gerçek mermilerle saldırmaya başladı. Açılan ateşte bir genç ayağından gaz fişeğiyle yaralanırken, kitlenin üzerine ateş açan askerlerin, “Hepinizi vururuz, derhal burayı terk edin” diye tehdit etmesi dikkat çekti.

hkr-04-10-15-gever-canli-kalkan-tarama3
Tepeyi aşıp Weregoz’a ulaşmaya çalışan kitlenin içinde bulunan çok sayıda anne, gazdan etkilenerek baygınlık geçirirken, açılan yoğun ateş sonucu, kitlenin bir kısmı tepeyi aşamadı. Asker barikatını aşan kitle tepelik alanda, “Bijî Serok Apo” diye slogan atarken, çevrede bulunan tüm tepelere asker indirilmesi üzerine yurttaşlar geri dönmek zorunda kaldı.

diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here