Anasayfa Kültür-Sanat savaşın travması resimlere yansındı

savaşın travması resimlere yansındı

Paylaş

URFA (DİHA) – DAİŞ çetelerinin saldırıları nedeniyle küçük yaşta savaş gerçeği ile tanışan Kobanêli çocuklar, savaşın küçük bedenlerinde yarattığı travmayı resimlere yansıttı. Belleklerindeki savaş ve direnişi çizimlerle aktaran çocuklar, renkli kalemlerle YPG, YPJ ve HPG yazılamaları yaparken, siyah kalemlerle ise DAİŞ’i tanımlayan çizimleri yapması dikkat çekti.

DAİŞ çetecilerinin Kobanê’yi işgal etmek amacıyla başlattığı saldırılar nedeniyle topraklarından göç etmek zorunda kalarak aileleriyle birlikte Suruç’un Mehser ve Miseynter köylerine yerleşen Kobanêli çocuklar, savaşın tüm izlerini psikolojik olarak taşıyor. Küçük yaşta savaş gerçeğiyle tanışan ve çocuk bedenleriyle yaşamın zorluklarına karşı mücadele etmeyi öğrenmeye çalışan Kobanêli çocukların yaşam gerçeği, çizdikleri resimlere de yansıyor. 50 gün önce Suruç’un Mehser köyüne gelen Devrimci Anarşist Faaliyet üyesi Gürşat Özdamar’ın ellerine boya kalemleri vererek resim çizmelerini istediği Kobanê ve Mehserli çocuklar, belleklerindeki savaş ve kahramanlık ayrımını rengarenk kalemlerle çizdikleri resimlere yansıttı.
Resim kağıtlarına büyük harflerle sarı, kırmızı ve yeşil renklerde, YPG, YPJ ve HPG yazan çocukların resimlerinde yer alan “Kobanê”, “Biji serok Apo” yazılamalarının üzerinde yer alan güneş figürü ise dikkat çekiyor. DAİŞ çetelerini siyah renklerle çizen çocukların, DAİŞ’i tanımlayan tüm çizimlerini siyah renge boyamaları da dikkat çeken ayrıntılardan.

‘Çocukların bilinçaltı resimlere yansıdı’

Çalışma hakkında bilgi veren DAF üyesi Özdamar, hem Kobanêli çocukların hem de Mehser’de yaşayan çocukların savaşın etkilerine birebir maruz kaldıklarına dikkat çekti. Çocukların çizdikleri resimlerin bilinçaltının bir yansıması olarak açığa çıktığını belirten Özdamar,”Ben de sterdim ki daha farklı resimler, daha farklı dünyalar çizebilsinler. Ama gerçeklikten de kopamıyorlar” dedi. Bundan sonraki nesillerin de aynı resimleri çizmemeleri için kendilerine görev düştüğünü söyleyen Özdamar, “Çocukların kendilerini ifade etmelerini istedim. Nasıl bir dünya istiyorlar, anlatsınlar istedim” diye belirtti.

Özdamar, buraya gelen insanların bu resimlere bakarak çocukların içinde yaşadığı dünya ile etkileşim kurabileceğini kaydederek, çalışmanın asıl amacının da bu olduğunu dile getirdi. 50 gündür sınır nöbetinde olan Özdamar, şöyle devam etti: “Onlarla aynı evlerde kalıyoruz, aynı yemeği yiyor, aynı bombanın sesi ile uyanıyoruz ya da aynı halaya duruyoruz. Çalışmanın kendisi de biraz daha ailesel. Benim de onlardan birisi olduğumu düşündükleri için sadece resim üzerinden bir ilişki kurmuyoruz.” Çocukların en büyük mağdurunun çocuklar olduğunu söyleyen Özdamar, savaşın izlerinin silinmesi ve Kobanê’nin yeniden inşası için çağrı yaptı. “Burada yapacak çok fazla iş var. Daha farklı burayı değiştiren, dönüştüren şeylere ihtiyaç var” diyen Özdamar, resimleri köyün ortasında çamaşır iplerine asıp sınır nöbeti sürdükçe serginin açık kalacağını dile getirdi.

(ekip/pu)

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here