Anasayfa Forum Savaşsız ve Engelsiz Bir Dünya İçin Yürüdüler

Savaşsız ve Engelsiz Bir Dünya İçin Yürüdüler

Paylaş

3 Aralık Dünya Engelliler Günü öncesinde, Engelli Hakları Forumu’nun çağrısıyla bir araya gelen farklı sivil toplum örgütleri, engelli sorunlarına dikkat çekmek için Taksim’de yürüyüş yaptı.

Tünel’den Galatasaray Lisesi önüne yürüyen grup “Savaşsız, engelsiz bir dünya istiyoruz” pankartı açtı.

Grup “Kadına şiddete hayır”, “Sokakta olmak istiyoruz”, “Herkese eşit eğitim hakkı” dövizleri açtı.

Grup adına basın açıklamasını yapan Mahmut Kement, engellilerin eğitim, istihdam, sağlık alanında yaşadığı sorunlara dikkat çekti.

Engelli kadınlar çifte dezavantajlı

Eylemde engelli kadınların da sorunlarına dikkat çekildi. Satı İlen, engelli kadınların kadın ve engelli olmaları nedeniyle toplumda çifte dezavantaj yaşadığını belirtti.

“Engelli kadınların sorunları önce ailede başlıyor. Baba, erkek kardeş, koca egeenliği altındaki engelli kadın aciz, muhtaç biri gibi görülüyor. Bu yüzden kız çocukları okutulmuyor. Mimari engeller de eklenince, engelli kadınlar eve hapsoluyor.

“Üstelik engelli kadınlar tanıdıkları ve tanımadıkları tarafından fiziksel, cinsel, sözel ve psikolojik şiddete maruz kalıyor. Sağlam beden ideolojisi ve erkek egemenliğini reddediyoruz. Kendi kendimizin efendisi olmak istiyoryz. Bağımsız ve özgür yaşamak istiyoruz.”

Sırtları sıvazlanan ötekiler

Yapılan ortak basın açıklamasından satır başları:

* Bizler, ezilen, horlanan, her türlü ayrımcılığa tabi tutulan, istismar edilen, sağlıksız, eğitimsiz, işsiz ve güvencesiz bırakılan, eşit yurttaş ve bağımsız bireyler olarak görülmeyen, sorunlarının çözümü, sosyal devlet yerine ailelerin sırtına yıkılan, her 3 Aralık Dünya Engelliler gününde, taleplerimizi karşılamak yerine; beraberce mutluluk pozları verilen, sırtları sıvazlanarak kandırılan, şovlara alet edilen bu ülkenin ötekileriyiz.

Rapor ve malzeme alımı zorlaştırıldı

* Engelli raporu alma koşulları zorlaştırılarak engelli olan birçok kişinin hakkı gasp edildi. Engelli raporu alınırken bile ücret alınıyor.

* Sağlık Uygulama Tebliğinde yapılan değişikliklerle engellilerin medikal malzeme ihtiyaçlarının karşılanması zorlaştırıldı.

* En hayati ameliyat ve tıbbi ihtiyaçlar için çaresiz bırakılan vatandaşların televizyonlara çıkarak yalvarma görüntüleri sıradanlaştı.

* Engelliler, akülü sandalye, ortez-protez, kulaklık ve bunun gibi zorunlu ihtiyaçlarının karşılanması konusunda yardımseverlere havale edilerek vicdan rahatlatmanın nesnesi haline getirildi.

Engelli yasası uygulanmıyor

* 5378 Sayılı engelliler yasası, yayınlanan yönetmeliklerle uygulanmayan göstermelik bir yasaya dönüştürüldü. Erişilebilirlik/ulaşılabilirlik konusunda, yasal gereklerin uygulanması için tanınan 7 yıllık süre boyunca bir çivi dahi çakmayanlar, getirdikleri öteleme ile engellilerin ev hapsini müebbet hapse çevirdiler.

Aylıklar gasp ediliyor

* Evde bakım aylığı ve sakatlık bağlanma koşulları, evde yaşayan diğer kişilerin durumları ile ilişkilendirilerek ağır engelli birçok kişinin maaş alması engelleniyor, maaşları kesiliyor, bakım ücreti hakkı gasp ediliyor. Engelliler ailelerine bağımlı hale getiriliyor.

* Devletin “engelli” saydığı toplum kesiminin yüzde 65’i okur-yazar dahi değil. Liseyi bitirme oranı yüzde 7 üniversite bitirme oranı yüzde 2, çalışabilen engellilerin işsizlik oranı yüzde 78.

* Halen kamu ve özel kurumlarda engelli istihdamı olması gerekenin çok gerisinde.

Eğime erişim yok

* Özel eğitim kurumları, kaynaştırma ve özel eğitim sınıfları nicelik ve nitelik olarak çok yetersiz. Engelli kişilerin eğitim hakkına ulaşmasının önünde ciddi engeller var. Dahası Ösym engelli öğrencilere güvenlik bahanesiyle kullanmak zorunda oldukları cihazlarıyla bulundukları illerde değil, sınavlara Ankara’da girmelerini dayatıyor.

* Engelliliğin önlenmesi için alınması gereken önlemler ihmal edilerek, emekçi insanların hayatı sermayenin kar hırsına kurban ediliyor. Her gün güvencesiz olarak çalıştırılan onlarca işçi ölüyor, sakat kalıyor.

Savaşın kaybedeni de engelliler

* Bütün bu olumsuzluklar yetmezmiş gibi son zamanlarda ülkemiz daha büyük belaların içine çekilmeye çalışılmakta, savaş durumu ile karşı karşıya bırakılmaktadır.

* Kuşkusuz savaşların kazananı ve kaybedenleri var. Ancak kesin olan bir şey vardır ki; emekçiler, yoksullar, engelliler ve toplumun ezilenleri her koşulda kaybeden tarafta olur. Bu nedenle haksız savaşları reddediyoruz.

* Savaşsız engelsiz bir dünya ve yaşanabilir bir dünya talebimizi haykırıyoruz.

Katılanlar:

Engelli Hakları Forumu, Türkiye Sakatlar Derneği Genel Merkezi, Engelliler Konfederasyonu, Türkiye Kas Hastalıkları Derneği, İstanbul Engelliler Derneği, Engelli Hakları Atölyesi, Aktif Görme Engelliler Derneği, Boğaziçi Engelliler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Sarıyer Ortopedik Engelliler ve Dayanışma Derneği, Engellilerbiz Platformu, Şişli İşitme ve Konuşma Engelliler Derneği, Engelliler ve Aileleri Eğitim ve Dayanışma Derneği, Sarıyer Belediyesi Engelliler Koordinasyon Merkezi, Engelli Kadın Derneği, İlerici Kadınlar Derneği, Türk Kadınlar Konseyi Derneği İstanbul Şubesi, Sosyal Haklar Derneği, Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği, DİSK – Emekli Sen, İda Dayanışma Derneği, Kuzey Ormanları Savunması, Kadıköy Kent Dayanışması, İstanbul Kent Savunması, KESK İstanbul Şubeler platformu, TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu.

 

Nilay Vardar

Galatasaray Üniversitesi Gazetecilik mezunu. 2011 yılından beri bianet’te muhabir/editör olarak çalışıyor.

bia
Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here