Anasayfa Haber Savcılık, Hatice Cömert’in tehdit değil beddua ettiğini söyleyerek kovuşturmaya yer olmadığına karar...

Savcılık, Hatice Cömert’in tehdit değil beddua ettiğini söyleyerek kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi.

Paylaş

Hatice Cömert’e “Tehdit”ten Takipsizlik

Abdullah Cömert’in annesi Hatice Cömert’e, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın suç duyurusuyla açılan “tehdit” soruşturmasında, “tehdit değil beddua” denilerek takipsizlik verildi. Banet’in haberine göre Gezi direnişinde polisin attığı gaz fişeğiyle öldürülen Abdullah Cömert’in annesi Hatice Cömert’e, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın suç duyurusu sonucu Mersin Cumhuriyet Başsavcılığınca “tehdit” suçlamasıyla soruşturma başlatıldı.

Suç duyurusunda, Hatice Cömert’in, Özgecan Aslan için Mersin’de kurulan taziye çadırını ziyareti sırasında, 21 Şubat’ta, Erdoğan’a beddua ederek tehdit suçunu işlediği öne sürüldü ve Türk Ceza Kanunu’nun 106. maddesi uyarınca 2 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

Şikayette, Hatice Cömert’in şunları söylediği yazdı: “İnşallah Recep Tayyip Erdoğan o kefen bile giymeyecek, o kefen ona nasip olmayacak inşaallah. Yanarak ölecek yanarak inşallah.”

Hatice Cömert’in oğlu Zafer Cömert Twitter hesabından suç duyurusunu paylaşarak “Emri ver oğlunu katlettir sonra da git şikayetçi ol. Yeni Türkiye alın işte, dün ben, bugün annem. 58 yaşında annem binlerce korumalı Tayyip’i tehdit etmiş. Tayyip de korkup şikayetçi olmuş” diye yazdı. Zafer Cömert de dün izinsiz gösteriye katılmak ve yönetmek suçlamasıyla gözaltına alınmış, ifadesi alındıktan sonra serbest bırakılmıştı.

Savcılık Hatice Cömert ile ilgili suç duyurusunda, “Bu ifadeler tehdit değil, yakarış, beddua. Konuşmanın öncesi ve sonrası bir bütün olarak değerlendirildiğinde tehdit suçunun unsurlarının oluşmuyor” diyerek takipsizlik kararı verdi. (AS)

Ne olmuştu?

Hatay’da Gezi direnişi sırasında 3 Haziran 2013’te gaz bombasıyla vurularak kaldırıldığı hastanede yaşamını yitiren Cömert’in ölümüyle ilgili soruşturma 14 Nisan 2014’te tamamlandı.

Hatay 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edilen iddianameye göre, polis Ahmet Kuş, Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 81/1. Ve 21/1. maddeleri uyarınca “olası kastla insan öldürmekten” yargılanıyor.

Davanın ilk duruşması 4 Temmuz’da Hatay 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Ancak Kuş’un avukatı ilk duruşma öncesi yaptığı başvuruyla, davanın başka ile nakledilmesi talebinde bulundu.

Cömert’in avukatı Hatice Can, bu kararla adil yargılanma hakkının ihlal edildiğini açıkladı. Ancak avukat Can’ın itirazı dikkate alınmadı ve Yargıtay 5. Ceza Dairesi’nin kararıyla dava Balıkesir 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ne nakledildi.

Şu anda mahkeme Balıkesir’de; tanıklar ve aile Hatay’dan, sanık polis Ahmet Kuş da Mersin’den davaya katılacak. Sanık polis Kuş’un tutuklanması talepleri ise reddedildi.Fotoğraf: Selda Alkan

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here