Anasayfa Haber Şavşat’ta HDP halk toplantısı düzenlendi

Şavşat’ta HDP halk toplantısı düzenlendi

Paylaş

Hopa’dan sonra Artvin ilçelerinde ilk toplantılarını Şavşat’ta yapan Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekili adayları, halk tarafından sahiplenildi. HDP adaylarına yönelik ırkçı provokasyon girişimi de halk tarafından boşa çıkarıldı.

Etkin Haber Ajansı / 27 Nisan 2015 Pazartesi, 20:17

ARTVİN- Hopa’dan sonra Artvin ilçelerinde ilk toplantılarını Şavşat’ta yapan Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekili adayları, halk tarafından sahiplenildi. HDP adaylarına yönelik ırkçı provokasyon girişimi de halk tarafından boşa çıkarıldı.

Artvin’in Şavşat ilçesinde Yeşil Vadi Oteli’nde gerçekleşen toplantıyla çok sayıda kişi katıldı. Artvin ve Ardahan milletvekili adaylarının katılımıyla gerçekleşen toplantıda HDP’ye destek istendi.

HDP seçim bildirgesine ilişkin sinevizyon gösterimiyle başlayan toplantıda söz alan HDP İl Eş Başkanı Hülya Vayiç, farklı kimlik ve inançlardan özgürlük ve eşitlik için mücadele eden tüm kesimlerin HDP çatısında bir araya geldiğini söyledi. Vayiç, “AKP’yi ve egemenlerin başkanlık planlarını bozabiliriz. Bunun için elimizden gelenin fazlasını yapmak zorundayız. Dayanışma içinde bunu yapmak zorundayız” diye konuştu.

‘OYUMUZ BOŞA GİTMEYECEK’

Halkın AKP ve diğer partilere verdiği kredinin bittiğini söyleyen HDP İl Eş başkanı Yılmaz Topaloğlu şunları söyledi: “Halkımız şimdiye kadar bize ‘siz iyi çocuklarsınız’ dedi, sonrada ‘oyum boşa gitmesin’ diye, kazanması muhtemel iki partiden birine oyunu verirdi. Şimdi durum farklı. HDP’ye verilen tek bir oy bile boşa gitmeyecek. HDP’ye verilen her bir oy yüzde on barajının aşılması için çok kıymetli. HDP’ye verilen her bir oy, sistemin dışladığı bütün kesimlerin temsil edilmesini sağlayacak.”

HDP Artvin milletvekili adayı Recep Demirci de yaptığı konuşmada partilerin yaptıkları seçim vaatlerine dikkat çekti, “biz halkın olanın halka verilmesini istemekten başka bir vaatte bulunmuyoruz” dedi.

Toplantıda söz alan Şavşatlılar kadın katılımının çok az olmasını eleştirdi, “Biz önce kendimiz evimizde kadın erkek eşitliğini sağlamamız lazım ki Tayyip Erdoğan’ın fıtratından olmayalım” sözleri dikkat çekti. Toplantıda Erdoğan’ı başkan yaptırmamak için eşler, anneler ve çocukların HDP’ye desteğinin örgütlenmesine vurgu yapan konuşmalar gerçekleştirildi. Ardından ilçe genelindeki seçim çalışmaları üzerine tartışmalar yapıldı.

HALK PROVOKASYONU ENGELLEDİ

Toplantının bitiminde ilçeden ayrılmak üzere harekete geçen HDP adayları ırkçı provokasyon girişimine maruz kaldı. HDP konvoyunu taşlamak amacıyla ilçe merkezinde toplanan grubun saldırısı Şavşatlıların müdahaleleri ile boşa çıkarıldı. Irkçı grubu dağıtan Şavşatlılar, ilçe merkezi boyunca konvoy oluşturarak HDP’yi sahiplendiklerini gösterdi.etha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here