Anasayfa Dergi ‘Şebnem, Cizre’de bodrumlarda katliamların açığa çıkarılmasını sağladı’

‘Şebnem, Cizre’de bodrumlarda katliamların açığa çıkarılmasını sağladı’

Paylaş

JINHA -ANKARA – İnsan hakları savunucusu Şebnem Korur Fincancı, yazar Ahmet Nesin ve gazeteci Erol Önderoğlu’nun tutuklanmasını protesto eden sendika ve STK’ların eyleminde konuşan EMEK Partisi Genel Başkanı Şükran Doğan, “Bizler biliyoruz ki Şebnem işkencenin önlenmesinde, Cizre’de açığa çıkan vahşet bodrumlarında meydana gelen katliamların açığa çıkarılmasını sağladı” dedi. Halkevleri üyesi Dilşat Aktaş da, Şebnem’in gözaltında kadına yönelik, şiddet ve işkenceyle tacizi ortaya çıkarmak için çalışan feminist bir hekim olduğunu hatırlattı.

Özgür Gündem gazetesine yönelik baskılara karşı dayanışma sergilemek ve basın özgürlüğünü savunmak için genel yayın yönetmenliği kampanyasına katıldıkları için tutuklanan Türkiye İnsan Hakları Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı (THİV) insan hakları savunucusu adli tıp uzmanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, yazar Ahmet Nesin ve gazeteci Erol Önderoğlu için birçok STK ve örgüt Yüksel caddesinde basın açıklaması gerçekleştirdi.

“Şebnem Korur Fincancı, Erol Önderoğlu ve Ahmet Nesin serbest bırakılsın” pankartı arkasında bir araya gelen kitle sık sık, “Kadınların öfkesi sarayları yıkacak” ve “Yaşasın devrimci dayanışma” sloganları attı. Sırayla söz alan kurum yöneticileri, ise dayanışma ve mücadele vurgusu yaptı.

‘Basına baskı varsa birçok ihlalin yaşandığı açıktır’

Konuşma yapan TTB Merkez Konseyinden Selma Güngör, “Biz bu topraklarda yaşayanlar biliyoruz ki eğer basın susturuluyorsa, basın çalışanları gözaltına alınıp, tutuklanıyorsa ne kadar çok ihlalin yaşandığı açıktır” diyerek, Şebnem’in her zaman mağdurların yanında olduğunu belirtti. Selma, tutuklanmaları için hiçbir gerekçe olmayan Şebnem Korur Fincancı, Ahmet Nesin ve Erol Önderoğlu’nun derhal serbest bırakılmasını talep etti.

‘Bodrumlarda katliamların açığa çıkarılmasını sağladı’

EMEK partisi Genel Başkan Yardımcısı Şükran Doğan ise, “Bizler biliyoruz ki tutuklanan Şebnem işkencenin önlenmesinde, Cizre’de açığa çıkan vahşet bodrumlarında meydana gelen katliamların açığa çıkarılmasını sağladı. Bu tutuklama basın özgürlüğüne, insan haklarına, haber alma özgürlüğü ve barışa yönelik bir tutuklamadır” ifadelerini kullanarak, bu tutuklamaların amacına ulaşamayacağını vurguladı.

‘Kadınların kirpiğinin yere düşmesine izin vermeyeceğiz’

Halkevleri üyesi Dilşat Aktaş da, “Şebnem sadece insan hakları savunucusu değildi. Gözaltında kadına yönelik, şiddet ve işkenceyle tacizi ortaya çıkarmak için canhıraş çalışan feminist bir hekimdi. Bizlerin mücadelesiyle daha geçen gün Çilem bırakıldı. Hiçbir kadının kirpiğinin yere düşmesine izin vermeyeceğiz” dedi.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here