Anasayfa Haber ”Seçim İhlalleri”ne YSK Bakmazsa Kim Bakacak?

”Seçim İhlalleri”ne YSK Bakmazsa Kim Bakacak?

Paylaş

 

YSK, Uluslararası Şeffaflık Derneği’nin bilgi edinme başvurusuna “Danışmanlık hizmeti vermiyoruz” cevabı verdi.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Uluslararası Şeffaflık Derneği’nin seçim kampanyası ihlallerine dair ilk bilgi edinme başvurusuna  “Görevimiz Kanun’da sayılmıştır, danışmanlık niteliğinde işlem yapmıyoruz” cevabı verdi.

Dernek 7 Haziran 2015 Genel Seçimleri’nin kampanya dönemi ihlalleri üzerine kampanya yürütüyor. 14 Nisan 2015 tarihinde AKP Sakarya ili adaylarının Pamukova ilçesini gezerken kendilerine polis araçlarının eskortluk yaptığına ilişkin basına yansıması üzerine Şeffaflık Derneği, kampanyaları çerçevesinde YSK’ya bilgi edinme başvurusu yapmış, kamu kaynaklarının bir parti lehine kullanılması anlamına gelen bu ihlale karşı YSK’nın inceleme başlatıp başlatmadığını sormuştu. Bianet’in haberine göre

YSK ise 22 Nisan 2015 tarihli bilgi edinme başvurusuna bilgi yerine “danışmanlık niteliğinde işlem yapmıyoruz” cevabını verdi.

Özarslan: YSK Anayasal görevini gözardı ediyor

Uluslararası Şeffaflık Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Oya ÖzarslanYSK’nın Anayasal görevini gözardı ederek kaçamak cevap verdiğini ifade etti.

“Seçim kampanyası dönemindeki devlet kaynaklarının kullanımı, oy satın alınması, propaganda yasaklarına dair YSK kendini görevli saymazsa, bu ihlallere kim bakacak? Kanunda belirtilmiş olan yasaklara uyulmaması halinde, yasal takip yapılmayarak cezasızlık kültürü yaygınlaştırılıyor. YSK’nın en temel görevi dürüst, adil ve eşit bir seçim yapılmasını sağlamaktır.

Şeffaflık Derneği rapor hazırlayacak

Kampanyaya devam eden Şeffaflık Derneği, adayların açıklandığı 7 Nisan 2015 tarihinden itibaren, seçim süreci boyunca yaşanan seçim ihlalleri takip edilip, hem kamuoyuna bildirilecek, hem de dilekçe ve bilgi edinme başvurusuyla YSK’ya gönderilecek. Dernek, seçim kampanyası boyunca ortaya çıkan tüm seçim ihlal ve hilelerini 7 Haziran’da rapor haline getirecek.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here