Anasayfa Haber ‘Seçmen kütüklerinin taşınması Anayasa ihlalidir’

‘Seçmen kütüklerinin taşınması Anayasa ihlalidir’

Paylaş

Gürpınar’da yaklaşık 700 seçmenin oyunun taşınmasının Anayasa ihlali olduğunun altını çizen HDP Van İl Eşbaşkanı Veysi Dilekçi, yaşanan hukuksuzluğun giderilmesi için YSK’ye çağrıda bulundu. Dilekçi, yurttaşların Tokat’ın Niksar ilçesine bağlı Yolkonak beldesinde oylarını kullanmaları için de yardımcı olacaklarını söyledi.

Van’ın Gürpınar ilçesinde yaklaşık 700 seçmenin oyunun Tokat’ın Niksar ilçesine bağlı Yolkonak beldesine taşınması haberinin ardından HDP Van İl Eşbaşkanı Veysi Dilekçi, konuya ilişkin açıklamada bulundu. Seçmenin ikametgahlarının değiştirilmesi durumuyla sıklıkla karşılaştıklarını kaydeden Dilekçi, Tokat’a taşınan ikametgahlar ile ilgili araştırma yaptıklarını söyledi. Seçmen kütüklerinin seçmenden habersiz bir şekilde taşınmasının Anayasa ihlali olduğunun altını çizen Dilekçi, “YSK, böyle bir durumda suç işlemiştir. Çünkü yurttaş yaşadığı yerde oyunu kullanma hakkına sahiptir. Ancak, Gürpınar’daki seçmenin ikamet ettiği yerde oy kullanamıyor. YSK, bu durumu görmezden geliyor ve bu da suçtur. YSK’nin bu kararı siyasi bir karardır. YSK bu hatasını düzeltmek için acil bir şekilde bu durumu düzeltmek zorundadır” dedi.

‘HDP’nin oyları düşürülmeye çalışılıyor’

HDP seçmenin yoğunlukta yaşadığı yerlerde seçmen kütüklerinin farklı illere taşındığına dikkat çeken Dilekçi, HDP’nin oylarını düşürmek amacıyla seçmen kütüklerinin yerlerinin değiştirildiğini kaydetti. Seçmenlerin ikamet ettikleri yerlerde oy kullanamaması durumunda HDP olarak herhangi bir parti ayrımı yapmadan seçmenlerin oylarının taşındığı yere götürüp, oylarlarını kullanması için yardımcı olacaklarını belirten Dilekçi, seçmenlerin talebi olması durumunda imkan ve olanakları dahilinde seçmenlere yardımcı olacaklarını söyledi.

Oy kullanacak yurttaşlara da çağrıda bulunan Dilekçi, seçmen kağıdı gelmeyen yurttaşların nerede oy kullanacaklarına ilişkin ilgili kurum ve kuruluşlarda seçmen kütüklerini kontrol etmesini istedi.diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here