Anasayfa Haber Şeffaflık Derneği: Aday Milletvekilleri Mal Varlıklarını Açıklasın

Şeffaflık Derneği: Aday Milletvekilleri Mal Varlıklarını Açıklasın

Paylaş

Bir ‘Açık’ lama bekliyoruz!

Uluslararası Şeffaflık Derneği olarak farklı Sivil Toplum Kuruluşlarının da katılımıyla güçlenen  ‘Açık Koalisyon’ oluşumu adına siyasetçilerden duruma ‘açık’lık getirmelerini istediğimiz kampanyamızın tanıtımı Taxim Hill Hotel’de Sivil Toplum Kuruluşları temsilcilerinin ve basın mensuplarının katılımıyla yapıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Uluslararası Şeffaflık Derneği Başkanı Oya Özarslan dünyanın birçok ülkesinde malvarlığı ve seçim kampanyası bilgilerinin açık olduğunu, Türkiye’de ise ne yazık ki eski bir bakış açısıyla siyaset yapılmaya çalışıldığını vurguladı.

IMG-20150408-WA0005

Açık Koalisyon üyelerinden KA.DER’in Yönetim Kurulu Başkanı Gönül Karahanoğlu siyasette ve siyasetin finansmanında şeffaflığın kadınların temsilinde fark yaratacağını, bu sebeple kadın adayların mal varlıklarını ve kampanya finansmanlarını kamuoyuyla paylaşarak erkek adaylara örnek olmasını beklediklerini ifade etti.

Gönül Karahanoğlu’nun hemen ardından söz alan Ortak Gelecek için Diyalog Derneği Proje Koordinatörü Batuhan Ersun,  dernek olarak gençlik alanında çalışmalar yaptıklarını belirterek, gençlere ulaşmak için siyasetin şeffaflığının ve ‘açık’ lığının önemini vurguladı ve ‘Açık Koalisyon’da bulunmaktan büyük mutluluk duyduklarını söyledi.

Basın toplantısının ilerleyen bölümünde Siyasette Şeffaflık Projesi Koordinatörü Damla Cihangir kampanyanın genel hatlarından bahsetti. Ayrıca dünyada bu durumun nasıl olduğuna dair genel bilginin www.aciksiyaset.org sitesinde açıkça görülebileceğini, kampanyaya destek vermek isteyenlerin kampanya materyallerini aciksecin.com adresinden temin edilebileceği bilgisini verdi.

Damla Cihangir’den sonra söz alan Uluslararası Şeffaflık Örgütü Bulgaristan Program Koordinatörü Dr. Linka Toneva, Bulgaristan’da 2001 yılında beri seçim kampanyalarının finansmanını izleme çalışmalarını yürüttüklerini, çabalarıyla 2011 Cumhurbaşkanlığı ve Yerel Seçimler öncesinde seçim kampanya kurallarının yasallaşması, şirket bağışlarının kaldırılması, finansman kaynaklarının şeffaflığının sağlanması gibi yasal düzenlemeler gerçekleştiğini dile getirdi.

GONG Hırvatistan adına konuşan Duje Türkiye’de de, aynı Hırvatistan’da olduğu gibi, siyasetin şeffaflığı konusu hakkında kamuoyu oluşturma sorumluluğunun Türkiye’deki sivil toplum ve bağımsız gazetecilerin omuzlarına yüklenmekte olduğunu belirtti.

 

Siyasette Şeffaflık projesine dair ayrıntılı bilgiyi transparencypolitics.seffaflik.org adresinden edinebilir, mal varlığı, seçim kampanyası finansmanı vb bilgileri içeren dünya haritalarını aciksiyaset.org adresinden inceleyebilir, kampanya materyallerini aciksecin.comadresinden temin edebilirsiniz.

 

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here