Paylaş

ÖZGÜRLÜKÇÜ SOL- Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri genel Müdürlüğü tarafından Türkiye geneline gönderilen Cuma hutbesinde okullarda okutulacak seçmeli dersler arasından sadece Kur’an-ı Kerim ve Peygamberin Hayatı derslerini seçilmesi istendi.

5 Şubat günü yurt genelindeki bütün camilerde okunan Cuma hutbesinde ilk ve orta dereceli okullarda öğrenim gören çocukların velilerine seslenen Diyanet, “Geleceğimizin teminatı yavrularımızın yetişmesi için, göz aydınlığı çocuklarımızı, okullarımızda tercihe bağlı olarak okutulan Kur’an-ı Kerim ve Peygamber Efendimizin Hayatı derslerini seçmeye teşvik edelim. Bunun, anne babalar olarak üzerimize düşen dini bir vazife olduğunu unutmayalım” ifadelerine yer verdi.

Milli Eğitim Bakanlığınca okutulabilecek dersler olarak ilan edilen listede 6 alanda toplam 21 ders olmasına karşın Diyanet İşleri Başkanlığı sadece Din, Ahlak ve Değerler alanında bulunan Kuran-ı Kerim ve Peygamberin Hayatı derslerinin seçilmesini istedi.

Bu dersleri seçmek ‘dini vazife’

Diyanete göre bunlar dışında seçmeli derslerin seçilmesi durumunda anne ve babalar ‘dini vazifelerini’ yerine getirmemiş sayılacak.

Diyanetin seçilmesini önermediği derslerin bulunduğu alanlar ise şunlar: Dil ve Anlatım, Yabancı Dil, Fen Bilimleri ve Matematik, Sanat ve Spor, Sosyal Bilimler.

 

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here