Anasayfa Forum “Selahattin Demirtaş yalnız değildir” sloganları ve zılgıtları Bakırköy adliyesi dışına taştı..

“Selahattin Demirtaş yalnız değildir” sloganları ve zılgıtları Bakırköy adliyesi dışına taştı..

Paylaş

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla yargılandığı dava kapsamında bugün ilk kez hakim karşısına çıktı

İstanbul’daki Bakırköy 38. Asliye Ceza Mahkemesi, Demirtaş’ın saat 14.00’te görülecek duruşmaya bizzat katılması kararı vermişti.

Adliye dışında polis bariyerleri

Bakırköy Adliyesi’nin önünde erken saatlerden itibaren polis barikatları ve TOMA’lar yer aldı.

Duruşma öncesi çok sayıda insan adliye önünde toplandı. Adliye önünde bekleyenlerin “Selahattin Demirtaş yalnız değildir” sloganları ve zılgıtların sesi ikinci kattaki mahkeme salonuna kadar geliyor. Aile, vekil, avukat ve basın dışındakiler içeri alınmıyor.

Uluslararası temsilciler izliyor

HDP Parti Meclisi (PM) üyesi Gülsüm Ağaoğlu, “Aile, vekiller, avukatlar ve basın dışındakileri burda beklemeten men ediyorum” diyen polis amirine tepki gösterince amir, “Seninle görüşeceğiz” diye tehdit etti.

Duruşmayı izlemeye gelen Almanya Konsolosluğu ataşesi Onur Yel duruşma salonuna alınmadı. Hakların Demokratik Partisi milletvekillerinin yanısıra Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Sezgin Tanrıkulu duruşma salonuna girdi.

Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Genel Başkanı Alper Taş duruşma salonu dışındaki bariyerleri geçtiği için polisler önünü keserek müdahale etmeye çalıştı. Alper Taş avukatların müdahalesiyle geçti.

Basın mensupları duruşma salonuna alındı. Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş da salonda yerini aldı. Duruşmayı izleyenler arasında  HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, HDP milletvekilleri

Filiz Kerestecioğlu, Nihat Akdoğan, Garo Paylan, Mizgin Irgat, Saadet Becerikli, Celal Doğan, Hüda Kaya, Mehmet Emin Adıyaman, Pervin Buldan, Ahmet Yıldırım, Mahmut Toğrul, Ayşe Acar Başaran, Dilan Dirayet Taşdemir, Ertuğrul Kürkçü, Mahmut Celadet Gaydalı ve Mahmut Nadir Yıldırım, CHP milletvekilleri Hilmi Yarayıcı ve Sezgin Tanrıkulu, Yeşil Sol parti Eşsözcüsü Naci Sönmez ÖDP Genel Başkanı Alper Taş, EHP Genel Başkanı Sibel Uzun, HTKP Genel Başkanı Erkan Baş, Demirtaş’ın ailesi, İsviçre Başkonsolosu Therese Hyden, İsviçre Konsolosluğu’ndan Nathalie Marti, Kanada Başkonsolosu Ulric Shannon, Norveç Büyükelçisi, Danimarka Başkolosu Jesper Kamp, Danimakarka Konsolosluğu yetkileri ve çok sayıda konsolosluğu yetkilileri bulunuyor.

ÖHP, ÇHD, EHB, Adalet Nöbeti, İstanbul Barosu, Diyarbakır Barosu, Ankara Barosu, İzmir Barosu başta olmak üzere yüzü aşkın avukat yine duruşma salonunda. Demirtaş’ı savunmak için 1300 avukatın mahkeme heyetine vekalet verdiği belirtiliyor.

Demirtaş duruşma salonunda

Demirtaş duruşma salonuna getirildi. İzleyenlerden alkışlarla karşıladı. Demirtaş’ın etrafına jandarma etten duvar örmüş durumda. Duruşma salonunun camlarında dahi askerler bekliyor.

HDP’li Hüda Kaya “Silahları izliyoruz” diyerek salondaki asker ve polis yoğunluğuna tepki gösterdi.

“Eşim burada o bilir”

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iki avukatı da salonda hazır bulunuyor.

14.45 itibariyle duruşma başladı. Kimlik tespiti yapılan Demirtaş’a evinin tam adresi soruldu. “Eşim burada o bilir” dedi. Hakim “Cep telefonunuz varsa söyleyin” dedi. Demirtaş “Dışarıda kaldı” diye yanıtladı.

“Ciddi usulsüzlük iddialarınız var. Bunun için bir ara karar vermeniz gerekecek. O yüzden iddianame okunmadan avukatlarımın ve benim beyanlarımın tutanağa geçmesini istiyoruz” diye talepte bulunan Demirtaş’a mahkeme başkanı “İddianame okunmadan mı” diye sordu. Demirtaş, “İddianamenin okunamayacağını iddia ediyoruz zaten” diye yanıtladı.

Demirtaş savunmasını sunuyor

Demirtaş’ın beyanı SEGBİS ile kayıt altına alınıyor. Beyanını sunmaya “İlk söylediklerim tutanağa yazılsın” diyerek başladı:

“Duruşmada sanık sıfatıyla yargılanıyor olmama rağmen tutuklu olarak savunmamı hazırladım. Adil yargılanma hakkının açık ihlalidir. Bugüne kadar hakkımda açılan 20’den fazla davada 14 aydır ilk kez hakim huzurunda savunma yapma fırsatı buluyorum. Hakkımda tam 97 duruşma yapıldı. Bunların tamamı ya gıyabımda oldu ya da SEGBİS’le ifade alınması dayatıldı. Şimdi iddianamenin doğrudan  yüzüme okunmayacağına dair iki itirazımız var. Birincisi dokunulmazlığımızın devam ettiği, ikincisi anayasanın 83/1 maddesinde düzenlenen mutlak dokunulmazlık.

“Bir milletvekilinin yargılanabilmesi için dokunulmazlığının usulüne göre kaldırılmış olması lazım” sözleriyle savunmasına devam eden Demirtaş, anayasanın 83. maddesini okudu. “Eğer hakkımızda meclis kararı olmadan dokunulmazlık kaldırılmışsa usulüne uyulmamıştır” dedi.

“Milletin iradadesini temsil ederken herhangi bir baskı, tehdit altında kalmasınlar, uyduruk soruşturmalarla meşgul edilmesinler diye bu dokunulmazlığın nedenleri o maddede detaylarıyla sıralanmıştır. Demokratik parlamenter sistemlerde bu hak tanımlanmıştır ve kamu yararınadır.

“Biz böyle uyduruk, ucube suçlamalarla muhattap edilmeyelim diye dokunulmazlık var.”

Avukat Fahri Bayram Belen söz alarak beyanını sunmaya başladı:

“Mahkemenizden anayasanın 83. maddesinin ikinci fıkrasında değişiklik yapan yasanın AYM’ye gönderilmesini istiyoruz.

Havalimanındaki sözleri nedeniyle yargılanıyor

Demirtaş’ın, 24 Aralık 2015 tarihinde Rusya ziyareti dönüşünde İstanbul Atatürk Havalimanında gazetecilere yaptığı açıklamadaki şu ifadeleri nedeniyle yargılanıyor:

“Türkiye’de aslında toplumun Rusya veya başka bir ülkeyle savaş istediği falan yok. Bu AKP hükümetinin verdiği yanlış kararın sonucunda oluşmuş bir gerilimdir. Bunun bir hata olduğunu bizden önce Cumhurbaşkanı ve Başbakan ifade etmişti. Böyle hamasetle, ‘Ülkeye ihanet ettiler, millete ihanet ettiler’ teraneleriyle kendi hatalarını örtemezler. Çaldığınız, çırptığınız, bu ülkeye ihanet ettiğinizin haddi hesabı yok, şimdi bunları örtmek için büyük laflar ederek, yarın öbür gün yutacakları büyük laflar ederek, bugün bizim üzerimizden kendi hatalarını kapatmaya çalışıyorlar. Ben Sayın Davutoğlu’na şunu hatırlatmak istiyorum, yarın öbür gün yutacağın lafları bugünden söyleme.”

Bu ifadeler üzerine daha önce açılan “Başbakana hakaret” ile “halkı kin ve düşmanlığa tahrik” davaları düşmüştü. Aynı ifadeler üzerine açılan dava da “cumhurbaşkanına hakaret” davası olmuştu.

TIKLAYIN – Demirtaş’a “Cumhurbaşkanına Hakaretten” 15 Bin Lira Para Cezası

Demirtaş, 27 Şubat 2016’da Mersin’de yaptığı konuşmadaki sözleri nedeniyle de Cumhurbaşkanı Erdoğan’a 15 bin lira tazminat ödemeye mahkum olmuştu.

TIKLAYIN – HDP’li Vekillere Tutuklama ve Gözaltıların Kronolojisi

Demirtaş, 4 Kasım 2016’dan beri Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutuklu. Ayrıca, vekilliği ve HDP üyeliği düşürülen Figen Yüksekdağ ile Nursel Aydoğan’ın da aralarında bulunduğu dokuz HDP’li vekil de halen tutuklu.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here