Anasayfa Haber Şengal’de halk direniş cephesine akın ediyor.DAİŞ’e Karşlı Kürtler Kenetlendi.

Şengal’de halk direniş cephesine akın ediyor.DAİŞ’e Karşlı Kürtler Kenetlendi.

Paylaş

Şengal’de başlayan özgürlük operasyonuna katılmak üzere çok sayıda kişi silahını alarak direniş cephesine doğru harekete geçti.

Mazlum Şengal: Şengal’i Özgürleştirme Hamlesi başlattık-

  • Şengal’i Özgürleştirme Hamlesini başlattıklarını belirten YBŞ Genel Komutanı Mazlum Şengal, YBŞ’nin başlattığı ve HPG, YJA Star güçlerinin operasyona destek verdiğini söyledi.
3ec43e21f712425688639a5e1b95528b5b5ac717_1447315925
  • YBŞ Genel Komutanı Mazlum Şengal, Şengal’i Özgürleştirme Hamlesini başlattıklarını söyledi. YBŞ’nin başlattığı ve HPG, YJA Star güçlerinin de destek verdiğini belirten Mazlum Şengal, başlattıkları Şengal’i Özgürleştirme Hamlesi kapsamında Şengal’de bulunan birçok güce çağrıda bulunduklarını belirterek, HPG ve YJA Star, HPŞ (Hêzên Parastina Şengalê) ve Şegal’de oluşturulan Êzidxan Ortak Komutanlığı’nın başlatılan operasyona destek verdiğini vurguladı.
  • Şengal’i Özgürleştirme Hamlesini başlattıklarını belirten YBŞ Genel Komutanı Mazlum Şengal, YBŞ’nin başlattığı ve HPG, YJA Star güçlerinin de destek verdiğini söyleyerek önemli açıklamalarda bulundu. Şengal’in genelini özgürleştirmek için büyük bir hamle başlattıklarını dile getiren YBŞ Genel Komutanı, yeni bir sürece girdiklerinin altını çizerek şunları söyledi: “YBŞ olarak Şengal hamlesini bugün itibariyle başlattık. Bu özgürleştirme hamlesini başta Êzidî halkımız olmak üzere tüm Kürt halkına müjdeliyoruz. Bilindiği gibi geçen sene 19 Aralık günü Şengal merkezine ve çevresine yönelik bir operasyon başlattık. Bu operasyon çerçevesinde Şengal merkezindeki iki mahalle ile çevresindeki tepeleri özgürleştirdik. Bugün de Şengal’in genelini özgürleştirmek için büyük bir hamle başlatarak yeni bir sürece girdik.”
  • Şengal’i özgürleştirmenin kendileri için bir borç olduğunun altını çizen Mazlum Şengal, başlattıkları operasyon ile bu borcu ödediklerini belirterek şunları ifade etti: “Bilindiği gibi bundan belli bir süre önce Şilo hamlesini başlattık. Bu hamle Şengal’i özgürleştirme hamlesinin birinci ayağıydı. İkinci hamle ise Şengal şehir merkezini özgürleştirme hamlesidir. Üçüncü hamlemiz de Şengal’in çevresini ve köylerinin özgürleştirmeye yöneliktir. Bizler de bunun müjdesini şimdiden tüm halkımıza veriyoruz. İnanıyoruz ki halkımız bu coşkuyu ve mutluluğu yaşayacaktır. Ve hiçbir zaman da bu günleri unutmayacaktır.”
  • YBŞ olarak Şengal’i özgürleştirmek için birçok güce çağrıda bulunduklarını da belirten YBŞ Genel Komutanı Şengal, hamleye HPG, YJA Star gerillaları ile HPŞ ve Êzidxan Ortak Komutanlığı’nın destek verdiğini bildirdi. Mazlum Şengal, devamla şunları söyledi: “YBŞ olarak Şengal’i özgürleştirmek için birçok güce çağrıda bulunduk. Ancak HPG ve YJA Star gerillaları ile HPŞ ve Êzidxan Ortak Komutanlığı bu çağrımıza cevap verdiler. Bize destek veren güçlere de teşekkür ediyoruz. Bunun yanında başlattığımız Şengal’i Özgürleştirme Hamlesine koalisyon güçlerinin desteğini bekliyoruz. Ve inanıyoruz ki halkımız, Şengal’i Özgürleştirme Hamlesi çerçevesinde ve katliamdan bu yana Şengal’de yürütülen mücadelede kim bedel ödemiş ise ona destek vereceklerdir. Bu çerçevede tüm halkımıza ve yoldaşlarımıza başarılar dileyerek, selamlarımı gönderiyorum.”

Gerilla güçleri Şengal’in batısını kuşatmaya aldı

  • Bu sabah HPG, YJA Star gerillaları ile YBŞ, YPJ Şengal güçlerinin başlattığı Şengal’i Özgürleştirme Operasyonu devam ediyor. YBŞ, YPJ Şengal güçleri ile gerilla güçleri Kızılkent hattı üzerinden bulunan yolu denetimleri altına aldı.Bu sabah HPG, YJA Star gerillaları ile YBŞ, YPJ Şengal güçlerinin başlattığı Şengal’i Özgürleştirme Operasyonu devam ediyor. YBŞ, YPJ Şengal güçleri ile gerilla güçleri Kızılkent hattı üzerinden bulunan yolu denetime altına aldı. Şengal-Rojava arasındaki yol gerilla güçleri ile YBŞ ve YPJ Şengal güçlerinin denetimine geçti.

Bu sabah HPG, YJA Star gerillaları ile YBŞ, YPJ Şengal güçlerinin başlattığı Şengal’i Özgürleştirme Operasyonu devam ediyor. YBŞ, YPJ Şengal güçleri ile gerilla güçleri Kızılkent hattı üzerinden bulunan yolu denetimleri altına aldı. Şengal-Rojava arasındaki yol gerilla güçleri ile YBŞ ve YPJ Şengal güçlerinin denetimine geçti.

Şengal şehir merkezi batı tarafından kuşatmaya alındı. Şengal’in batısında yer alan gerilla güçleri ile YBŞ, YPJ Şengal güçleri Kızılkent’en Rambosi’ köyüne doğru ilerliyor.

 Şengal’de başlayan özgürlük operasyonuna katılmak üzere çok sayıda kişi silahını alarak direniş cephesine doğru harekete geçti.

Savaş cephesinden kameralarımıza konuşan Şengalli direnişçiler, HPG gerillaları ile aynı mevzide savaşmak istediklerini belirtiyorlar.

Bir yıldır bu anı beklediklerini belirten Şengalliler, yurtdışına göçetmiş tüm Şengal halkına topraklarına geri dönme çağrısında bulundu.

Bayık’tan Şengal için ‘ortak komutanlık’ çağrısı

  • 680x680nc-bayik1
  • Cemil Bayık, Şengal’in özgürleştirilmesi için YNK, KDP ve diğer güçlere çağrıda bulunarak ortak komutanlık oluşturulması gerektiğini belirtti.
 Med Nuçe Televizyonu’na konuşan KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Cemil Bayık, Şengal’in özgürleştirilmesi önünde kendilerini engel gören çevrelere dikkat çekerek, bu tür söylemlerin yalan propagandalardan ibaret olduğunu söyledi. Cemil Bayık, Şengal’in özgürleştirilmesi için YNK, KDP ve diğer güçlere çağrıda bulunarak ortak komutanlık oluşturulması gerektiğini belirtti.

Şengal’in Başurê Kürdistan’a bağlı özerk bir bölge olması gerektiğini savunan Cemil Bayık, Şengal özgürleştirilip savunma güçlerine teslim edildikten sonra HPG’nin Şengal’den çekileceğini kaydetti.

Ne Irak ne de Başurê Kürdistan hükümetinin Şengal halkını sahiplendiğini belirten Cemil Bayık, şunları ifade etti: “DAİŞ, karşısında hiçbir direnç görmeden gelip Şengal’i ele geçirdi. Binlerce Êzidî halkını rehin aldı, katletti. Pazarlarda satıyor. Halk büyük bir katliamla karşı karşıya kaldı. Şengal Kürdistan’dan kopmak üzereydi. Gerilla böylesi olumsuz koşullarda Şengal’e gitti. Gerilla giderken her türlü tehlikeyi göze aldı. Çünkü o koşullarda Şengal’e girmek, katliamı önlemek , halkı korumak, Şengal’in Kürdistan’dan kopmasını önlemek çok zordu. giden gerillalar büyük bir darbe bile yiyebilirdi. Bütün bunlar göz önüne alanırak gidildi. Gerilla Şengal’e gittiğinde DAİŞ’in dışında kimse yoktu. Büyük zorluklarla savaştı, halkı büyük bir katliamdan kurtardı. Yine DAİŞ’in Şengal’i Kürdistan’dan koparmasını önledi. Êzidî halkını korudu. Eğer daha sonra çeşitli güçler oraya gelebildiyse bu gerillanın Şengal’daki varlığına dayanıyor. Eğer gerilla olmasaydı, onlar bir daha Şeengal’e dönemeyecekti. Şengal kaybedilmiş, Êzidî halkı kaybedilmiş olurdu. Şimdi gerilla böylesi önemli bir tarihi rol yerine getirdi. Şimdi kalkıp gerillayı orada operasyon dışı bırakmak, oradan çıkmasını istemek, işte gerillanın Başur’dan çıkmasını dayatmak ne siyasi ne de ahlaki olarak doğru değildir. Gerilla DAİŞ’e karşı savaştı, hala da savaşıyor. Başurê Kürdistan halkını, hükümetini, kazanımlarını ve parlamentosunu koruyor.”

Başurê Kürdistan ve Şengal halkına karşı sorumluluk duyduklarını ifade eden KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Cemil Bayık, şu hususları dile getirdi: “DAİŞ’e karşı değil, gerillaya karşı savaşmak istiyor, gerillayı oradan çıkartmak istiyor. Bunu herkesin görmesi gerekiyor. Bu ne siyaseten, ne ahlaken, ne insani ne de ulasal görevler açısından kabul edilebilir bir durumdur. Bizim Şengal halkına, Başur halkına karşı görev ve sorumluluklarımız var, bunları yerine getirmeye çalışıyoruz, DAİŞ çetelerine karşı halkımızı korumaya çalışıyoruz. Hala DAİŞ ile mücadele sürüyor, hala Şengal özgürleştirilmiş değil, hala DAİŞ’in Şengal üzerinde oluşturduğu tehlike ortadan kaldırılmış değil. Biz bu tehlikeye karşı Êzidî halkını, Şengal’i korumaya çalışıyoruz. Bizim Êzidîleri, Şengal’i Başurê Kürdistan’dan koparmak istediğimiz propagandası yalan bir propagandadır. Bizim Şengal’in özgürleşmesini istemediğimiz, bunun önünde engel olduğumuz propagandası yalan bir propagandadır. Esas bu propagandayı yapanlar Şengal’in özgürleştirlemesini istemiyor. Şengal özgürleştirilmediyse şimdiye kadar bunun için özgürleştirilmedi, DAİŞ tehlikesi ortadan kaldırılmadıysa bunun için kaldırılmadı.”

Şengal’in DAİŞ çetelerinden özgürleştirilmesi için ortak komutanlık oluşturulması yönündeki çağrılarını da yenileyen Cemil Bayık, “Biz hep başından beri Başurê Kürdistan’daki güçlerle, KDP, YNK, irili ufaklı güçlerin tümüyle Şengal’in birlikte özgürleştirilmesini ulusal bir görev bildik. Hep bunun için çalıştık, buna gelmedikleri için Şengal’in özgürleştirilmesi bu kadar uzadı. Eğer bu güçler bu önerimizi kabul etselerdi, ortak bir komutanlık kuralım, ortak bir mücadele yürütelim, Şengal’i özgürleştirelim dediğimizde bunu kabul etmiş olsalardı şimdiye kadar Şengal sorunu çoktan çözülmüş olurdu. Eğer çözülmediyse bu güçler buna gelmediği için, özellikle KDP buna gelmediği için Şengal özgürleştirilmedi. Bunun nedeni budur.” dedi.

ŞENGAL’İ GÜNEY KÜRDİSTAN’DAN KOPARMAK GİBİ BİR AMACIMIZ YOK

Şengal’in Başurê Kürdistan içerisinde özerk bir yapılanmaya kavuşması ve özgürleştirildikten sonra da Şengal özerk yönetimi ve savunma güçlerine teslim edileceğini ve dolayısıyla HPG’nin de buradan çıkacağını söyleyen Cemil Bayık, şu değerlendirmede bulundu: “Biz Şengal’in Başurê Kürdistan içerisinde kalmasını istiyoruz. Biz Êzidîlerin kendi kendilerini yönetmelerini, kendilerinin oluşturduğu bir savunma gücünün geliştirilmesini, bu gücün Şengal’i, Êzidîleri korumasını istiyoruz. Bu istek Şengal’in, Êzidîlerin Başurê Kürdistan’dan koparılması anlamına gelmiyor. Tam tersine Şengal’in Başurê Kürdistan ile daha sağlıklı birleşmesi anlamına geliyor. Doğru olan budur, bizim çözüm olarak geliştirdiğimiz budur. Başurê Kürdistan halkının bütün aydınların, yazarların, basın mensuplarının bunu böyle bilmesi gerekir. Ancak Şengal Başurê Kürdistan içerisinde özerk bir bölge olarak kalırsa Êzidîler kendi kendilerini yönetirse, yine kendilerinden bir savunma gücü oluşturulursa Şengal sorunu çözülür. Başka türlü Şengal sorunu çözümlenemez. Çünkü ne Başur hükemeti, ne de merkezi hükümet, Şengal halkına sahip çıkmadı DAİŞ karşısında. Êzidî halkı bunu gördü. Êzidî halkı bu yüzden güven duymuyor. Sadece kendisine güven duyuyor. Ancak kendi kendisini yönetirse, savunursa, Şengal ayakta kalabilir. Êzidîler ayakta kalabilir. Bu çözüm Başurê Kürdistan’ın çıkarınadır. Bunun dışındaki çözümler Başurê Kürdistan’ın çıkarına değildir. DAİŞ saldırısı öncesi gibi Şengal’i ele almak kesinlikle Şengal sorununu çözmez. Bunu aklı başındaki herkesin görmesi gerekiyor. Bunun için herkesin Şengal’e, Êzidîlere güç ve destek vermesi gerekiyor. Bizim de KDP’nin de, YNK’nin de herkesin, orada Êzidîlerin güç haline gelmesini istemelerini, bu yönde Êzidîlere destek olmaları gerekiyor, bu Êzidilere, Şengal’e kazandırır, Başurê Kürdistan’a, Kürt halkına ve tüm insanlığa kazandırır. Bizim yaklaşımımız bu temeldedir. Yoksa bizim Şengal’i Başurê Kürdistan’dan koparma, orada iktidar olma gibi bir derdimiz yoktur. Biz çağrı yapıyoruz, ortak komutanlık oluşturalım, Başurê Kürdistanlı güçlerle Şengal’i özgürleştirelim, Êzidîleri kendi kendilerini yönetebilecekleri hale getirelim, ondan sonra HPG güçleri oradan çıkar, onlara gerek kalmaz. Zaten Êzidî halkından oluşan güç, Êzidîleri rahatlıkla koruyabilir. Başurê Kürdistan sınırları içerisinde özerk bir yönetim olduğu için gerektiğinde Başurê Kürdistan da özerk bölgeye de herhangi bir tehlike karşısında destek olabilir.”

Cemil Bayık’ın gündeme ilişkin Med Nuçe TV’ye yaptığı değerlerdirmelerin tümünü izleyebilirsiniz..
ANF

 

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here