Anasayfa Haber Sevgi Gezici: ‘Beni ve çocuklarımı hayat arkadaşımdan ayırdılar’

Sevgi Gezici: ‘Beni ve çocuklarımı hayat arkadaşımdan ayırdılar’

Paylaş

7 yaşındaki Poyraz’ın sözleriyle gözyaşları sel oldu Silvan’da sıkıyönetim uygulamaları altında ekmek bulmak için evinden sokağa çıktığı sırada polis kurşunuyla katledilen Engin Gezici ve onu kurtarmaya çalışırken kurşunların hedefi olan halası İsmet Gezici’yi geride kalan yakınları anlattı. Babası Engin Gezici’nin vurulmasına tanıklık eden oğlu Poyraz’ın “Büyüdüğümde bunun hesabını soracağım” sözleri yakınlarını gözyaşlarına boğdu.

Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde katledilen polislerce katledilen Engin Gezici ile onu kurtarmaya çalışırken kurşunların hedefi olup yaşamını yitiren halası İsmet Gezici için ilçede kurulan taziyede yakınları, yitirdikleri canlarının yası içerisinde. Bomba ve silah sesleri altında ilçedeki taziye evinden kadınların yaktığı ağıtlara, işlenen cinayetlere ve devam eden saldırılara dönük tepkiler eşlik ediyor.
Öldürülen Engin Gezici’nin eşi Sevgi Gezici, kucağında çocukları ile kendisinden koparılan hayat arkadaşına ağıt yakarken, babasının vurulduğuna tanıklık eden 7 yaşındaki oğlu Poyraz’ın dilinden dökülen “Babamı kapının önünde vurdular. Babam şehit oldu. Şehidin kanı yerde kalmayacak. Büyüdüğümde bunun hesabını soracağım” sözleri aile üyeleri ve taziyeye katılanların gözyaşlarına yol açtı.
Yaşadığı acı nedeniyle güçlükle konuşabilen eşi Sevgi, yitirdiği eşi ile akraba olduklarını ve çocukluktan bu yana her anlarının birlikte geçtiğini anlatıyor.

‘Beni ve çocuklarımı hayat arkadaşımdan ayırdılar’

Eşiyle 10 yıl önce evlendiklerini belirten Gezici, birleştirdikleri hayatlarında her zorluğu da yine birlikte aştıklarını dile getirdi. İlkbaharda havaların ısınmasıyla beraber çalışmak üzere Muş’un Xorong Köyü’ne gidip, 7 ay boyunca çobanlık yaptıklarını ve bu şekilde geçimlerini sağladıklarını aktaran eşi Sevgi, evlerine bir hafta önce döndüklerini belirtti.
Eşinin kendisine ve çocuklarına olan sevgi ve bağlılığını anlatan Gezici, yasağın ikinci gününde evde yiyecek bir şey kalmaması üzerine ekmek bulmak üzere dışarıya çıkan eşinin, evlerinin daha kapısında katledildiğini acı içinde kelimelere döktü. Gezici, “Beni ve çocuklarımı, hayat arkadaşımdan ayırdılar. Katillerden hesabı sorulsun” diye feryat etti.

İsmet Gezici: Öleceksem büyüdüğüm mahallede ölürüm

5 çocuk annesi 55 yaşındaki İsmet Gezici ise eşi Kamil Gezici (72) ile birlikte Tekel Mahallesi’nde yaşıyordu.
Saldırılar başladığın ilk günden bu yana, çocukları defalarca yaşlı anne ve babalarını yanına almak istedi ancak, her defasında anne ve babalarının “Biz bu mahallede doğduk büyüdük. Burada ölsek dahi mahallelerimizden çıkmayacağız” sözleriyle karşılaştı.
Yeğeni Engin’in kapısının önünde vurulması üzerine onu kurtarmaya çalışırken özel harekat timlerinin hedefi olan hala, ağır yaralanması sonrası kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.

Kamil Gezici eşinin öldüğünden haber yok

Eşi ve yeğeni yaşamını yitirdiklerinden haberi olmayan Kamil Gezici ise hala Tekel Mahallesi’ndeki evinde kalmaya devam ediyor. Kamil Gezici, yeğeni Engin’in saldırıda yaralandığını ve eşinin ise onun yanına hastaneye gittiğini sanıyor.
Elektrik, su ve tükenen gıdadan dolayı babaları için kaygılanan çocukları ise henüz mahalleye ulaşıp, babalarını saldırıların olduğu mahalleden çıkaramıyor.

‘Annemin elinde silah mı vardır?’

Annesini yitiren Hamdiye Gezici, duyduğu öfkeyi şu sözlerle ifade ediyor: “Erdoğan da bilsin ki Kürtler öldürülerek asla bitmez. Tankla topla saldırsanız dahi biz var olmaya devam edeceğiz.”

Erdoğan kendisi ve çocukları saraylarda yaşarken, Kürt halkının Kürdistan’da katledildiğini söyleyen Gezici, “Annemin elinde silah mı vardı? Daha ne kadar sürdürecekler bu savaşı? Biz barış dedikçe onlar bizi katlediyor” dedi.

‘Annem bir insanın canı için kendini canını veren biriydi’

Oğlu Veli Gezici ise annesi, akrabaları için canını verecek bir insan olarak tarif ediyor. 10 yıl önce annesinin bir kavgada yine babasının önüne geçerek yaralandığını paylaşan Gezici, “Annem yeter ki bir insanın canı söz konusu olsun oğlu, eşi yeğeni hiç fark etmezdi, kendi canını verirdi” diye konuştu.

Mahalledeki babaları için kaygılandıklarını söyleyen Gezici, öldüğünden habersiz olduğu eşinin cenazesine katılmayan babalarının bari annelerinin taziyesine ulaşmasını istediklerini belirtti.diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here