Anasayfa Haber Sevki yapılmayan siyasi tutsak 42 gündür açlık grevinde

Sevki yapılmayan siyasi tutsak 42 gündür açlık grevinde

Paylaş

Bulunduğu Van F Tipi Kapalı Cezaevi’nden ailesinin Mersin’e yakın olan Adana F Tipi Kürkçüler Cezaevi’ne sevki edilmediği Özgür Eksik isimli siyasi tutsak, 42 gündür açlık grevinde. Oğlunun hayatından endişe eden anne Ayşe Eksik, “Çocuğuna bir şey olursa sorumlusu devlettir” dedi.

Van F Tipi Cezaevi’nde tutulan Özgür Eksik isimli siyasi tutsak, tam 42 gündür açlık grevinde. “Örgüt üyesi olmak, polise mukavemet etmek, kamu malına zarar vermek ve patlayıcı madde bulundurmak” iddialarıyla 26 Eylül 2014 tarihinde Hakkari’de tutuklanarak, 21 yıl hapis cezasına çarptırılan Eksik, 9 aydır Van F Tipi Cezaevi’nde. Devletin 90’lı yıllardaki baskıları sonucu yaşadıkları Siirt’ten Mersin’e göç etmek zorunda kalan ailesinin ekonomik nedenlerden ötürü ziyaretine dahi gelememesi nedeniyle, ailesine daha yakın olmak için Adana F Tipi Kürkçüler Cezaevi’ne sevkini isteyen Özgür Eksik, bu talebinin aylardır sürüncemede bırakılması nedeniyle açlık grevine başladı.

‘9 aydır oğlumu göremedim’

Mersin’in Akdeniz ilçesine bağlı Şevket Sümer Mahallesi’nde ikamet eden ailesini telefonla arayıp açlık grevinde olduğunu bildiren Eksik’in annesi Ayşe Eksik, oğlunun cezaevi idaresine ve Adalet Bakanlığı’na yazdığı dilekçelere yanıt almadığını söyledi.

Hayatından endişe ettiği oğlunun bu insani talebinin kabul edilmemesini “En doğal hakkı olan sevk edilmeyi istediği için bu zulüm reva mı?” diyerek tepkisini gösteren Anne Eksik, dört çocuğunun daha cezaevinde olduğunu ve her birinin de farklı bir cezaevinde olmasından kaynaklı görüşlere gidemediğini söyledi.
Anne Eksik, oğluyla en son geçtiğimiz Pazar günü yaptığı telefon görüşmesinde, oğlunun kendisine ‘Anne beni Adana Kürkçüler F Tipi Kapalı Cezaevi’ne göndermiyorlar.42 gündür açlık grevindeyim ve sürekli kilo kaybettim. Benim ya sevkimi yapacaklar yada öleceğim’ dediğini de aktardı.

‘Dört oğlum için dört parçaya bölündüm’

“Oğlum 15 yaşından bu yana sürekli polis baskısına maruz kalıyor, bir türlü çocuğum rahat yüzü görmedi” diyen Anne Eksik, çocuğunu kaybetmek istemediğini ve bir an önce yetkililerin bu duruma bir çözüm bulması gerektiğini ifade etti. Anne Eksik, her dört çocuğunun da farklı cezaevinde bulunması nedeniyle, bu duruma bir çözüm bulunup diğer çocuklarının da yaşadıkları Mersin’e yakın cezaevlerine sevkinin yapılmasını istedi.
İnsan Hakları Derneği (İHD) Mersin Şubesi’ne çocuğu için hukuki yardım başvurusunda da bulunan Anne Eksik, çocuğunun başına gelecek her şeyden devletin sorumlu olacağını da burguladı.

Tutsağın ablası Azime Eksik ise, kardeşinin durumunun her geçen gün daha da kötüye gittiğini ve kardeşini kaybetmekten korktuklarını kaydetti. Abla Eksik, “Kardeşimin talepleri yerine getirilmezse girdiği yoldan asla geri dönmez” diye konuştu. diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here