Anasayfa Haber Siber savaşta yeni boyut

Siber savaşta yeni boyut

Paylaş

ABD ile Kuzey Kore arasında Sony şirketini hedef alan siber saldırıyla ilgili tartışmalar devam ederken; Kuzey Kore internet sistemi saldırıya uğradı. İnternet saatlerce kesintiye uğradı. ABD yönetimi yorum yapmayacaklarını kaydetti.

Güney Kore haber ajansı Yonhap, yaklaşık 10 saat süren kesintinin ardından Pyongyang yönetimine ait bazı internet sitelerinin salı sabahı yeniden açıldığını duyurdu. Yonhap, Kuzey Kore resmi haber ajansı ve resmi gazetesi Rodong Sinmung’un internet sayfalarına saatlerce ulaşılamadığını kaydetti. Adını vermek istemeyen bir hükümet yetkilisine dayandırılan haberde Seul yönetiminin, Kuzey Kore’nin sınırlı internet hizmetindeki kesintinin dışarıdan bir siber saldırı sonucu mu yoksa güvenliği artırmak amacıyla yapılan dahili bir sistem denetimi nedeniyle mi yaşandığını araştırdığı belirtildi.

 

Amerikalı uzmanlar da hafta sonundan bu yana Kuzey Kore’de internet hizmetlerinde aksama olduğunu belirtti. İnternet performansını ölçen Dyn Research şirketinden Jim Cowie, Kuzey Kore’deki kesintinin yaklaşık 10 saat sürdüğünü söyledi. Kuzey Kore’nin internetini “Lizard Squad” adlı bir hacker grubunun kestiği iddia edildi.

ABD ne dedi?

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marie Harf, internet kesintisiyle ilgili sorulara “Sony’ye yapılan siber saldırıya vereceğimiz karşılığın operasyonel detaylarını alenen tartışmayacağız ve bunlara dair yorum yapmayacağız” şeklinde cevapladı.

Sony firması, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’a yönelik bir suikast girişimini konu alan “interview-röportaj” adlı komedi filmi nedeniyle “Barış Muhafızları (Guardians of Peace-GOP)” adındaki bilgisayar korsanlarının siber saldırılarına ve tehditlerine maruz kalmıştı. ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI), geçen hafta Sony’ye yönelik siber saldırılardan Kuzey Kore’nin sorumlu olduğu sonucuna varacak yeterli bilgiye sahip olduklarını açıklamış, Barack Obama da hafta sonu Sony’ye yönelik siber saldırı nedeniyle Kuzey Kore’ye “orantılı ve zamanını kendilerinin belirleyeceği” bir yanıt vereceklerini söylemişti.haber DİHA

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here