Anasayfa Haber Siirt’in Eruh ilçesinde Asker pusu kurdu, kadın gerilla Maxzume Muhammedzade yaşamını...

Siirt’in Eruh ilçesinde Asker pusu kurdu, kadın gerilla Maxzume Muhammedzade yaşamını yitirdi.

Paylaş

HPG Basın İrtibat Merkezi, Siirt’in Eruh ilçesi kırsalında gerilla güçlerine yönelik yapılan askeri operasyon sırasında kurulan pusuda yaşamını yitiren YJA STAR’lı kadın gerillanın Rojhilatlı Maxzume Muhammedzade (Sarya Onur) olduğunu açıkladı.

 

HPG Basın İrtibat Merkezi, TSK’ya bağlı askerlerce Siirt’in Eruh ilçesi kırsalında gerçekleştirilen operasyon esnasında 14 Haziran günü gerilla güçlerine yönelik kurulan pusuda yaşamını yitiren kadın gerillanın kimliğini açıkladı. Yapılan açıklamada, yaşamını yitiren kadın gerillanın Doğu Kürdistan’ın Selmas kenti doğumlu Maxzume Muhammedzade (Sarya Onur) olduğu duyuruldu.

HPG açıklamasında, “Genel Hareketimiz tarafından sürecin hassasiyetlerinin göz önüne alması, HPG’nin de bu konuda oldukça titiz ve dikkatli olmasına rağmen T.C. ordusunun 2015 yılı bahar süreci ile birlikte hem tahrikvari hem de provokatif faaliyetleri devam etmektedir.

Üç gün önce Siirt’in Eruh ilçesine bağlı Tirya ve Xargul karakolları arasında T.C. Ordusu tarafından yapılan operasyonda hareket halinde olan gerilla güçlerimize pusu atılmış, burada kısa süreli yaşanan çatışma ardından güçlerimiz duyarlı yaklaşmış ve bölgeden bir kademe geri çekilmişti. Yaşanan bu çatışma sonrasında 1 gerillamız şahadete ulaşmıştır” denildi.

HPG, yaşamını yitiren Maxzume Muhammedzade’ye (Sarya Onur) ilişkin ise şu bilgileri paylaştı:

“Doğu Kürdistan Selmas doğumlu Sarya Onur yoldaşımız, 2011 yılında Özgürlük Hareketi saflarına katılmıştır. Bir süre pratik faaliyetler yürüttükten sonra aldığı eğitimler sonrasında Botan sahamıza geçmiştir.

Gerillaya özlem duyarak binlerce Rojhilatlı gencimiz gibi özgürlüğü ve adaleti PKK saflarında gören Sarya yoldaş; onurlu bir yaşamı, kahramanca bir direnişle her geçen gün büyük bir irade ile yaratanlarla birlikte mücadelede yer aldı. Sarya Onur yoldaşımız, Kürdistan’ın dört parçasında ve Ortadoğu’daki en büyük ve en geniş özgürlük hareketinin kadın gücü YJA STAR içinde mücadele yürüterek şehitler kervanına katıldı.”diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here