Anasayfa Emek Siirt’te bakır madeninde göçükle gelen iş çinayeti: 3 işçi yaşamını yitirdi.13 işçi...

Siirt’te bakır madeninde göçükle gelen iş çinayeti: 3 işçi yaşamını yitirdi.13 işçi kayıp

Paylaş

Özgürlükçü Sol :Siirt Şirvan’da bulunan bakır madeninde göçük meydana geldi. Göçükte 3 işçi yaşamını yitirdi. 13 işçiden haber alınamıyor.

Siirt’in Şirvan ilçesine bağlı Maden köyünde bulunan bakır madeninde saat 21.00 sularında göçük meydana geldi.

Evrensel muhabirinin Olay yerindeki DBP Siirt İl Genel Meclis Üyesi Emin Çeçen’den aldığı bilgiye göre göçük Ciner Grubu’na bağlı Park Elektrik’in taşeron şirketi Antlar İnşaat’ın çalışmasında meydana geldi.

Çeçen,  olayın ilk saati sırasında AFAD ekiplerinin henüz bölgeye ulaşmadığını, göçüğe köylüler ve işçilerin amatörce müdahale ettiğini, şirketin acil müdahale ekibinin ortada olmadığını ifade etti.

00.30’da olay yerinden Evrensel’e konuşan HDP Siirt İl Eş Başkanı Abdullah Çetin, 4 işçinin yaşamını yitirdiğini, 12 işçiden haber alınamadığını söyledi.

Çetin, göçüğün devam etme riski sebebiyle arama kurtarma faaliyetinin durdurulduğunu belirtti.

Siirt Valiliğinden yapılan açıklamada ise 1 işçinin cesedine ulaşıldığı, iki işçinin ise cesedinin bulunduğu yerin tespit edildiği açıklandı. 13 işçiyi ise arama çalışmalarının sürdüğü belirtildi. Açıklamada, “İlimize bağlı Şirvan İlçesi Maden Köyünde bulunan Özel bir bakır işletmesinde çalışma yapıldığı sırada heyelan meydana gelmiştir. Valilik bünyesinde ivedilikle Kriz Merkezi oluşturulmuş, arama kurtarma çalışmalarına hemen başlanmıştır. (1) işçinin cenazesi çıkarılmış olup, (2) işçinin cesedi tespit edilmiştir. Diğer (13) işçinin kurtarılması için arama-kurtarma çalışmalarına devam edilmektedir” denildi.

Açıklamada maden sahasındaki heyelanın aşırı yağışlar nedeniyle meydana geldiği belirtildi.

Haber alınamayan işçilerin, Maden köyü ve çevre köylerden olduğu belirtildi.

12-13 civarı iş makinesinin de enkaz altında olduğu belirtildi.

Bölgeye ambulanslar ve arama kurtarma ekipleri ulaştı.

Açılışını Erdoğan yapmış, Ciner ‘Önümüzü açın’ demişti

DAHA ÖNCE DE HEYELAN MEYDANA GELMİŞTİ

Bu arada, aynı bölgede, geçen 25 Temmuz tarihinde de heyelan meydana gelmiş ve can kaybının yaşanmadığı bu heyelanda 6 kamyon ile 2 iş makinesi göçük altında kalmıştı.

ANTLAR İNŞAAT

Siirt Times adlı sitede 4 Mayıs 2015’te yayımlanan bir haberde Antlar İnşaat şöyle tanıtılıyor:

“Antlar İnşaat, Siirt-Şirvan-Madenköy’de bakır işletmeleri sahasında hafriyat işi yapmaktadır. Mevcut araçlarıyla bakır işletme ocağında bakır hammaddesi üzerindeki toprağı taşıyor, ayrıca çıkan bakır hammaddesini de Park Elektrik A.Ş.’nin işletme fabrikasına taşımaktadır.”

PARK ELEKTRİK

Park Elektrik’in sitesinde Ciner Grubu’nun Madenköy’deki faaliyetleri ise şöyle anlatılıyor:

“Madenköy’de faaliyet yürüten Park Elektrik Üretim Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş. Ciner Grubu bünyesinde faaliyet yürütüyor.
Firma, sitesinde verdiği bilgiye göre ürettiği konsantre bakırın tamamını yurtdışına ihraç ediyor. Madenköy 41.5 milyon tüvenan rezervi ile Türkiye’nin en büyük bakır rezervi konumunda.”

siirt-maden
 DİYARBAKIR’DAN EKİPLER SEVK EDİLDİ

İlerleyen saatlerde göçük altında kalan işçileri arama çalışmaları oluşturulan kriz masası tarafından yönlendirilmeye başlandı. Bu amaçla bölgeye Diyarbakır’dan da arama kurtarma ekipleri sevk edildi. Ekiplerin çalışmalarını kolaylaştırmak amacıyla bölgeye aydınlatma sistemi kurulduğu, yeni heyelanların meydana gelmemesi için önlemlerin de alındığı belirtildi.

VALİLİK: ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Siirt Valiliği göçük altında kalan 3 işçinin cesedinin çıkarıldığını açıkladı. Göçük altında kalan işçilerin kurtarılması için çalışmaların aralıksız devam ettiği belirtilen açıklamada şöyle denildi:

“İlimize bağlı Şirvan ilçesi Maden köyünde bulunan Bakır madenlerinde meydana gelen heyelan nedeniyle göçük meydana gelmiştir. Valilik bünyesinde kriz Merkezi faaliyete geçirilmiştir. Devam eden arama-kurtarma çalışmalarında göçük altından (3) işçinin cenazesine ulaşılmış olup, bölge illerden takviye arama-kurtarma ekipleri talep edilmiştir. Bölgede arama ve kurtarma çalışmaları, AFAD, Jandarma ve kurtarma ekiplerimizin desteği ile aralıksız devam etmektedir.” Heyelanın aşırı yağışlar nedeniyle meydana geldiğinin değerlendirildiği açıklamada, “Heyelanın aşırı yağışlar nedeniyle meydana geldiği değerlendirilmekle birlikte, sebepleri hususunda araştırma ve inceleme devam etmektedir” denildi.

HEYELAN İLK DEĞİL

Bu arada, aynı bölgede, geçen 25 Temmuz tarihinde de heyelan meydana gelmiş ve can kaybının yaşanmadığı bu heyelanda iş makineleri göçük altında kalmıştı. Başbakanlık kaynaklarından alınan bilgiye göre Yıldırım, heyelan sonrası meydana gelen göçüğün ardından ilgili bakanlarla telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Yıldırım, göçük ve arama kurtarma faaliyetleriyle ilgili bakanlardan bilgi aldı.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here