Silopi ‘de 24 saat içindeki 2’si bebek ve çocuk, 8 sivil katledildi.

Paylaş

 Silopi’de yapılan top atışları sonucu ağır yaralanan ve Batman’a sevk edilen 2 yaşındaki Esra Şalk isimli bebek yaşamını yitirdi. İlçede devlet güçlerinin 24 saat içindeki saldırılarında 2’si bebek ve çocuk, 8 sivil katledildi.

Şırnak’ın Silopi ilçesinde gündüzleri de kapsayacak şekilde ilan edilen “Sokağa çıkma yasağı” ile birlikte devlet güçlerinin evleri tanklarla bombalaması sonucu ortaya çıkan katliamın bilançosu ağırlaşıyor. Dün Başak (Zap) ve Barbaros mahallerine yönelik yapılan top atışlarında katledilen 70 yaşındaki Zülfiye Şalk’ın ağır yaralanan 2 yaşındaki torunu Esra da yaşamını yitirdi. Cizre Devlet Hastanesi’ndeki ilk müdahalenin ardından Batman’a sevk edilen Esra, tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Erdoğan ve Bahçeli’nin talimatı uygulamaya konuldu

Kürdistan’da yaşanan çatışmalar ile ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, güçlerin geri çekilip tüm evlerin yerle bir edilip yıkılması yönündeki talimat ve tehditlerinin hemen ardından Silopi’de evlerin tanklarla hedef alınması dikkat çekti. İlçede tank ve ağır silahlarla Başak ile Barbaros mahallelerine yönelik gerçekleştirilen saldırılarda 45 yaşındaki Behiye Erener, 70 yaşındaki Zülfiye Şalk ile aynı aileden İsa, Ahmet, Muhyettin ve Saadettin Tonguç adlı siviller katledildi. Saldırılarda çok sayıda sivil de ağır yaralandı. Yine gece saatlerinde Başak Mahallesi’nde evlerinin balkonunda oyun oynayan Rahime Sanır (14) askerlerin açtığı ateş sonucu yaşamını yitirirken, ağabeyi Murat Sanır (17) ise yaralandı.

ŞIRNAK (DİHA)

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here