Anasayfa Haber Silvan da Günlerdir süren sokağa çıkma yasağı sorasında. 3 kişi katledildi...

Silvan da Günlerdir süren sokağa çıkma yasağı sorasında. 3 kişi katledildi buna rağmen halk ayakta

Paylaş

 

 Günlerdir süren sokağa çıkma yasağı sorasında ağır saldırılara rağmen sokağa çıkan binlerce kişi, ağır saldırıların olduğu Tekel, Mescit ve Konak mahallerine yürüyerek saldırıları kınadı. Yapılan eylem polisin saldırısına uğrarken, kitlede saldırılara taşlarla karşılık verdi. Kitle katledilen Vedat Akcanım’ın cenazesini yarın toprağa vermeye hazırlanıyor.dyb-04-10-15-silvan-yurudu16

Silvan’da 3 kişinin katledilmesiyle sonuçlanan 4 günlük sokağa çıkma yasağının kaldırılmasının ardından binlerce kişi saldırıların yoğun olduğu Tekel, Konak ve Mescit mahallerine doğru yürüyüşe geçti. Aralarında HDP Milletvekili Sibel Yiğitalp ve HDP Diyarbakır Eşbaşkanı Ömer Önen bulunduğu binlerce kişi “Direne direne kazanacağız”, “Katil Erdoğan, katil AKP” sloganları yürüyüşe geçtiği sırada polis kitleye gaz bombası ve tazyikli su ile saldırdı. Saldırılara rağmen dağılmayan kitleye her sokak ve mahalleden 7’den 70’e herkesin katılmasıyla sayıları binlere ulaşan yurttaşlar mahallelire girdi. Saldırının yoğun olduğu ev, işyeri ve araçların yakıldığı, kurşuna dizildiği Mescit Mahallesi’ne giren kitle, saldırıları sloganlara karşılık verdi.

dyb-04-10-15-silvan-yurudu32

Eylem yapan halka burada birkez daha saldıran saldırıda gerçek mermiler kullandı. Kitle ardından Tekel Mahallesi’ne yürüdü. Mahallede bulunan ve özel harekat timleri tarafından yakılan Türk Telekom Yatılı İlköğretim Bölge Okulu’na giden kitle okulun bahçesinde saldırı sırasında katledilenler için saygı duruşunda bulunarak “Çarxa Şoreşe” marşını okudu.

Polis saldırısına karşı özsavunma

dyb-04-10-15-silvan-yurudu22

Yine marşlar ve sloganlar eşliğinde bu kez özel harekat timleri tarafından saldırının yoğun olduğu Konak Mahallesi’ne giden kitleye mahallenin karşısındaki Feridun Mahallesi’nde bulunan Jandarma Taktik Alay Komutanlığı’ndan ateş açıldı. Saldırıda şans eseri ölen ya da yaralanan olmazken kitle Diyarbakır Caddesi’nde yürüyüşe devam edildi. Silvan Belediye’sine yaklaşan binlerce kişiye çok sayıda akrep ve TOMA’larla polis gaz bombası ve tazyikli su ile saldırdı. Saldırıya karşı öz savunmaya geçen binlerce kişi saldırıya taşlarla karşılık verdi.

dyb-04-10-15-silvan-yurudu30

Akcanım yarın defnedilecek

Kitle öz yönetime sahip çıkacağının mesajını verdiği yürüyüşün ardından yarın sabah Tekel Mahallesi’nde katledilen 16 yaşındaki Vedat Akcanım’ın cenazesini karşılayacağını duyurdu. Diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here