Anasayfa Haber Silvan halkı ile dayanışma eylemleri büyüyor  

Silvan halkı ile dayanışma eylemleri büyüyor  

Paylaş

 Silvan’da halka yönelik 11 gününe ulaşan saldırılara karşı tepkiler günden güne büyüyor. Birçok merkezde yapılan protestolarda, devam eden saldırılara rağmen direnişlerini sürdüren Silvan halkı ile dayanışma mesajları verildi.

DİYARBAKIR

dyb-13-11-15-kulp-silvan-aciklama2

Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde 11’inci gününe giren sıkıyönetim uygulamaları Hazro ilçesinde protesto edildi. DBP İlçe Örgütü öncülüğünde yapılan eyleme kurum temsilcileri ve çok sayıda yurttaş katıldı. DBP ilçe binası önünde bir araya gelen halk adına açıklama yapan DBP İlçe Eşbaşkanı Ahmet Çevik, yaşanan saldırılarda sivil insanların katledildiğin hatırlatarak, halkın direnişini selamladı.

DBP ve HDP Kulp ilçe örgütleri, Silvan’da devam eden sıkıyönetim uygulamalarını protesto etmek amacıyla DBP binası önünde açıklama yaptı. Eylemde konuşan DBP Kulp İlçe Eşbaşkanı Fatih Taş, Silvan’ın, Kürt halkının özgür geleceği ile ilgili bir duruş ve direniş ortaya koyduğunu hatırlatarak, “Yaşadıkları zulmün nedeni ise siyasi iradelerine sahip çıkmaları ve halklarını savunmaları, zulme karşı özgürlük, eşitlik mücadelesi vermeleri ve direnmeleridir. Meşru ve siyasi olan özerklik talebine sahip çıkmalarıdır. Çocukları gençleri katlederek ve zulümle bastıramazlar” diye konuştu.

Yüksekdağ ve beraberindeki heyete yapılan saldırıyı kınayan Taş, “Susmak ve duyarsız kalmak onaylamak anlamına gelmektedir. Koşullar ne olursa olsun direnmeye devam edeceğiz” dedi

ŞIRNAK

srnk-13-11-15-silopi-silvan-yuruyus1

Şırnak’ın Silopi ilçesinde Silvan direnişine destek için yürüyüş düzenlendi. Kepenklerin tamamen kapalı olduğu ilçenin Yenişehir Mahallesi’nde bir araya gelen binlerce yurttaş, “Halkımız üzerindeki katliamcı zihniyeti lanetliyoruz” pankartı ile HDP ilçe binasına doğru yürüyüşe geçti. Sık sık “Bijî berxwedana Farqinê” sloganlarının atıldığı yürüyüşe, sokak başlarında ve evlerinin pencerelerine çıkan yurttaşlar da zılgıt ve zafer işaretleri ile destek verdi.
Yürüyüş sonunda açıklama yapan Silopi Halk Meclisi Eşbaşkanı Pakize Nayır, Silopi’nin direnişiyle 11 gündür direnen Silvan halkını yalnız bırakmayacağını belirtti. Nayır, “Her gün katledilsek de dimdik ayakta duracağız. Katliamcıların amacına ulaşmasına izin vermeyeceğiz” dedi.
Devletin halkın iradesine katliam zihniyetiyle yaklaştığını belirten HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız ise, “AKP hükümetinin ve katliamcı devletin Kürdistan’da meşruiyeti kalmamıştır artık. Bizleri katletmelerle geri adım atacağımızı sananlar yanılacaktır. Bizler bir cenazemizi on binlerle uğurlayan bir halkız. Katliamlar ve baskılar karşısında daha da güçlenerek çıkacağız” diye konuştu.

MERSİN

Silvan’a yönelik saldırılar Mersin’de de Emek ve Demokrasi Platformu üyeleri tarafından kınandı. 11’inci gününe giren saldırılara tepki göstermek için Özgür Çocuk Parkı’nda toplanan platform üyelerinin eylemine Akdeniz Belediyesi Eşbaşkanı Yüksel Mutlu ve HDP İl yöneticileri de katıldı.

Platformu adına açıklama yapan KESK Dönem Sözcüsü Kenan Hazar, her gün yaşanan savaş haline ‘yeter’ dedikçe AKP iktidarının ‘yetmez yola devam’ dediğini, yol denilenin ise kan, acı ve gözyaşı olduğunu söyledi. Hazar, Silvan halkına yönelik saldırılar sonlandırılmayana kadar sokakları terk etmeyeceklerini vurguladı. Açıklamanın ardından 5 dakikalık oturma eylemi yapıldı.

Öğrenciler polis engellemesine rağmen yürüdü

Mersin Üniversitesi’nde okuyan Demokratik Gençlik Federasyonu (DEM- GENÇ) üyesi öğrenciler de yine saldırılar karşısında direnen Silvan halkının direnişini selamlamak için yürüdü. Üniversite kampusü içinde bulunan Şehit Şivan Bayar alanında bir araya gelen öğrenciler buradan Cumhuriyet Meydanı’nda doğru yürüyüşe geçti. Ancak öğrencilerin önü Fen Edebiyat Fakültesi önünde polis barikatı ile kesildi. Öğrenciler ile polis arasında gerginlik çıkması üzerine Mersin Üniversitesi öğretim görevlilerinin araya girmesiyle gerginlik sona erdi. Devam eden yürüyüşün ardından yapılan açıklamada ise Silvan halkının yalnız olmadığını dile getiren öğrenciler, tüm bu saldırılara karşı gençliğin de direnişte olacağını vurguladı.

ADANA

ada-131115-hdp1

AKP’nin, Silvan başta olmak üzere Kürdistan’ın diğer bölgelerindeki saldırılarını kınamak ve Silvan halkının direnişini selamlamak amacıyla Adana’nın Ceyhan ilçesinde de HDP tarafından basın açıklaması yapıldı. Parti binası önünde yapılan açıklama öncesi “Halkımız üzerindeki katliamcı zihniyeti lanetliyoruz” ve “Ölümlere sessiz kalmak, ölümlere ortak olmaktır” yazılı pankartlar açıldı.ada-131115-hdp2

Yaptığı açıklamada AKP’nin kendi iktidarı için Türkiye’yi bir kaosa götürdüğünü söyleyen HDP İlçe Eşbaşkanı Tahir Özdemir, Kürt halkının hiçbir zaman yılmayacağını vurgulayarak direnişlerini sürdüren Silvan halkını selamladı.

VAN
13-11-15-v-ozalp-silvan-protesto3
Van’da Barış Anneleri İnisiyatifi Feqiye Teyran Parkı’nda bir araya gelerek, Silvan’da süren devlet terörünü kınayarak, halkın direnişini selamladı. Anneler adına açıklama yapan Zekiye Kaya, ” Biz barış anneleri olarak savaşın olmasını istemiyoruz. Tayyip Erdoğan koltuğu için bu insanların ölmesine neden oldu, artık yeter” dedi

Açıklamanın ardından oturma eylemiyle son buldu.

Özalp ilçesinde İstasyon Caddesi’nde yapılan açıklamaya çok sayıda kişi katıldı. Kitle adına konuşan HDP Özalp İlçe Yöneticisi Ecevit Ceylancı, “Halkımız bu katliamlara karşı direnerek AKP’nin sindirme politikalarına karşı direnerek cevap veriyor. Bizler Silvan’da yapılan katliamı kınıyor her zaman Silvan halkının yanında olduğumuzu söylüyoruz” dedi.

Çatak ilçesinde HDP ve DBP ilçe örgütleri, Silvan ve Erciş’teki saldırıları kınadı. DBP ilçe binası önünde bir araya gelen kitle, “Silvan yalnız değildir” dövizlerini açtı. Grup adına açıklama yapan HDP İlçe Eşbaşkanı Şükrü Yavuz “Ankara, Suruç, Cizre, Silvan ve bugünde Erciş’te katliamlar yaşanmaktadır. Yapılmakta olan bu katliamları şiddetle kınıyoruz. Ankara, Suruç, Cizre, Silvan ve Erciş yalnız değildir. Yalnız kalmayacaktır” diye konuştu.

MUŞ
mus-13-11-15-malazgirt-silvan-protesto3
Muş Emek ve Demokrasi Platformu, Silvan’da yaşanan devlet terörünü protesto etmek ve Silvan halkıyla dayanışmak amacıyla Belediye Meydanı’nda açıklama yaptı. Yüzlerce kişinin katıldığı açıklamada, “Silvan halkına yapılan zulmü kınıyoruz, Silvan halkı yalnız değildir” pankartı açılarak, “Bıji berxwedana Farqin’é”, “Kürdistan faşizme mezar olacak” sloganları atıldı. Platform adına açıklama yapan DBP Merkez İlçe Eşbaşkanı Faik Yasul, Kürt halkının Silvan ile dayanışma içerisinde olması gerektiğini vurgulayarak, “Özgür bir geleceği yaratıncaya dek sokaklardayız, direniyoruz ve yasakları tanımıyoruz” dedi. Açıklamanın ardından 5 dakikalık oturma eylemi gerçekleştiren kitle sloganlar eşliğinde dağıldı mus-13-11-15-malazgirt-silvan-protesto1

Varto’da Demokratik Halk Meclisi öncülüğünde, DBP ilçe binası önünde bir araya gelen çok sayıda kişi, “Sokaklardayız direniyoruz ve yasakları tanımıyoruz. Silvan halkı yalnız değildir” pankartı eşliğinde sloganlarla Belediye İşhanı önüne kadar yürüdü. Yürüyüş sonunda açıklama yapan DBP Varto İlçe Eşbaşkanı Gıyasettin Altın, Silvan’da halka karşı devlet güçlerin vahşet uyguladığını belirterek, “Silvan’da yaşanan devlet terörüne ve vahşetine son verme ve devlet terörüne karşı direnme zamanıdır” dedi.

Malazgirt’te ise DBP ilçe binasını önünde yapılan açıklamaya çok sayıda kişi katıldı. “Silvan halkı yalnız değildir” pankartının taşındığı açıklamada konuşan DBP İlçe Eşbaşkanı Turgay Turhan, Silvan’da süren devlet terörünü kınadı.

KARS

Kars Kafkas Üniversitesi Demokratik Yurtsever Öğrenci Meclisi, HDP ve DBP il örgütleri Silvan’da yaşananları açıklama ve yürüyüş ile kınandı. DEM-YÖM, Kafkas Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde, HDP ve DBP il örgütleri ise At Heykeli önünde açıklama yaptı.
krs-13-11-15-silvan-katliami-kinandi1
HDP ve DBP Kars il ilçe örgütleri il binasında bir araya gelerek, At Heykeli’ne doğru yürüyüşe geçti. ”Silvan halkı yalnız değildir” pankartının arkasında yürüyen kitleye polisin müdahale etmek istemesi üzerine kısa süreli gerginlik yaşandı. Kitle yürüyüşüne devam ederek At Heykeli’ne geldi. Ardından açıklama yapan HDP Kars İl Eşbaşkanı Sevda Subaşı, AKP’nin 12 Eylül faşizmini uyguladığını söyledi.

BİTLİS

Bts13-11-15-norsin-silvan-direnis-selamladi13

Bitlis’in Güroymak ilçesinde Kültür Merkezi önünde bir araya gelen kitle “Silvan direnişini selamlıyoruz, yasakları tanımıyoruz” pankartı açarak, Roboski Meydanı’na kadar yürüdü. Yürüyüş ardından açıklama yapan HDP İlçe Eşbaşkanı İhsan Akdeniz, AKP ve Saray gladyosunun işbaşında olduğuna vurgu yaparak, halkın direnişini selamladı.

IĞDIR

gdr-13-11-15-silvana-destek-acklamasi1

Iğdır Üniversitesi öğrencileri, Silvan’da süren devlet terörünü basın açıklaması ve yürüyüş ile kınadı. Suveren Kampüsü’nde bir araya gelen öğrenciler sloganlar eşliğinde yürüyüş düzenledi. Ardından açıklama yapan DEM-GENÇ üyesi Hasan Koçuk, halkın barış talebinin görmezden gelindiğini ve bununla eş güdümlü olarak Kürdistan’da yeni bir savaş konseptinin devreye sokulduğunu söyledi.

diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here