Anasayfa Haber Silvan sokaklarından çığlık ve direniş bir arada yankılanıyor.  

Silvan sokaklarından çığlık ve direniş bir arada yankılanıyor.  

Paylaş

Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde, 3 mahallede dün ilan edilen sokağa çıkma yasağı ile birlikte özel harekat polislerinin başlayan saldırıları, sabah saatlerinde şiddetlendi. Sabah saatlerinde başlayan ve aralıksız bir şekilde devam eden saldırılara karşı halkın  direnmesi ile şiddetin dozajı arttırıldı. Özel hareket polislerinin çok sayıda panzer, akrep, ural ve kobra tipi zırhlı araçlarla saatlerdir mahalleleri tararken, özellikle Azizoğlu ve Eskit Bitlis caddeleri üzerinden Tekel ve Mescit mahallelerine giden yollarda onlarca zırhlı araçla yoğunlaştı


Sokağa çıkma yasağının kapsamadığı Cami Mahallesi’ne bağlı Azizoğlu ve Selahattin Eyyubi caddeleri üzerinde bekleyen yurttaşlara ise, polis dağılmaları konusunda uyarıda bulundu. Dağılmadıkları takdirde gaz bombaları ile saldırılacağı belirtilmesine rağmen çevrede bulunan yurttaşlar bekleyişini sürdürüyor. Dünden bu yana ilçe giriş çıkışları polis gözetiminde kontrol edilirken, özellikle Tekel, Konak ve Mescit mahallelerini gören yüksek binaların çatılarına özel harekat polisleri konuşlandırılmış durumda.

Basına tehdit devam ediyor

Polis saldırılarını görüntülemek isteyen Azadiya Welat, JİNHA ve DİHA muhabirleri engellenmek istenildi. Basın mensuplarının çekim yaptığı bölgeye ural tipi zırhı araçla gelen polis, basın mensuplarını tehdit ederken, daha önce başına silah dayatılan muhabirimiz Serhat Yüce’ye “Serhat çekme” şeklinde bağırması ise dikkat çekti.
dyb-19-10-15-silvan-catisma-siddetlendi3
polislerce yapılan saldırılarda bir eve roket isabet etmesi sonucu 30 yaşlarındaki Nurhan Sarılı adlı kadının yaralandığı öğrenildi.

İlçede silah ve patlama sesleri devam ederken, halkın direnişi de devam ediyor.diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here